Egy kilenc éves pert lezáró, jogerős ítélet alapján nem hívhatja többé Glen Buchenbachnak házasítatlan malátawhiskyjét egy Waldhorn nevű, német szeszfőzde.
A vállalat ellen a Scotch Whisky Association (SWA) 2013-ban azért indított eljárást, mert ugyan a németországi termék címkéjén a származási ország félreérthetetlenül fel van tüntetve, a felperesek szerint a „Glen”* szócska a gyártás helyével kapcsolatban így is sokakat megtéveszthet.
Jóllehet, 2019-ben egy hamburgi törvényszék az SWA-nak egyszer már igazat adott abban, hogy az ital nevét meg kell változtatni, a Waldhorn fellebbezett a döntés ellen. A lepárló a lépést azzal indokolta, hogy bizonyos felmérések szerint kevés fogyasztó talál közvetlen kapcsolatot a „Glen” kifejezés és a skót whiskyk között.
Amint az az SWA honlapján 2022. január 20-án publikált egyik közleményből is kiderül, a szeszfőzde jogi erőfeszítései ellenére a hamburgi fellebbviteli bíróság végül is helyben hagyta a 2019-es határozatot.
„Az SWA mindig következetesen fellépett annak érdekében, hogy a globális piacainkon megakadályozza a skót származásra utaló jelzések használatát azokon a whiskyken, amelyek nem skót whiskyk – mondta Alan Park, a szervezet jogi ügyekért felelős igazgatója. – Mindez létfontosságú ahhoz, hogy Skócia nemzeti italát megvédjük, valamint elrettentő azok számára, akik kihasználják a skót whisky minőségének hírnevét, és potenciálisan félrevezetik a fogyasztókat. A Glen Buchenbach névvel szembeni érvelésünk a bíróságnak egyértelmű és meggyőző bizonyítékot szolgáltatott arra vonatkozóan, hogy a »Glen« szó szorosan Skóciához és a skót whiskyhez kapcsolódik, és az egyetlen indok, amiért a »Glen« szót egy német whisky nevében érdemes lehet felhasználni, az a kifejezés világos kapcsolata a skót whiskyvel.”
* A „glen” magyarul „völgyet” jelent. A skót márkák neve azért tartalmazza olyan gyakran ezt a szót, mivel összetevőik általában különböző völgyekből származnak.
Forrás: Whiskey Raiders / Store Insider