Maguk a szervezők, a program létrehozói is megemlítették,
a művészet és a kávé találkozása így elsőre kicsit meghökkentőnek tűnik, pedig valójában ugyanarról szólnak: élményekről, érzelmekről, harmóniáról.
Matusek Nóra, a kávézó vezetőjének ötlete volt, hogy hozzanak létre művészi limitált szériás kávékat – ezek közül a legelső debütálása volt a február 8-ai program –, amelyeket mindig kortárs művészek segítségével mutassanak be.
A Poetic Beans Burundi elnevezésű első kávéjukat legelőször Lackfi Jánossal, József Attila-díjas költővel kóstoltatták, akit az ital a következő vers alkotására ihlette, íme:
Forró örvény
Burundi,
kristálytengerbe lebukni.
Burundi,
Nyelveden illat, bőröndnyi.
Burundi,
kávé-mámortól berúgni,
Burundi,
körték zamata gurul ki,
Burundi,
zene-pokrócba bebújni,
Burundi,
forró örvényben aludni.
Fotó: Edison & Jupiter kávézó
Nem csak egy szavalat hangzott el az est folyamán, hanem megtekinthettük Vetlényi Zsolt „Zenepokróc” című festményét is, amely egy olyan érzéki utazásra hív, amelynek során a burundi kávé gazdag, összetett ízei tárulnak fel. A festmény vibráló színei és dinamikus vonalai pedig a kávé illatát, ízét és Lackfi János vers sorait elevenítik meg.
Majd a művészetben való elmerülés után néhány konkrét tényt is megtudtunk a sajátos körülmények közt debütáló kávéról: Ezt a kávét 3515 kistermelő termeszti Burundi Kayanza tartományában 1700-1900 méteres tengerszint feletti magasságban. A cseresznyék leszedésétől, egészen a csomagolásig 3 hét telik el. A kávébab Red Bourbon fajta, és a feldolgozás „honey” módszerrel történik, aminek köszönhető a kirobbanó édesség és komplexitás.
Ízjegyei között megtalálható a körte, a barna cukor és az édes citrusok.
Azt külön kiemelték az est szervezői, hogy
minden zsák megvásárolt kávéval a helyi közösség életkörülményeit javító programhoz járul hozzá a vásárló.
A kávé kiválasztásában az Impresso csapata segítette a lelkes speciality kávésokat, a tökéletes pörkölési technika pedig Körmendi Gábor tudását dicséri.
A kávébemutató esemény keretein belül Lackfi János egy kis versíró műhelyt is levezetett a kávés költeménye felolvasása után. A jelen lévőknek egy hexameteben íródott költeményt kellett fabrikálniuk, csak úgy záporoztak a programot vezető költő felé a vadabbnál vadabb szófordulatok, kifejezések – költő legyen a talpán, aki ebből verset tudott fabrikálni: Lackfi Jánost ezúttal sem hagyta cserben a tehetsége – sikerrel járt.
Az eseményen az „ifjú költőpalánták” és a többi meghívott vendég a játékos versíró workshop közben a Burundi kávéból készített 3-féle alkoholos koktélból, 3 alkoholmentes koktélból és 2 mocktail közül választhattak - amelynek közös jellemzője volt, hogy mindegyik elkészítését a Burundi kávéban rejlő ízjegyek inspiráltak.