V. Németh szerint a pálinkafőzés ösztönzése nemcsak a hagyományok tovább élését jelenti, hanem munkahely-teremtő erő is egyben, amire példaként említette a gyümölcstermelést. A minőségi gyümölcs ugyanis nélkülözhetetlen kelléke a jó pálinkának. Tavaly Magyarországon 1,26 millió liter 50 fokos pálinkát állítottak elő a kereskedelmi főzdék, a bérfőzdékben pedig mintegy 9 millió liter, szintén50 fokos pálinkát főztek. A magánfőzés keretében a bejelentett mennyiség elhanyagolható, 100 liter alatti volt.
Az államtitkár emlékeztetett: 2002 óta pálinkának csak a magyar gyümölcsből, Magyarországon cefrézett, lepárolt, érlelt és palackozott gyümölcspárlat nevezhető. A pálinka ismertségének fokozására jó alkalmat kínált Magyarország uniós soros elnöksége – mondta V. Németh, hozzátéve: a soros elnökségi rendezvényeken, ahol csak lehetett, pálinkát is kínáltak a résztvevőknek. Külön támogatási programot nem terveznek ugyan ezen a területen, de például a Magyar Nemzeti Vidéki Hálózat (MNVH) pályázati pénzeiből is juthat erre a területre – mondta el az MTI kérdésére válaszolva.
Magyarországon évente mintegy 1,6 millió hektoliterfoknyi (egy hektoliterfok 2 liter 50 fokos alkoholtartalmú italnak felel meg) égetett szesz kerül kereskedelmi forgalomba – mondta el Piros László, a Pálinka Lovagrend nagymestere. Tavaly e mennyiség 40 százaléka volt pálinka. Ez az arány tíz év alatt 5 százalékról emelkedett 40 százalékra – tette hozzá, jelezve a pálinka népszerűségének hazai emelkedését. Piros közölte: a bérfőzött pálinka mennyisége 6 millió hektoliterfok körül mozog. az export mennyisége pedig az összes pálinkamennyiség mintegy 5-10 százaléka. Az éves árbevétel pedig ebben a piaci szegmensben eléri az 50 milliárd forintot. (Agromonitor)