Február 13-án a METRO Gasztroakadémián idén 6. alkalommal rendezték meg a Magyarországon, és a környező országokban is egyedülálló az Év Mentes Séfje versenyt.
A döntőt élő selejtezők előzték meg, és a múlt évi tapasztalatok alapján amatőr és profi kategóriában is összemérhették a versenyzők tudásukat.
A versenyen készített ételek és desszertek mindegyike glutén-, cukor-, tejmentes és vegán.
A résztvevők alternatív alapanyagok felhasználásával készítették el mentes fogásaikat. Az idei versenyen
a szervezők kiemelten figyeltek a zero waste irány betartására, azaz minimális szinten történt alapanyag pazarlás a főzés során.
A verseny célja, hogy felhívja a figyelmet az allergénmentes, egészséges táplálkozás fontosságára, valamint bemutassa, hogy így is lehet finoman és sokszínűen étkezni.
A zsűri tagjai
Az ételeket profi szakemberekből álló zsűri pontozta és értékelte: Dr. Árvai Anita, a Veganeeta Home vegán étterem alapítója és tulajdonosa, Tanács Attila, a Mindenmentes Főzősuli alapítója, szakmai vezetője, mesterszakács, fejlesztő-séf, többszörös Európa-, világ- és olimpiai bajnok, Stőhr Gréta egészséges életmód-szakértő, Magyarország első és egyetlen növényi főzőműsorának háziasszonya, első vegán séf- és főzőiskolájának tulajdonosa, író, Zsolnay Gergely séf, kertészmérnök, táplálkozástudományi szakértő, a 2023-as Az Év Mentes Séfje verseny profi kategóriájának nyertese, Steiner Kristóf író, újságíró, színész és vegán séf, Molnár György, a Dobos C. József Iskola tanára, Ádám Csaba az egykori Olimpia étterem tulajdonos-séfje és Blendea Károly a Violife Professional Kulináris Tanácsadója.
Íme, az idei győztesek
Amatőr kategóriában első helyezést ért el Dömös Fanni. Főétele a Keleti harmónia- kínai pho leves gazdagon, a desszertje pedig polenta alapon narancskrém céklazselével a tetején.
Második helyezést ért el Kuti Szelenge. Az ő főétele Napsütés Olaszországban - sütőtökös gnocchi, rozmaringos, kakukkfüves tökmártással, aszalt paradicsommal, chilis csimicsurival, dióval, Violife “fetasajttal”, rizschipssel, a desszertje pedig Gesztenyés derű - narancsos, gesztenyés mascarpone krém, aszalt meggyes mandulás morzsával, fahéjas meggymártással a tetején.
A dobogó harmadik fokát Kovács Vivien foglalta el, aki sült karfiolt gránátalmás quinoa tabuoléval és póréhagymás burgonyás alapú petrezselyemszósszal készített, amit kókusztejjel, citrusokkal és gyömbérrel ízesített, fűszeres, pirított napraforgómaggal a tetején. A desszertje pedig csokoládés korong “brownie”, csokis mascarpone-val csokiropogóssal, illetve posírozott almával és gránátalmával.
Profi kategóriában diadalmaskodott Molnár Dávid, aki a Rézkakas Bistro séfje. Ő gesztenyés langyos babsalátát készített, vietnámi palacsintával, illetve banánfagylaltot, magvas crumbléval, narancsos-olívaolajos dresszinggel.
Második helyen végzett Angeli Mátyás, a Natura Hill séfje két kreációja: Május kert - cékla, karfiol- és lencsevariációk bazsalikommal, illetve Kasmír körte - körte szezámmaggal, kardamommal és fahéjjal.
A dobogó harmadik fokát pedig Paál Béla, a Kis Padlizsán Vegán Bisztró séfje foglalta el. Béla főétele volt a 4 évszak a tányéron - humusz, sült zöldségekkel, salátával, házi magkenyérrel zero waste módon elkészítve. A desszert pedig mangós édesburgonya humusz mandulamorzsával és mandula grillázzsal.
Átadásra került két különdíj is. A Gréta Főzőiskola százezer forint értékű vegán online főzőtanfolyamát Luterán Fanni, a mezőny legfiatalabb versenyzője kapta Stőhr Gréta jóvoltából, a MindenMentes Főzősuli utalványát pedig Kuti Szelenge vehette át Tanács Attilától.
CSR-felajánlás keretében a főzés közben használt Russell Hobbs gépeket a Dobos C. József Vendéglátóipari Szakképző Iskola diákjai használják tovább.
Ami a jövő generációjának természetes - azt a mai vendéglátásnak is ki kell szolgálnia
A döntő alkalmával beszélgettünk a versenynek helyet adó METRO Gasztroakadémián Bősze Ákossal, a METRO Nagykereskedelem HoReCa Üzletágfejlesztési vezetőjével, aki elmondta, örül annak, hogy
egyre többen jelentkeznek nemcsak az amatőr szakácsok világából, hanem a profi séfek köréből is erre a versenyre,
hiszen a vendéglátóiparban is szintet kell lépni a tudtaos táplálkozás terén. Ennek pedig az az oka, hogy a jövő generációja számára - amelynek tagjai már itt vannak közöttünk - természetes elvárás a fenntarthatóság, a tudatos táplálkozás, ők valóban komolyan veszik, hogy védik a körülöttük lévő környezetet, mert ez az ő életüket is jelentősen befolyásolja. Valamint azt a tényt sem szabad figyelmen kívül hagyni, tette hozzá a METRO szakértője, hogy az előzetes számítások szerint
2030-ra a világ lakosságának 75 százaléka valamilyen intoleranciával rendelkezik majd
- ezt a fogyasztóiparnak, a vendéglátásnak figyelembe kell vennie és ki kell szolgálnia. Természetesen nem háttérbe szorítva azt a jogos elvárást sem, hogy mind ízekben, mind választékban gazdag legyen a kínálat - a profi vendéglátóegységeknek erre az útra kell rátérniük és végighaladniuk, hiszen meghatározó számukra, hogy mit kíván a vendég.