Egy fürdőt is lehet gazdaságosan üzemeltetni!

Sok-sok plusz szolgáltatással.

Többek között ezt is hangsúlyozta Egészségturizmus Magyarországon, helyzetkép és lehetőségek című előadásában Dr. Ruszinkó Ádám, a Magyar Egészségturizmus Marketing Egyesület elnöke az Utazás Kiállítás pénteki konferenciáján. A szakember nagyon részletes statisztikát vonultatott fel a hazai gyógyturizmus közelmúltjából. Tavaly 2,546 millió vendégéjszakát regisztráltak gyógy- és további 5 milliót wellness szállodákban Magyarországon. A gyógyhotelek bevételei pedig 48, 570 milliárd forintra rúgtak, ami több mint 50 százalékos növekedést jelent az elmúlt 4-5 évben. A fürdők 41, 096 millió vendéget fogadtak 2017-ben. A fürdőszolgáltatásokból származó bevételek azonban messze elmaradtak a fürdőkhöz tartozó szálláshelyekétől. A küldőterületek listáin a gyógyhotelek esetében Oroszország a globális visszaesés ellenére tartja magát a második helyen Németország és Ausztria között, a wellness hoteleknél pedig Ausztria, Szlovákia és Németország a dobogósok.

Ruszinkó Ádám hangsúlyozta, hogy a szép eredményeket már az I. Széchenyi Terv fejlesztései megalapozták és az azóta folyamatosan fejlődő infrastruktúrának nagyban köszönhető a jelenlegi siker. Kiemelte, hogy ahhoz, hogy ne legyen veszteséges egy fürdő, sokféle profitcentert kell, érdemes benne működtetni a wellness és beautyszolgáltatásoktól kezdve, a saját fejlesztésű spatermékek eladásán át a  vendéglátásig. Utóbbi forgalma, ha saját üzemeltetésben tartja az ember, sokszorosa lehet a jegyárbevételeknek - emelte ki Ruszinkó.

Azt is elmondta, hogy az EU már nem ad forrásokat fürdőfejlesztésre, de a Magyar Turisztikai Ügynökségben napirenden van egy pályázat létrehozása erre a célra. A lobbytevékenységek között elengedhetetlennek tartja az áfacsökkentést, és azt, hogy megemeljék a gyógyvízkassza keretét, mivel a 2012 óta érvényes árakból rendkívül nehéz kigazdálkodni a fürdőknek a kezeléseket. A szakember feltette a kérdést, hogy hogyan szeretnénk így megmaradni a nemzetközi egészségturisztikai versenyben, ha még megbízható belföldi keresletet sem tudunk elérni?

Az orvosi turizmus világszinten 140 milliárdos piacából a hazai mikrovállalkozások, zömmel fogorvosok, kisebb gyógyászati központok hosszú távon csak állami szerepvállalással tudnak maguknak kihasítani egy szeletet - véli a szakember. "Egyelőre hazánkat alacsony áraiért választják az orvosi beavatkozásra hozzánk utazók, de ha ki szeretnénk kerülni az olcsójános szerepből, és feltornászni árainkat a nyugati árszínvonal 60-70 százalékára, élményt is kell a csípőprotézis mellé nyújtanunk. Ehhez pedig az orvostársadalom és a turizmus aktív összefogására lesz szükség" - állapította meg Ruszinkó.


Dr. Kvarda Attila, a Hévízgyógyfürdő és Szent András Reumakórház főigazgatója előadásában azt emelte ki, hogy gyógy- és a wellness turizmusban csak azokat a terápiákat szabad alkalmaznia a szolgáltatóknak, amelyek bizonyítottan hatásosak, csak így tudnak hitelesek maradni. A sikeres gyógyturizmus zálogának látja az egyes betegségekre kifejlesztett speciális masszázsterápiák elterjedését is. Úgy véli továbbá, hogy a hidroterápia méltatlanul elhanyagolt ága a wellness kezeléseknek, holott ha a szolgáltatók áldoznának a megfelelő technológiákra és innovatív berendezésekre, jól jövedelmezhetne ez az üzletág.


