Magyarországnak 'kastélynagyhatalomnak' kellene lennie

Elsősorban az üzleti és politikai szféra igényeit szolgálja ki a több mint 700 millió forintból, nagyobbrészt uniós támogatás segítségével felújított Forgách-kastély a Szabolcs-Szatmár-Bereg megyei Mándokon; az impozáns kastélyszállót Seszták Miklós nemzeti fejlesztési miniszter jelenlétében avatták fel csütörtökön a felső-szabolcsi kisvárosban.

A miniszter a műemléki védelmet élvező kastély történetét felidézve elmondta, az 1750 körül emelt neobarokk épület évekig nem volt használva, rekonstrukcióját a kastélyt 2008-ban megvásárló helyi, logisztikával és kereskedelemmel foglalkozó családi vállalkozás kezdte el uniós források bevonásával.

Stratégiai elhelyezkedése miatt Magyarországnak "kastélynagyhatalomnak" kellene lennie, de éppen ennek a kastélynak a 20. század közepén bekövetkezett állapotromlása és eseti használata jellemzi a hazai kastélyok nagy részét - fogalmazott Seszták Miklós.

Hozzátette, körülbelül 100-120 olyan kastély található jelenleg az országban, amelynek állami tulajdonban vannak, viszont nem megfelelő a hasznosításuk. Szavai szerint erre a problémára az állam által finanszírozott rekonstrukció, vagy az ingatlanok értékesítése lehet, amelyeket így például családi vállalkozások vagy nagy múltú, lokálpatrióta családok újíthatnának fel - fogalmazott.

Szabó Ferenc, a projektgazda Transit Cégcsoporthoz tartozó World Transit Kft. alapító-tulajdonosa az eseményen elmondta, a kastély egykor a 15 ezer hold nagyságú Forgách-birtok központja volt és jelentős szerepet töltött be Mándok és környéke gazdasági és kulturális életében. Az utóbbi években leromlott állapotú kastélyt és a hozzá tartozó parkot a cégcsoport egyik cége, a Transit-Railway Zrt. mentette meg a teljes pusztulástól, az üzemeltetését végző World Transit Kft. pedig 2012-ben pályázatot nyújtott be az épület üzleti célú szálláshelyé fejlesztésére. A beruházás 702 millió forint értékben, hatvan százalékos európai uniós támogatással valósult meg - tette hozzá.

Az elkészült kastélyszállóban tíz szobát alakítottak ki összesen húsz férőhellyel, emellett különböző szolgáltatásokat - vendéglátás és wellness - nyújt elsősorban az üzleti és politikai szféra képviselőinek. A fejlesztés tizenhárom új munkahelyet teremtett. Egy másik pályázat révén megújulhatott a kastély övező park is csaknem 80 millió forintból, száz százalékos uniós támogatás segítségével.

Forrás: Vendég&Hotel Online / MTI


Napfényes fejezet – amely a Danubius-lánc, köztük a Hotel Helia megújulásáról szól

Napfényes fejezet – amely a Danubius-lánc, köztük a Hotel Helia megújulásáról szól 

A Danubius Hotel Helia – nevéhez méltóan, hiszen a „Helia” a Naphoz kötődőt jelenti – fénylő pont a főváros szállodai kínálatában.
Újabb négy ház a Hilaris Hotels portfóliójában

Újabb négy ház a Hilaris Hotels portfóliójában 

Négy magyarországi szálláshellyel bővül a szállodalánc.
Megkezdődött a 44. Országos Borverseny

Megkezdődött a 44. Országos Borverseny 

Mintegy 2700 palack bor versenyez.
Már fogad vendégeket Hévíz legújabb szállodája

Már fogad vendégeket Hévíz legújabb szállodája 

Az ötcsillag superior minősítésű hotel 285 szobájában több mint 600 vendéget tud fogadni.
Turisztikai fejlesztés Nógrádban

Turisztikai fejlesztés Nógrádban 

Jelentős felújításon esik át az 1973 óta működő Salgó Hotel.
Hunguest hotelek Hévízen: wellness és kikapcsolódás egy helyen

Hunguest hotelek Hévízen: wellness és kikapcsolódás egy helyen 

A Hunguest Hotels szállodaláncnál a lánc számos szállodája teljes körűen megújult, köztük hévízi egységeik is.
Belföldi és nemzetközi vendégérkezések hazai szálláshelyeken

Belföldi és nemzetközi vendégérkezések hazai szálláshelyeken 

A Nemzeti Turisztikai Adatszolgáltató Központ (NTAK) adatai szerint eddig 2,4 millió belföldi és 2,6 millió nemzetközi turistát regisztráltak a hazai szálláshelyek.
Két új magyar szálláshely a világ fenntartható turizmusának térképén

Két új magyar szálláshely a világ fenntartható turizmusának térképén  

Két észak-magyarországi szálláshely nyerte el ma a nemzetközi Good Travel Seal minősítést, amelyet a világ egyik vezető fenntarthatósági turisztikai értékelőrendszereként tartanak számon.
MSZÉSZ márciusi trendriport – kevesebb belföldi vendég, mint tavaly

MSZÉSZ márciusi trendriport – kevesebb belföldi vendég, mint tavaly 

Márciusi trendriport a KSH adatai alapján.
Brandváltás ennél a patinás fővárosi szállodánál

Brandváltás ennél a patinás fővárosi szállodánál 

A Mövenpick bejelentette a Mövenpick Hotel Budapest Centre megnyitását.

Interjú

Nagybor vagy semmi

Nagybor vagy semmi 

A Jammertal Borbirok ( JBB ) társtulajdonosa, dr. Szűcs Róbert a vörösbor helyzetéről, kihívásairól.
Szerepi Szabolcs: Aki kóstolja a borainkat - többet szeretne tudni róluk

Szerepi Szabolcs: Aki kóstolja a borainkat - többet szeretne tudni róluk 

Borturizmusról és fejlődésről mesélt nekünk az Etyeki Kúria üzletfejlesztési-és cégvezetője.
Lisa Sigl: Alig várom, hogy új trendeket fedezzek fel a vendéglátásban

Lisa Sigl: Alig várom, hogy új trendeket fedezzek fel a vendéglátásban 

Bemutatjuk a Klasszis TopDesign 2024 zsűrijének egy újabb tagját, a linzi designhotel igazgatóját, Lisa Sigl-t.