Egy csomag zabkeksz és más semmi

Szepesi Gábor, a Michelin-ajánlott Avalon Ristorante corporate chefje nemrégiben egy lenyűgöző és inspiráló kalandra vállalkozott – megjárta az El Camino-t, a híres zarándokutat, amely sokak számára a lelki megújulás és az önfejlesztés útjává vált. A séf kalandja során átélte az örömöt és a kihívásokat is, melyeket a Camino kínál, megfűszerezve mindezt egy egyedi, gasztronómiai perspektívával.

Az El Camino egy többszázéves zarándokút, amely Spanyolország északi részén, a Pyrenees-hegységtől Santiago de Compostela városáig húzódik.

Ez a hosszú út nemcsak a spanyol kultúra, gasztronómia és történelem mély megértését teszi lehetővé, hanem egyúttal egy személyes kihívás és lelki tapasztalás is azok számára, akik belevágnak a kalandba. Az út során a zarándokok sokféle emberrel találkoznak, megtapasztalják a különböző területek változatos konyháit és megmérettetnek saját fizikai és lelki erejükben.

Erre az útra vállalkozott Szepesi Gábor is, akit elsősorban Spanyolország hű szeretete vonzott a kalandra:                                                           

 „Alapvetően nagyon szeretem Spanyolországot és a kihívásokat, ez a kettő pedig ebben az esetben egybevágott. Mondhatom, hogy egy nagyon régi bakancslistás vágyamat teljesíthettem. Bár eredetileg ez a listám végén szerepelt, mivel azt gondoltam, hogy pont a munkám miatt nem fogom tudni ezt megvalósítani, hiszen 5 hét távollét nem igazán volt opció eddig egyetlen munkahelyemen sem. Viszont most egy olyan erős csapat állt össze mögöttem, hogy meg tudtam tenni, és ezért mindenkinek rendkívül hálás vagyok utólag is” - mondta hazatérte után a séf.

A Michelin-ajánlott étterem corporate chefjeként Szepesi Gábor számára a Camino megjárása új perspektívákat nyitott meg a kulináris művészetben is. Olyan spanyol városokon és vidékeken járt, ahol a hagyományos spanyol konyha és gasztronómia mélyen gyökerezik. Az út során megismerkedett a helyi ételekkel, azok elkészítésének módjával és a különböző régiók gasztronómiai sajátosságaival.

„Utam során mindig próbáltam a regionális ízeket keresni és mindig meg is találtam ezeket. Egy séf számára mindig fontos, hogy mit eszik, hiszen minket mindig a kíváncsiság hajt. Nagyon izgalmas volt azt megtapasztalni, hogy ahogy haladtam az utam során, úgy változtak az alapanyagok és a szokások is. Talán a leglátványosabb példa erre az volt, hogy az ember onnan tudta, hogy Galíciába érkezett, hogy hirtelen a semmiből mindenhol ott voltak a "Pulperiák", ahol a legfinomabb galíciai polipot tudtam enni. A piacokon gázzsámolyokon hatalmas fazekakban főzték a polipot. Ha a mi piacos ételünk a lángos, akkor a galíciaiknak ez a polip” - idézte fel emlékeit a séf.

„Hiszem, hogy Magyarország is elindult már a gasztronómia El Caminóján”

Spanyolország szakmai szemmel is lenyűgözte a séfet, hiszen egy olyan város volt a végcélja, melynek lélekszáma 100 000 fő alatt van, mégis 4 db 1 Michelin-csillagos, 4 db Michelin-ajánlott és 12 db Bib Gourmand minősítésű helyet tart fenn. Követendőnek tartja a spanyol példát és hiszi, hogy egy olyan területileg kis ország, mint Magyarország is tud gasztronómiai szempontból naggyá és meghatározóvá válni. A zarándokút során gyakran fogyasztotta az úgynevezett zarándok menüt, mely 3 fogásból állt és igen választékos volt, tele jó minőségű alapanyagokkal.

Csak a nagyobb városokban (Pamplona, Burgos, Leon, Astorga és Santiago de Compostela) tett kivételt, ahol a Michelin és a Repsol Guide által preferált helyeket keresett, hogy szakmai kíváncsiságát kielégítse.

„Amikor egy kisebb településen megláttam egy piros táblát, akkor is mindig megdobbant a szívem, pláne mikor szeptember 14-én érkezett a hír, hogy az Avalon Ristorantéval megtartottuk Michelin-ajánlásunkat. Tisztán emlékszem, hogy ekkor éppen Burgosban voltam.”  - idézi fel a legszebb pillanatok egyikét Szepesi Gábor.  

És hogy mit visz magával egy Michelin-ajánlott hely séfje a csomagjában, ha megéhezik?

