Apácamell, Suhajda csemege és kézzel írott recept

Nem mindennapi értékmentő programba kezdett a Magyar Kereskedelmi és Vendéglátóipari Múzeum és a Magyar Cukrász Iparosok Országos Ipartestülete. A Kortárs Cukrászat rendezvénysorozat találkozóján a többgeneráción keresztül működő, ma is jól ismert Suhajda és a Végvári cukrászdák tulajdonosai, családtagjai, cukrászai meséltek történetükről és mindennapjaikról.

Az 'Apácamell' nem más, mint a Végvári cukrászda olasz ihletésű tojássárgás krémes citromos piskótája, melyet a különleges formája miatt az olaszok is így neveznek. A Suhajda csemege pedig Suhajda Józsefnek az a híres desszertje, mely 1912-ben Párizsban megkapta a Grand Prix kitüntetést, majd 1913-ban ismét aranyéremmel jutalmazták. Mindkét süteményt megkóstolhatták és egy exkluzív datolyaszelet kézzel írott receptjét is megkapták a Kereskedelmi és Vendéglátóipari Múzeum Kortárs Cukrászat rendezvényének szakmai vendégei.

A Kortárs Cukrászat programsorozat célja olyan hagyományos, többgenerációs családtörténettel rendelkező cukrászdák bemutatása, melyek folyamatosan képesek voltak a megújulásra és magas minőséggel, jó alapanyagokkal, kiváló szakértelemmel a XXI. századdal is lépést tudnak tartani. A programsorozaton mindemellett szerepelnek majd olyan ifjú cukrászok is, akiknek fiatalságuk ellenére az elhivatottságuk és eddigi munkásságuk példaértékű.

A múzeum Dobos szalonjában érdekes és színes történetek, életutak, szakmai műhelytitkok nyomában sütemények és csokoládék kóstolgatása és kötetlen beszélgetések közben ismerkedhetnek a szakmai résztvevők a múlt, jelen és az új generáció képviselőivel. Az ínycsiklandó kérdéseket Kiss Imre múzeumigazgató és Vojtek Éva, a Cukrászmester magazin főszerkesztője tette fel a meghívott vendégeknek.

„A legfontosabb, hogy ez egy értékmentő akció. Szeretnénk ugyanis, ha lenne egy archivált anyagunk ezekről a cukrászatokról, melyet megmutathatunk majd a jövő nemzedékének is. Az Ipartestület szándéka ugyanakkor az is, hogy ezzel a rendezvénnyel is felhívja a figyelmet a minőségi termékeket készítő cukrászokra, cukrászatokra. Minőség, alázat és magas szintű szakmai tudás, a régi történetek erről mesélnek és a sikeres maiak ezt csinálják” -vallja Vojtek Éva a Cukrászmester magazin főszerkesztője.

Számos családi titkot tudtunk meg a a 105 éves Ilonka nagymamától a megmaradt töredékek alapján a Suhajda cukrászdáról. Egy régi álom vált valóra az eredetileg Szegeden, később Budapesten nyitott, az államosítás során elvett, majd 60 év után, 2012 decemberében Budaörsön történő üzlet megnyitásával – árulta el szerkesztőségünknek Szentandrási- Szabó Emese tulajdonos, üzemeltető. A budaörsi cukrászdában ápolják a Suhajda hagyományokat és szellemiséget, mely szerint 'jót csak jóból lehet készíteni'. Mindezt modern köntösben, a mesterséges alapanyagok nélkül, a süteményekhez is csak vajat használnak, a tej, a tejszín állati eredetű, a bonbonjaik kizárólag magas kakaótartalmú minőségi csokoládékból, a gyümölcsfagyi pedig gyümölcsből készül, minden helyben, manufakturális módszerekkel. A tulajdonosok vallják, hogy a kultúra is fontos a süteményezés mellett. A Suhajda cukrászda lakásszínházat is berendezett, nyáron pedig egy terasszal bővül ki az üzlet, ahol színházi estekkel várják a vendégeket.

A Rákoshegyi Végvári cukrászda régi történetét a mama, Végvári Gabriella eleveníti fel. 1902-ben még az ő nagypapája alapította meg a cukrászatot az Üllői úton. Szomorúan idézi fel az 50-es évek államosítását, amikor még gyermek volt. „Három fiatalember bejött, jegyzőkönyvet írt, majd ki kellett mindenkinek mennie az üzletből. Másnap nem tudtam megérteni miért nem mehetek be és miért nem játszhatok a többiekkel.” 1957-ben csak nagy összeköttetések révén tudták megnyitni a Rákoshegyi cukrászdát, mely mind a mai napig üzemel.

