Az éghajlatváltozás megnehezíti a jó kávé termesztését, ráadásul a globális felmelegedés hatására a kávéültetvények számára alkalmas földterület is folyamatosan csökken. A finnországi VTT Műszaki Kutatóközpont tudósai szerencsére nemrég felismerték a vészhelyzetet, és a kávécserje meghatározott sejtjeiből bioreaktorokban „kitenyésztett” kávé előállításába kezdtek.
A kutatók jelen esetben ugyanazokhoz a technikákhoz folyamodnak, mint amiket más szakértők világszerte például a laboratóriumban növesztett húsok gyártásához szoktak felhasználni.
A finn csapat első lépésben a kávé növényi sejtjeiből létrehozott, majd pedig a megfelelő tápoldattal töltött bioreaktorba helyezett egy szaporulatot, amely így növekedésnek indult. Az eljárás eredményeként törtfehér biomassza keletkezett, amelyet aztán „porrá szárítottak”, és sötétbarnára pörköltek, hogy valamelyest azért emlékeztessen a kávéőrleményre.
A tudósok csak nemrég szürcsölhették el az első csésze laboratóriumban kitenyésztett feketéjüket, és a körükben sem illat, sem pedig íz tekintetében nem fogalmazódott meg kritika az eredményt illetően. A sikernek köszönhetően a csapat immár olyan piaci partnereket keres, akik valamilyen úton-módon üzleti alapokra helyezhetik a technológiát.
Bár az Afrikán, Dél-Amerikán és Délkelet-Ázsián is átívelő trópusi „kávéövből” származó kiváló minőségű kávék vélhetően továbbra sem fognak eltűnni a kínálatból, a sejttenyésztett variáns bevonása az ágazat káros ökológiai hatásait nagy mértékben csökkentheti. Gondoljunk csak bele: ha a termelés a világ bármely országában megvalósíthatóvá válik, az élvezeti cikk ellátási láncának karbonlábnyoma minimalizálható lesz.
Forrás: Store Insider