A tényleg professzionális keretek közt lezajló vakkóstolást hazánk két nagynevű borásza - aiknek számos tétele nyert már rangos hazai és nemzetközi versenyeken - vezényelte le.
Profi műsorvezetők
Egyikük Miklós Csaba volt, a Móron vezeti miklóscsabi néven elhíresült pincészetét, másikuk pedig Ifj. Tiffán Zsolt, aki a dél-magyarországi Villányi Borrégióból érkezett és a Junibor -Fiatal Borászok Egyesületének elnöke, A borverseny szünetében szerkesztőségünk kérdésére válaszolva elmondták, nagyon sok mintát küldtek be hazai pincészetekből, és ebből kellett nekik kiválasztani négy kategórián belül azokat a mintákat, amelyek végül az április végi verseny alkalmával a zsűri elé kerültek - vakkóstolás keretében.
A versenyre négy kategóriában várták a borászatok jelentkezését - prémium vörösbor, prémium fehérbor, gasztro vörösbor és gasztro fehérbor -, a pályázat pedig páratlan népszerűségnek örvendett: összesen nyolcvanhét magyar borászat 321 bora versengett a címért.
Szakszerű zsűriző közönség
Az est közel nyolcvan zsűritagja a kóstolás során olyan szempontokat vett figyelembe, mint a bor színe, tisztasága, illat-és ízintenzitása és karakteressége.
Mi a Budapest Airport kommunikációs területének asztalához kerültünk, ahol végig (egyre jobb) hangulatban kóstoltuk az elénk kerülő tételeket, és néha kissé vidám "szakszerűségben" sem volt hiány. Például volt közülünk, akinél számított bírálatkor, hogy pont a szerencseszáma volt az adott minta sorszáma, mások azt vélték, ők már annyi bort kóstoltak az este alkalmával, hogy a végén sok egyformának tűnik, megint másoknak pedig a vaktesztet levezető két műsorvezetőnek tételei tetszettek a legjobban, azt kortyolgatták két tesztelés között, amit a vakteszt előtt, mintegy "bemelegítésként" kaptunk.
De egyvalamiben mindnyájan egyet értettünk: ilyen jó hangulatú, akár remek csapatépítő programnak is beillő eseményre nagy kár, hogy egy évben csak egyszer kerül majd sor - ez a mostani volt különben az első alkalom, hiszen ilyen jellegű eseményt még nem rendezett a Budapest Airport -, mert akár minden hónapban is lehetne ilyen program, annyira jól érezte magát minden asztaltársaság.
Különdíjat is kiosztottak
Fenntartható borászat kategóriában különdíjat kapott a minősítetten organikus gazdálkodásként működő Zelna borászat, amely kizárólag megelőző jelleggel, bio szabályozás szerint engedélyezett, nem felszívódó permetszert használ, talajműveléshez pedig természetes anyagokat alkalmaz. Emellett előnyben részesíti a kézi szüretelési módot, és a vegán fogyasztóközönség számára is készít borokat. Szintén fenntartható borászatként működik a Budapest Airport prémium vörösborát készítő Szekretár borbirtok.
„A Budapest Airport bora nemcsak elegáns ajándék partnereink számára, hanem remek lehetőség arra is, hogy egyes rendezvényeken reprezentálja a vállalat számára fontos értékeket: a minőséget és a kiváló ízlést – mondta Valentínyi Katalin, a Budapest Airport kommunikációs és kormányzati kapcsolatok vezérigazgató-helyettese. Hozzátette: - Egy-egy kiváló, a Budapest Airporthoz illő bor remek jelkép és remek ajándék, mely egyúttal a kiemelkedő magyar borkultúrát is támogatja.”
És végül íme a győztesek
Akkor tehát következzenek a verseny győztesei, vagyis azok a borok, amelyek a jövőben, az elkövetkező egy évben méltán jelképezhetik majd azt a minőséget és magas színvonalat, amelyet Magyarország kapuja, a Liszt Ferenc Nemzetközi Repülőtér is képvisel.
Premium fehérbor kategóriában:
2017 Béres Tokaji Lőcse Furmint - Béres Szőlőbirtok és Pincészet
Premium vörösbor kategóriában:
2019 Szekszárdi "Golden" Prémium Házasítás - Szekretár Borbirtok
Gasztro fehérbor kategóriában:
2022 Angyal Tokaji Aura - Angyal Borászat
Gasztro vörösbor kategóriában:
2019 Bolyki és Bolyki Superior Bikavér – Bolyki Pincészet
Az eseményen készült képeket ezen a linken éri el.
Az eredményeket összesítő listát itt tekintheti meg.
Forrás: Budapest Airport Zrt. / Turizmus Online
Forrás: Fotók: Budapest Airport