Zsigó Róbert, a Földművelésügyi Minisztérium (FM) élelmiszerlánc-felügyeletért felelős államtitkára a díjátadón az MTI-nek elmondta: naponta 1,5-2 millió ember étkezik a közétkeztetésben, ezért sem mindegy, hogy mi kerül az asztalra. Közölte, hogy hamarosan egyeztetés kezdődik a minőségvezérelt közétkeztetési rendszerről. A verseny azt is bizonyítja, hogy nagyüzemi körülmények között, átlagos költségekkel is lehet biztonságos és finom ebédet készíteni a hazai, szezonális alapanyagokból. Az idei megmérettetésre érkezett recepteket kiadvány formájában elérhetővé teszik az érdeklődők számára - tette hozzá.
Ezüstérmet nyert a rendezvénymenü kategóriában Dencs Nagyközség Önkormányzatának csapata, a napi menük között pedig a PQS International Hungary Kft. A harmadik helyen a Sodexo Magyarország Kft. csapata és a Kölyök Kft. végzett.
Novák Katalin, az Emberi Erőforrások Minisztériumának (Emmi) államtitkára szerint a közétkeztetésben az egészséges és ízletes ételek kiemelkedő fontosságúak, kisgyermekkortól fokozatosan kell elkezdeni az újdonságok megismertetését. Felvették a harcot a porból készült levesekkel és krumplipürével szemben - tette hozzá. Kiemelte: a versenyben a menüket előre meghatározott keretösszegből kellett elkészíteni, ami azt mutatja, hogy alacsony költségből előállított étel is lehet ízletes.
Szűkös keret
Zoltai Anna, a Nébih főosztályvezetője ismertetése szerint a versenyt a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal támogatásával az Étrend Magyar Konyhafőnökök Egyesülete és a Közétkeztetők, Élelmezésvezetők Országos Szövetsége (Közszöv) szervezte idén már a negyedik alkalommal, az ország több pontjáról 20 csapat jutott a döntőbe. A menüket idén először a szakmai zsűri mellett társadalmi zsűri is értékelte, melynek tagjai többek között Novák Katalin család- és ifjúságügyért felelős államtitkár, Zsigó Róbert élelmiszerlánc-felügyeletért felelős államtitkár voltak. A napi háromfogásos menü, "A" kategóriában 11 település, a rendezvény háromfogásos menü, "B" kategóriában 9 település csapata indult. A felhasznált alapanyagok beszerzési értéke az A kategóriában nem haladhatta meg a 420 forintot, a B kategóriában pedig az 520 forintot, és előre meghatározott alapanyagkosarakból kellett idényjellegű zöldségeket, gyümölcsöket, és húsféléket felhasználni - mondta.
A rendezvényen a Nébih új, mozgó élelmiszer-érzékszervi vizsgáló állomását is bemutatták. A laborállomás Európában egyedülálló módon lehetővé teszi az érzékszervi vizsgálatot közvetlenül az ellenőrzött konyhán - ismertette Zsigó Róbert.
Forrás: MTI