A cseresznye termesztése különösen érzékeny a változékony időjárásra, mivel a virágzás és a terméskötődés idején jelentkező fagyok, valamint az érési időszakban hulló csapadék súlyosan befolyásolják a termés mennyiségét és minőségét. A repedésre hajlamos fajták esetében a szüret előtti esőzések akár teljes terméskiesést is okozhatnak, fogalmaz cikkében az Agroinform.
Tovább súlyosbítja a helyzetet a termőterület csökkenése és a munkaerőhiány.
Bár megjelentek a nagyobb termésbiztonságot nyújtó szuperintenzív ültetvények, ezek telepítése hektáronként 35-45 millió forintos beruházást igényel, ami sok termelő számára elérhetetlen.
Fotó: Depositphotos
Egy normálisnak tekinthető évjáratban 10-12 ezer tonna cseresznyét takarítanak be országosan, az elmúlt 3 évben 12 ezer tonna körül stagnált a betakarított termésmennyiség, írják. A drasztikus fagykárok miatt 2020-2021-ben alacsony volt a hozam és alig haladta meg az 5000 tonnát az éves termésmennyiség.
Tavaly viszonylag kedvezően alakultak az időjárási körülmények. A szezon viszont már 2 héttel korábban beindult a cseresznye és más gyümölcsök esetében is.
Mint a cikkben olvasható 2025-ben időben kezdődött a vegetáció, azonban az április elején keletkezett fagykárok jelentős károkat okoztak.
„A várható idei, hazai cseresznyetermést – a normálisnak tekinthető 10-12 ezer tonnával szemben – mindössze 2-3 ezer tonnára prognosztizáljuk azzal, hogy a piacra kerülő mennyiségek (vagyis a valós kínálat) akár ezt is alulmúlhatja, mert az ültetvények egy részében olyan gyenge termés látható, ami nem fogja elérni a betakaríthatóság alsó gazdaságossági határát.”
- derült ki a cikkből.
Minden idők legrosszabb baracktermése lehet idén
Fotó: Depositphotos
Az idei évben mind a kajszi-, mind az őszibaracktermés jelentősen elmarad majd a szokásostól. Egyrészt a csökkenő termőterület miatt, másrészt az áprilisi fagyok szinte teljesen lenullázták a kajszitermést, írta még korábban a vg.hu. Alig maradt olyan térség az országban, ahol érdemi mennyiséget lehet majd betakarítani.
A május elején tapasztalható helyzet csak megerősítette a korábbi pesszimista becsléseket.
A FruitVeB Magyar Zöldség-Gyümölcs Szakmaközi Szervezet és Terméktanács legfrissebb felmérése alapján az idei kajszitermés várhatóan csupán 2–4 ezer tonna lesz, ami a megszokott mennyiség mindössze 10–20 százalékának felel meg.
Ez az ezredforduló óta a leggyengébb évjáratnak számít, sőt, a hosszú távú statisztikák szerint akár minden idők legrosszabb kajszitermése is lehet.