A Klasszis TopDesign 2025 idén minden eddiginél izgalmasabb új kategóriákkal bővült. A figyelem középpontjába ezúttal olyan, eddig háttérbe szorult, ám egyre markánsabban megjelenő elemek is kerültek, mint a kreatív mosdóhelyiségek, merész enteriőrmegoldásokkal kialakított vendéglátóterek vagy az egyedi karakterű szálláshelyek. A korábbi évek legnépszerűbb kategóriái idén is megmaradnak, de új pályázati lehetőségek is nyíltak azoknak, akik mernek kísérletezni és bátran nyúlnak a szokatlanhoz. Többek között ezekről beszélgettünk Rodrigo Tellez Acostával, a Lissoni Associati, senior Interior designerével.
A Klasszis TopDesign 2025 zsűritagjaként mit vár az idei versenytől és a beérkező pályázatoktól? Mi az, amire különösen figyel majd a pályázatok értékelése során?
Olyan friss ötleteket várok, amelyek túlmutatnak a trendeken, és egyben egyértelmű víziót is. Külön figyelmet fordítok azokra a projektekre, amelyek az eredetiséget a funkcionalitással ötvözik, és érzékenyen nyúlnak az anyagokhoz, a kontextushoz és a felhasználói élményhez. A legizgalmasabb pályaművek azok, amelyek egyszerre innovatívak és mélyebb jelentésük van.
Idén három új kategóriában is lehet pályázni: New concept – gasztrohelyszín, Restrooms, Unikális szálláshely. Miért tartja érdekesnek ezt a három új kategóriát, és mit gondol, miért érdemes ezekben pályázni?
Ezek a kategóriák a design különleges részeit érintik: az egyszeri élményt, amelynek felejthetetlennek kell lennie, és a mindennapi szükségletet, amely képes meglepetést okozni. Mindkettő azt teszteli, meddig képes a design formálni az emlékezetet és az érzelmeket.
Mi tetszett legjobban a tavalyi győztes pályaművekben, mint a Klasszis cool-tour vidéki és városi helyszíne 2024 győztes Mesterbike&Coffee, vagy az Év Klasszis TopDesign „storytelling” hotele 2024 kategóriában nyertes Dorothea Hotel Budapest Autograph Collection esetében? Mi döntött abban, hogy győztesként hozta ki a zsűri tagjaként?
Leginkább az fogott meg, hogy mennyire hiteles történetet meséltek el. Legyen szó egy kisvárosi helyszínről vagy egy grandiózus szállodáról, a design nem pusztán esztétikai volt, hanem mélyen gyökerezett identitásban és élményben. Fontos megjegyezni, hogy én voltam a Dorothea Hotel vezető tervezője, így részt vettem a projekt minden fázisában a koncepciótól a kivitelezésig, ezért kifejezetten kértem, hogy minden olyan kategóriában mentesítsenek a szavazás alól, ahol a projekt indult, hiszen a szavazatom nem lehetett volna pártatlan.
Mit gondol, hogyan változtak az elmúlt egy évben a belsőépítészeti trendek, merre tart a nemzetközi belsőépítészeti világ, és hogyan látja a magyarországi belsőépítészet helyzetét az európai design térképén?
A trendek nem sokat változtak, és továbbra is fennáll a veszélye, hogy a tervezők a kreativitás helyett a kiszámítható formulákra hagyatkoznak. De ami igazán számít, az nem a trendek követése, hanem az azoktól való elszakadás. A nemzetközi design jövője az erős koncepcióktól, a kulturális mélységtől és attól a bátorságtól függ, hogy valami időtállót hozzunk létre, ne pedig divatot kövessük. A magyar belsőépítészet is akkor vívja ki a helyét, ha abbahagyja az utánzást, és merész, hiteles hangon szólal meg. Bármilyen projektről is legyen szó. Egy vendéglátóhely akkor tudja bizonyítani az értékét, ha vissza akar térni az ember, vagy már a következő utazás tervezésekor eszébe jut. A valódi kérdés az, hogy a mi terveink képesek-e ezt elérni.
Mitől lesz kiemelkedő egy pályázat? Mely szempontokat tartja legfontosabbnak a pályázatok értékelésénél? Mit javasolna a pályázóknak a sikeres nevezéshez a megadott feltételeken túl?
Fontos, hogy kiemelkedő minőségű fotók legyenek a pályázati anyagban, a pályázati szöveg magyar és angol nyelven is meglegyen, hogy a nemzetközi zsűri számára is könnyen érthető és értelmezhető legyen. Több pályázat esetén minden projekthez külön, kategóriához illő szöveg készüljön, illetve a pályázat hossza ne haladja meg a megadott keretet. Ezeken túl azokat a projekteket keresem, amelyek hitelesek, koherensek és érzelmileg emlékezetesek. Gyakran az első benyomásra hagyatkozom. Nehéz megmagyarázni, de van, amikor egyszerűen „átkattan” bennem valami. És ami még fontos: a pályázók kerüljék a mások által készített – AI-generált, Pinterest – fotókat.