A Végvári fiúk, Hajduk Viktor és Barna, akiknek édesanyjuk később átadta az ipart, így emlékeznek: „Ott nőttünk fel az üzletben, a napi rutinban benne voltunk. Számunkra mind a mai napig az alapanyag minősége a fontos. Régi receptek alapján dolgozunk, ahol követjük a családi hagyományt. Látható a régi papíron: tiszta teavajból készült termékek, ezt mi is igyekszünk folytatni. Manapság a multikkal kell versenyeznünk. Aki azonban szereti a minőséget és az eredeti dolgokat, nálunk megtalálja.”

A Végváriak voltak az elsők a magyar cukrászatban, akik a marketing és az értékesítés részt kiadták a kezükből és profikra bízták. „Túl sok mindenre kell figyelnie egy cukrásznak. Csak dolgoztunk és nem értettük, hogy a végén miért nem marad pénz”- mesélik a Hajduk testvérek. Ma már öt Végvári cukrászda van az országban, s a gazdasági szemlélettel sokkal jobban mennek az üzletek is, figyelik az áramfogyasztást, a különféle adók, a zeneszolgáltatási díj befizetését és már jóval előre tervezik az akciókat is, míg korábban ezek teljesen spontán módon történtek.A fagylaltversenyen is aranyérmes és több rangos díjat is nyert cukrászda szlogenje mindent elárul a megpróbáltatásokról és az örömökről:

„Az élet bizonytalan, kezd a desszerttel!”

Az egyedülálló rendezvénysorozat és ezzel a cukrászati értékek őrzése, archiválása tovább folytatódik a Vendéglátóipari Múzeumban, miközben a régi emléktárgyak, cukrászati ereklyék a decemberben nyílt kereskedelmi kiállításon megcsodálhatók.

Forrás: Vendég & Hotel


Magyar piacon tűnt fel a 3 Michelin-csillagos spanyol sztárséf

Magyar piacon tűnt fel a 3 Michelin-csillagos spanyol sztárséf 

Vajon mit keresett ott?
Családias hangulatú étteremnyitás a Várnál

Családias hangulatú étteremnyitás a Várnál 

Megnyílt a Varjúvár étterem a Várkert Bazárban.
SVÉT eszem-iszom Szigetmonostoron

SVÉT eszem-iszom Szigetmonostoron 

A Stílusos Vidéki Éttermiség (SVÉT), a nívós vidéki gasztronómiát képviselők szövetsége a Rosinante Fogadóba készül április 5-én.
Közösségi élménytér a Hunyadi téri vásárcsarnokból

Közösségi élménytér a Hunyadi téri vásárcsarnokból 

A vásárcsarnok állapota az elmúlt évtizedek során folyamatosan romlott.
Jó hírek a magyarországi sörfogyasztásról

Jó hírek a magyarországi sörfogyasztásról 

Ezzel a bővülés dinamikája visszatért a 2021-ben és 2022-ben mért 3 százalék körüli mértékhez.
Betiltották a budapesti aluljárókban történő sütögetést

Betiltották a budapesti aluljárókban történő sütögetést 

Vége a helyben sütésnek – a Főpolgármesteri Hivatal döntése szerint.
A Coca-Cola kapcsán Önnek is a tej jut eszébe?

A Coca-Cola kapcsán Önnek is a tej jut eszébe? 

Pedig ideje lenne, mert a tej egy ideje fontos szerepet játszik a kólagyártó cég életében.
Megvédte címét a pálinkaverseny tavalyi győztese

Megvédte címét a pálinkaverseny tavalyi győztese 

Több mint 2400 minta versenyzett a XV. Quintessence pálinka- és párlatversenyen.
Megtévesztette a fogyasztókat a Foodora – meg is büntették érte

Megtévesztette a fogyasztókat a Foodora – meg is büntették érte 

Több mint 35 millió forintos bírságot szabtak ki az ételrendelési portál üzemeltetőjére.
A konyhasziget szíve – A Marrone-sztori

A konyhasziget szíve – A Marrone-sztori 

Van egy családi alapítású olasz cég, amelyik professzionális, egyedi tervezésű konyhai rendszereket tervez, és le is gyártja saját tervezésű konyháit, konyhaszigeteit.

Interjú

Nagybor vagy semmi

Nagybor vagy semmi 

A Jammertal Borbirok ( JBB ) társtulajdonosa, dr. Szűcs Róbert a vörösbor helyzetéről, kihívásairól.
Szerepi Szabolcs: Aki kóstolja a borainkat - többet szeretne tudni róluk

Szerepi Szabolcs: Aki kóstolja a borainkat - többet szeretne tudni róluk 

Borturizmusról és fejlődésről mesélt nekünk az Etyeki Kúria üzletfejlesztési-és cégvezetője.
Lisa Sigl: Alig várom, hogy új trendeket fedezzek fel a vendéglátásban

Lisa Sigl: Alig várom, hogy új trendeket fedezzek fel a vendéglátásban 

Bemutatjuk a Klasszis TopDesign 2024 zsűrijének egy újabb tagját, a linzi designhotel igazgatóját, Lisa Sigl-t.