Az elemzők szerint az árak mérséklődése várható, de ez időbe telhet - olvasható a Pénzcentrum oldalán.
Mint írják, az Európai Bizottság adatai szerint a vajat szeptember végén tonnánként 8706 dolláros rekordáron értékesítették a világpiacon, ami 83 százalékos emelkedést jelent az előző évhez képest. Ez pedig komoly terhet ró majd a kisebb pékségekre és cukrászdákra, akik már most szembesülnek a magas csokoládé- és cukorköltségekkel.
A francia pékek és cukrászok szövetségének (FEB) igazgatója, Paul Boivin elkerülhetetlennek látja az áremelkedést a kistermelők számára.
"A nagy élelmiszeripari vállalatok már fedezték vajkészleteik nagy részét, de a kistermelőkre gyakorolt hatás jelentős lesz"
- nyilatkozta.a Reuternek.
A jelenleg kialakult helyzetnek az sem tett jót, hogy 2023-ban csökkent a globális tejtermelés, és annak ellenére, hogy idén bizonyos mértékű növekedést tapasztaltak, a kínálat még így is szűkös. Ez pedig arra kényszerítette a tejtermelőket, hogy vaj helyett olyan versenyképes termékre fókuszáljanak, mint a sajt, mondta Michael Harvey, a Rabobank tejipari elemzője.
A Európai Unióban a vajkészletek történelmi mélyponton vannak: igaz, hogy a tejtermelés 0,7 százalékkal nőtt 2023 januárja és 2024 júliusa között, de a vajtermelés 1,6 százalékkal csökkent, míg a sajttermelés ugyanebben az időszakban 3,2 százalékkal emelkedett, és hasonló a helyzet az Egyesült Államokban is, ahol többek között a csökkenő tehénállomány és az alacsonyabb egyedi tejhozam miatt 15 szzalékkal magasabb vajárat prognosztizálnak 2024-re az előző évhez képest.
A vajárak várhatóan enyhülni fognak a jelenlegi rekordszintről, ahogy a tejtermelők növelik a termelést a magas árak miatt - nyilatkozott Susan Kilsby, az új-zélandi ANZ bank elemzője, egyúttal arra figyelmeztetett, hogy több hónapba is beletelhet, amíg jelentős csökkenés következik be.