„Egy csomag zabkeksz volt nálam, amit haza is hoztam és azóta sem bontottam fel.”                                                                                              

A sok tapasztalat és lelki feltöltődés után egy valami biztos: az út során szerzett tapasztalatok és az összegyűjtött inspirációk hozzájárulnak az Avalon Ristorante étterem menüjének gazdagításához és új, izgalmas ízvilágok felfedezéséhez. A telet megújult étlappal indító Michelin-ajánlott étterem december 22-26-a között különleges karácsonyi menüvel is készül vendégei számára, melyhez egy varázslatos, ünnepi látványvilág is társul, hiszen jelenleg több, mint 50 000 karácsonyi gömb borítja az étterem téli kertjének mennyezetét, melyet egészen január elejéig lehet megcsodálni.                                                                                                       

                                                                                                                                           

Forrás: Avalon / Turizmus Online


Ezeket a strandételeket mindenképp meg kell kóstolni!

Ezeket a strandételeket mindenképp meg kell kóstolni! 

40 különleges balatoni ételt kóstolt körbe a Balatoni Kör szakmai előzsűrije, és választotta ki azt a tíz nevezőt, akik bekerültek az Év strandétele verseny döntőjébe.
Tevetej-nagyhatalom lennénk?

Tevetej-nagyhatalom lennénk? 

Ugyanis a magyarországi tevetej feldolgozását tanulmányozás céljából a távoli Csádból egy komplett delegáció érkezett hazánkba.
Ludányi József: Ezt csak szerelemből lehet csinálni

Ludányi József: Ezt csak szerelemből lehet csinálni 

A Mátra gyönyörű bortermelő vidékén található Ludányi Pincészet tulajdonosával, Ludányi Józseffel beszélgettünk a borászat történetéről és persze borokról.
Kik kapják idén a Gundel Károly-díjat?

Kik kapják idén a Gundel Károly-díjat? 

A Magyar Vendéglátók Ipartestülete (MVI) már várja a jelöléseket.
A hely, ahol a „slow food” kifejezést komolyan veszik

A hely, ahol a „slow food” kifejezést komolyan veszik 

2024-ben a Dining Guide Év Fenntartható Étterme a Natura Hill Zebegény.
Íme, Európa legszebb szőlőbirtoka

Íme, Európa legszebb szőlőbirtoka 

Egy tanulmány több mint húszezer Google véleményt vizsgált meg, hogy felmérje, mely borászatok találhatók a legfestőibb helyeken.
MVI-jelentés 2023-ról: csökkent a vendéglátóhelyek száma

MVI-jelentés 2023-ról: csökkent a vendéglátóhelyek száma 

A Magyar Vendéglátók Ipartestülete (MVI) minden évben közzéteszi statisztikai helyzetjelentését a vendéglátásról, így tettek 2023-mal kapcsolatban is.
A Top 10  legmenőbb koktélbár

A Top 10 legmenőbb koktélbár 

Mutatjuk az ország legmenőbb koktélbárjait!
Itt a brutális meleg, igazi logisztikai bravúr a gyorséttermekbe eljuttatni az alapanyagot

Itt a brutális meleg, igazi logisztikai bravúr a gyorséttermekbe eljuttatni az alapanyagot 

Extra hűtési megoldásokra van szükség, hogy az élelmiszerek a megfelelő hőmérsékleten érkezzenek meg a kiszolgáló egységekbe.
A foci EB-döntőjére készül Zamárdi söre

A foci EB-döntőjére készül Zamárdi söre 

Készül az első, balatoni településről elnevezett sör, amely Zamárdiban, a Balaton Beer Weekenden debütál.

Interjú

Pesti István: Kiderül, kiben van meg az a plusz, amire érdemes odafigyelni

Pesti István: Kiderül, kiben van meg az a plusz, amire érdemes odafigyelni 

A két Michelin-csillagos étterem konyháját vezető séffel többek közt a versenyről és megosztó ételekről beszélgetünk, és mesél arról is, miért nem követi a trendeket.
Dubicz Borászat: Abban hiszünk, hogy az ikonikus múlt és a modern jövő jól összeegyeztethető

Dubicz Borászat: Abban hiszünk, hogy az ikonikus múlt és a modern jövő jól összeegyeztethető 

Az idei újdonságokról és megújulásról a borászat tulajdonosával, Dunai Ágnessel beszélgettünk.
Csernus Imre: „Szeretnék már jönni-menni, mint egy falevél”

Csernus Imre: „Szeretnék már jönni-menni, mint egy falevél” 

Csernus Imrével szőlőről, borokról és a vidéki életről beszélgettünk, és nemrég megjelent könyve kapcsán egy kicsit rólunk, magyarokról is.