Lajkó Ferenc, a Hévízi Szobakiadók Szövetsége ismertette Hévíz helyi szintű, önkormányzati pályázatát, amely a magánszállásadók számára nyújt vissza nem térítendő támogatást. A pénzt a házak minőségi fejlesztésekre költhetik, illetve arra, hogy csatlakozzanak egy országos minőségbiztosítási rendszerhez. A pályázat a szállásadók, a vendégek és a város érdekeit egyaránt szolgálj. Célja, hogy elő- és utószezonban jobb kihasználtságot biztosítson a magánszálláshelyeknek, elősegítse színvonaluk javulását, ezáltal pedig a vendégforgalom és az idegenforgalmi adó mértékének növelését és emelje az önfoglalkoztatásban résztvevő lakosok számát. Idén a harmadik pályázati év jön, és a napokban járt le a pályázatok leadásának határideje és több mint 100-an pályáztak. Az érintettek az előző időszakban befizetett vendégéjszakák utáni idegenforgalmi adó 50 százalékáig igényelhettek támogatást. A pályázattal elnyert támogatásoknak köszönhetően eddig 6 hévízi szállásnak sikerült megszereznie a 2,3,4 koronás besorolást nyújtó Nemzeti Tanúsító Védjegyet, ezzel a legtöbb koronás szállással a város büszkélkedhet.

Forrás: Turizmus Online


Két új magyar szálláshely a világ fenntartható turizmusának térképén

Két új magyar szálláshely a világ fenntartható turizmusának térképén  

Két észak-magyarországi szálláshely nyerte el ma a nemzetközi Good Travel Seal minősítést, amelyet a világ egyik vezető fenntarthatósági turisztikai értékelőrendszereként tartanak számon.
MSZÉSZ márciusi trendriport – kevesebb belföldi vendég, mint tavaly

MSZÉSZ márciusi trendriport – kevesebb belföldi vendég, mint tavaly 

Márciusi trendriport a KSH adatai alapján.
Brandváltás ennél a patinás fővárosi szállodánál

Brandváltás ennél a patinás fővárosi szállodánál 

A Mövenpick bejelentette a Mövenpick Hotel Budapest Centre megnyitását.
Hunguest hotelek Hévízen: wellness és kikapcsolódás egy helyen

Hunguest hotelek Hévízen: wellness és kikapcsolódás egy helyen 

A Hunguest Hotels szállodaláncnál a lánc számos szállodája teljes körűen megújult, köztük hévízi egységeik is.
Újra nyitva a családok és a wellness rajongók kedvence: a Hunguest Flóra

Újra nyitva a családok és a wellness rajongók kedvence: a Hunguest Flóra 

Évekkel ezelőtt, fejlesztés céljából zárt be az egri Hunguest Hotel Flóra azért, hogy 2024. december 18-án megújult külsővel és belsővel születhessen újjá.
A szállodások keleti régióülésére készül a megújult Hunguest Béke

A szállodások keleti régióülésére készül a megújult Hunguest Béke  

Május 7-én a nemrég újranyitott hajdúszoboszlói Hunguest Béke szállodában rendezik meg a Magyar Szállodák és Éttermek Szövetségének (MSZÉSZ) keleti régióülését.  
Igazgatóváltás a Dorothea Hotel élén

Igazgatóváltás a Dorothea Hotel élén 

Az ötcsillagos budapesti belvárosi ház vezetése 2025 március elsejétől változott.
Új ötcsillagos ház nyílik Hévízen

Új ötcsillagos ház nyílik Hévízen 

Az ötcsillagos szállodában a vendégeket nem csak a luxus legmagasabb foka, hanem valódi testi-lelki feltöltődés várja.
Boeingből luxushotel

Boeingből luxushotel 

Felix Demin 2023 végén nyitotta meg a világ egyik legkülönlegesebb szálláshelyét: a Private Jet Villát.
Pihenés és konferenciaélet újratöltve:  nyitva Hajdúszoboszló ikonikus szállodája

Pihenés és konferenciaélet újratöltve: nyitva Hajdúszoboszló ikonikus szállodája 

A ház az elmúlt években teljesen megújult: a teljes felújtásnak köszönhetően modern külsővel és elegáns belső tereivel várja ismét vendégeit.

Interjú

Nagybor vagy semmi

Nagybor vagy semmi 

A Jammertal Borbirok ( JBB ) társtulajdonosa, dr. Szűcs Róbert a vörösbor helyzetéről, kihívásairól.
Szerepi Szabolcs: Aki kóstolja a borainkat - többet szeretne tudni róluk

Szerepi Szabolcs: Aki kóstolja a borainkat - többet szeretne tudni róluk 

Borturizmusról és fejlődésről mesélt nekünk az Etyeki Kúria üzletfejlesztési-és cégvezetője.
Lisa Sigl: Alig várom, hogy új trendeket fedezzek fel a vendéglátásban

Lisa Sigl: Alig várom, hogy új trendeket fedezzek fel a vendéglátásban 

Bemutatjuk a Klasszis TopDesign 2024 zsűrijének egy újabb tagját, a linzi designhotel igazgatóját, Lisa Sigl-t.