A verseny témája egybecseng a fesztivál központi tematikájával, ami a no//body hívószó.
A belváros fénypontjai – látványos állomások a történelmi utcákon
A Pécs belvárosára komponált látványosságokat idén is a Fény Útját járva ismerhetjük meg. A város legrégebbi lakóépületének homlokzatán egy szerelmi történet elevenedik meg az olasz Francesca Macció video mapping művész animációjában. A Színház téren a svájci Encor Studio installációja egy szállítmányozási konténert alakít extravagáns fénydobozzá.
A Széchenyi térre grandiózus körpanorámás vetítést készít a Fényszórók, a Fényszőnyeg idei alkotója pedig a budapesti grafikai és design stúdió, az Anuri lesz. A spanyol Javier Riera geometrikus formák vetítésével hív elmélyülésre a Cella Septichorában, alkotása hipnotikus fényélményt ígér.
A Nádor Galériában mintha egy sci-fi filmbe lépnénk: a Koros Design hatalmas fej installációja azt a kérdést járja körül, hogy a robotok hogyan lesznek képesek a mesterséges intelligencia segítségével emberi mimika utánzására – megdöbbentő találkozás a jövővel.
Fotó: Zsolnay Fényfesztivál
Mi történik, ha egy kulturális negyed találkozik Európa egyik legizgalmasabb fényfesztiváljával?
A Zsolnay Fényfesztivál idei legnagyobb újításaként egy új dimenzióval gazdagodik a rendezvény: a megszokott belvárosi helyszínek mellett a Zsolnay Negyed egy önálló, egész estés élményt kínáló attrakciójává válik a fesztiválnak.
A látogatók egy elvarázsolt fénykert titkos ösvényeit járhatják be, ahol minden sarkon újabb és újabb fényélmény várja őket.
Az E78 koncertteremben Varga Balázs lézersugarak és robotlámpák segítségével hozza létre Center Point című audiovizuális installációját, ahol fény, hang és füst precízen koreografált játéka teljesen beszippantja a nézőt. A PTE és a MOME fiatal tehetségeinek fényinstallációi, egy látványos fényszőnyeg, video mapping helyszín, kupolavetítés és fénnyel életre keltett szobrok teszik a negyedet a fesztivál egyik legvarázslatosabb helyszínévé.
Fotó: Zsolnay Fényfesztivál
A fény és hang szentélye
A Kodály Központ idén két monumentális installációnak ad otthont. Varga Vince és csapata A fáklyák már égnek című alkotásában a szarvasokká vált fiúk mitikus története grandiózus, immerzív installációban elevenedik meg.
A Hangversenyterem színpadán nőtt tüllerdőben játszódó virtuális utazás során hol a mecseki rengeteg sűrűjében, hol Pécs ismerős terein találjuk magunkat, a vizuálisan lebilincselő és érzelmileg megindító élmény mai közegbe helyezi az évszázados bartóki mítosz cselekményét és napjainkban is érvényes kérdéseit.
A Kodály Központ másik szenzációja a japán Yasuhiro Chida Analemma című, helyspecifikus installációja, amely finom szálakból és fényből épít nyugodt, meditatív teret. A Kodály Központ így a Zsolnay Fényfesztivál egyik legintimebb és legmélyebb élményévé válik.
Fotó: Zsolnay Fényfesztivál