A Nyugat-Dunántúlon 346,4 ezer vendéget 1 033,6 ezer éjszakára fogadtak, előbbi 4,3, utóbbi 9,7%-kal haladta meg a tavaly ilyenkorit. A turisták 5,2%-kal tovább időztek a szálláshelyeken, így az átlagos tartózkodási idő 3,0 napra nőtt. A mutató értéke meghaladta az országost, és a régiók között a legmagasabb értéket képviselte.
A nyugat-dunántúli szálláshelyeket elsősorban külföldről keresték fel többen, s számuk mindhárom megyében jobban nőtt, mint a belföldieké. A határon túlról érkezők kilenctizede az Európai Unió állampolgára volt. Közülük a legtöbben 45,6, illetve 27,3 ezren Ausztriából és Németországból látogattak a régióba, akik 147,6, valamint 161,9 ezer éjszakára maradtak. A vendégéjszakákat tekintve e két országon kívül a régió egyes területeit más-más nemzet polgárai részesítették előnyben. Győr-Moson-Sopron megyében a zömmel átutazó románok töltötték a harmadik legtöbb időt, Vas megyében a foglalások egyhatoda révén a cseh vendégek, Zalában pedig az átlagosnál tovább maradó oroszok emelhetők ki. Ez utóbbi megyében a németek és az osztrákok is kevesebbet éjszakáztak, a régió többi területén viszont a kiemelt partnerországokból többen, s hosszabb időre érkeztek a tavaly ilyenkorinál.
A régió tíz leglátogatottabb településén 279,4 ezer vendéget 887,4 ezer éjszakára fogadtak, utóbbi a nyugat-dunántúli forgalom 85,9%-át tette ki. A szállásfoglalás Alsópáhok, Hegykő és Keszthely kivételével mindenütt növekedett az egy évvel korábbihoz képest. A bővülés mértéke Bükön, Győrött és Sopronban meghaladta az egyötödöt, Zalakaroson pedig ahhoz közeli volt. A vendégéjszakák száma a gyógyfürdőjéről méltán híres Hévízen volt a legmagasabb, 265,7 ezer, mely a több külföldi vendégnek köszönhetően 1,8%-kal meghaladta a 2009. január-áprilisit. A régióban elöltött vendégéjszakák 84,7%-át a szállodákban foglalták le, számuk egytizedével több, mint az előző év azonos időszakában.
Továbbra is a négy- és a háromcsillagos hotelek a legnépszerűbbek, a szállodai forgalom valamivel több mint fele, illetve közel négytizede ugyanis ezekben realizálódott. Előbbiekben a külföldiek, utóbbiakban a belföldi vendégek töltöttek lényegesen több időt a tavaly ilyenkorinál. A legmagasabb igények kielégítését szolgáló ötcsillagos szállodák forgalmának 6,2%-os növekedését a Vas megyei kapacitás bővülése is befolyásolta. A régió gyógyszállóiban az egy évvel korábbinál 7,1%-kal kevesebb, 337,1 ezer éjszakát töltöttek a vendégek, ennek közel háromnegyedét Zala megyében. Ide azonban külföldről és belföldről is kevesebb éjszakára érkeztek, melyet a Győr-Moson-Sopron és a Vas megyei bővülés nem tudott ellensúlyozni.
A közel 180 ezer vendégéjszakát realizáló wellness-szállók ezzel szemben mindhárom nyugat-dunántúli megyében kimagasló növekedést értek el, mely a forgalmukból közel héttizeddel részesedő Zalaiak esetében volt a legnagyobb. A régió többi szállástípusát a panziók és az üdülőházak kivételével elsősorban a jóval kisebb belföldi érdeklődés következtében csökkenő látogatottság jellemezte.
Az első négy hónapban átlagosan 24,0%-os férőhelykihasználtsággal működtek a nyugat-dunántúli kereskedelmi szálláshelyek, mely 3,1 százalékkal kedvezőbb az egy évvel korábbinál.
A szállástípusok közül az áltagosnál magasabb és az egy évvel korábbinál nagyobb foglaltsággal a szállodák üzemeltek, emellett a panziókban és az üdülőházakban nőtt a férőhelykihasználtság. A régió szálláshelyei 2010. január-áprilisban 12,9 milliárd forint árbevételt realizáltak, folyó áron 2,0%-kal többet, mint az előző év azonos időszakában. A bevételekből 46,5%-kal részesedő Zala megyében 4,4%-os csökkenés, míg Győr-Moson-Sopronban 4,9, Vasban 10,8%-os növekedés történt. A bevételek 45,6%-a szállásdíjból, 27,4%-a vendéglátásból származott.
A belföldi turizmusban mind nagyobb jelentőséggel bíró üdülési csekkek szerepe valamelyest mérséklődött az első négy hónapban. A belföldi bruttó szállásdíj négytizedét, összesen 1,2 milliárd forint értékben egyenlítették ki e módon, mely összegét tekintve folyó áron 4,6%-kal kevesebb az egy évvel korábbinál - tájékoztatott jelentésében a Központi Statisztikai Hivatal.