A szálláshelyeknek ugyanis nemcsak a kategóriái, hanem a komfortszint szerinti besorolása is jelentősen eltér egymástól az egyes tagállamokban – írja honlapján az EFK. Mi több, számos tagállamban, például Skandináviában nem is létezik kötelező szálláshelyi besorolási rendszer. Tovább bonyolítja a helyzetet, hogy az európai kontinensen legelterjedtebb csillagos szálláshelyi besorolási rendszer kritériumai országonként eltérőek.
Az Európai Unió összes tagállamára, valamint Izlandra és Norvégiára kiterjedő átfogó felmérés lefolytatását követően ezért 2009 végén az Európai Fogyasztói Központok Hálózata közzétette „A Szálláshelyek Besorolási Rendszere az Európai Unióban” című kiadványát. A kiadvány országonként, illetve Belgium, Olaszország, Spanyolország és Olaszország esetében régiónként ismerteti nemcsak a szálláshelyek besorolási módját, hanem az azokhoz tartozó kritériumrendszert is. Feltűnteti továbbá azon illetékes turisztikai hatóságokat, amelyekhez a fogyasztók kérdéseikkel és panaszaikkal fordulhatnak. A kiadvány tájékoztatást nyújt arról is, hogy az adott állam szálláshelyei árába a reggeli ára főszabályként beletartozik-e, illetve, hogy a szállásköltség magában foglalja-e az összes adót és illetéket, valamint hogy a fogyatékkal élők számára kötelező-e szolgáltatásokat és különleges létesítményeket biztosítani.
„A Szálláshelyek Besorolási Rendszere az Európai Unióban” című kiadvány magyar nyelvű változata ingyenesen elérhető a fogyasztók számára, valamint megtalálható az Európai Fogyasztói Központ Magyarország honlapján (www.efk.hu) is. A kiadvány eredeti angol verziója elektronikus formában érhető el a honlapon.
Az uniós tagállamok szállodásai szerint azonban nem elég a vendégek tájékoztatása: tavaly decemberben létrejött az az európai szövetség, amely kidolgozza azt a kritériumrendszert, amely egy egységes európai szállodabesorolási rendszert biztosít – számos tagállamban már az idei évtől. Magyarország is alapítótagja a Hotelstars Union-nak.