2009: Joseph Haydn-emlékév

2009-ben Bécs, Burgenland és Alsó-Ausztria, valamint Sopron és Fertőd az egyedülállóan kreatív és máig meghatározó zeneszerzőzsenit, Joseph Haydnt ünnepli. 1200 műve gond nélkül szeli át a zenei, nyelvi, regionális és nemzeti határokat. Haydn halálának 200. évfordulója kitűnő alkalom az emlékezésre. Haydn lakhelyeinek és koncerttermeinek legnagyobb része máig épségben megmaradt, a szülői ház az alsó-ausztriai Rohrauban ugyanúgy nyitva áll a nagyközönség előtt, mint az Esterházy-kastély Eisenstadtban és Fertődön, az Esterházy-palota Sopronban, a hosszú ideig lakhelyéül szolgáló haydngassei ház Eisenstadtban vagy Bécsben a Mariahilferstrassén.

Amikor Haydn 1809 májusának utolsó napján halálos ágyán feküdt, Bécset francia csapatok ostromolták. Amikor Napóleon megtudta, hogy Haydn haldoklik, a zeneszerző csodálójaként díszőrséget állíttatott a művész bécsi háza elé. Joseph Haydn élete összefonódott az Esterházy hercegi családéval: negyven évet töltött kastélyaikban, Eisenstadtban és Fertődön. Haydn életében döntő fordulat volt, mikor 29 évesen Esterházy Pál Antal zenekari vezetőjévé vált. Később Mihály herceg felépíttette Fertődön az Esterházy-kastélyt, és lehetővé tette a zeneszerző számára, hogy udvari zenekarát igazi nagyzenekarrá alakítsa át 25 zenésszel. A drága hobbi a hercegi családot az összeomlás szélére sodorta, de az előadások és koncertek minden alkalommal óriási közönségsikert arattak.

Haydn 24 operát írt, amelyeket a Haydn-évben Eisenstadtban világhírű előadók tolmácsolásában – például Nikolaus Harnoncourt és zenekara, a Concentus Musicus – hallhatunk. Az előadás a legtöbb esetben azon a helyszínen kerül megrendezésre, ahol Haydn először bemutatta. A zenei bemutatók mellett kiállítások sorát szentelik az emlékévben a nagy zeneszerzőnek. A „Haydn-jelenség” elnevezésű tárlat a zeneszerző magánéletének és munkásságának állít emléket, a „Haydn, a fenomén” című kiállításnak négy helyszín: az Esterházy- kastély, a Haydn-ház, az Egyházmegyei Múzeum és a Tartományi Múzeum ad otthont. A Haydn-ház a művész magánéletére fókuszál. Fertődön és Sopronban is nagy a készülődés. A mai Fertőd város eredeti neve Esterházy „Fényes” Miklós hercegtől származik, aki a kastély együttes kiépítését követően nevezte el művét Eszterházának. A Műemlékek Nemzeti Gondnoksága a mai településen belül visszaadja a történetileg hiteles terület eredeti nevét, ezért a bevezető utak mentén faragott kő határjeleket állít.

Sem Joseph Haydnnak, sem a mecénás Miklós hercegnek nincs köztéri szobra Fertőd városában. Az évfordulós rendezvények maradandó eleme lesz egy emberközeli módon megformált köztéri szoborpár felállítása a kastély környezetében. Országos közadakozásból Erős Apolka és Baráz Tamás szobrászpáros műve kerül felállításra. Ehhez kapcsolódik a Muzsikaház és a kastély közötti fasoros sétány – amelyen Joseph Haydn járt a kastélyba – helyreállítása és átadása. Az Esterházy család tagjainak élettörténetét feldolgozó, gazdag képanyaggal illusztrált kötet a Műemlékek Nemzeti Gondnokságának kiadásában jelenik meg. Írója, Berényi László történész, az Esterházy család kutatója és a kismartoni, fraknói családi levéltár munkatársa.

Joseph Haydn születésnapján, március 31-én kiállítás nyílt Kismartonban, az ottani Esterházy-kastély számára több magyar intézmény, köztük a Szépművészeti Múzeum és a Magyar Nemzeti Múzeum adott kölcsön tárgyakat. E gesztus viszonzásaként egy különleges értékű Haydn-partitúrát, az Armida kottáját adta kölcsön az osztrák fél, amelyet a Nemzeti Múzeumban korabeli hangszerek társaságában állítanak ki.

Haydn halálának 200. évfordulóján, május 31-én a kismartoni Esterházy- kastély Haydn-termében a zeneszerző A teremtés című oratóriumát szólaltatja meg az Osztrák–Magyar Haydn Zenekar Fischer Ádám vezényletével. Ugyanezen a napon Budapesten és több világvárosban is megszólal a mű a Haydn-világnap keretében.

Kalandozás a zeneszerző nyomában

Az év elején Burgenland tartomány és az Eisenstadt Tourismus meghívására a KLG Prominent Kft. szervezésében, tanulmányút keretében mutatták be a 2009-es Haydn-év programsorozatot a szaksajtó és az utazási irodák képviselőinek a határ túloldalán. Első állomásunk Joisban volt, ahol a Winzerhof Willi Kiss családi borászatával ismerkedtünk meg. A ház alatti, teljesen gépesített borászat mellett panziót is működtetnek, szívesen várják azokat a vendégeket, akik szeretnének testközelből is megismerkedni a szőlőművelés „rejtelmeivel”. Az érdeklődők akár a metszést, kötözést, kapálást is kipróbálhatják. Természetesen a vendégek nagy része ősszel kíván élni a családi gazdaság által felkínált lehetőséggel, részt vesznek a szüretelésben, majd a szőlő feldolgozásában, a must kóstolásában. Utunk következő állomásaként Ausztria egyik legsikeresebb és legjelentősebb borászata, a Weingut Leo Hillinger GmbH következett. Évente egymillió üveg bort palackoznak. A borászat számos rendezvénynek, csoportos programnak is otthont ad. A borászat „Hill-Lounge” részlegében, mely a hét minden napján nyitva tart, a gazdaság teljes kínálatát meg lehet kóstolni. Innen üvegfalakon keresztül átláthatnak a vendégek a feldolgozóba. A Hillinger borászat a Mátrában 20 hektár szőlőterületet bérel és műveltet, innen származik kínálatukban a Mátrai bor.

A borkóstolások után a valódi ékszerdoboznak tűnő Rust felfedezése következett. A városka 2001 óta az UNESCO-világörökség része. A hangulatos és tradicionális Leisserhof étteremben, Donnerskirchenben vacsoráztunk. A városban a világon először, 1526-ban kezdték meg a Lutherwein-termelést, nem csoda hát, hogy a városka történelmét és az itt élő emberek életét e tény döntően meghatározta. Késő este Eisenstadt, magyarul Kismarton fogadta lelkes csapatunkat. Elfoglaltuk szobáinkat a Haydn Hotelben, amelynek ablakából ráláttunk az Esterházy-kastélyra és az alig 100 méterre lévő Haydn-templomra.

A következő nap Haydnről szólt. Helyi turisztikai vezetőnkkel végiglátogattuk a Haydn-év színhelyeit, ízelítőt kaptunk a rendezvények sokaságából. Meglátogattuk a patinás, barokk stílusú Haydnházat a hangulatos Haydn-Gasse utcában. Mielőtt Fertődre költözött a zenekar, 1776-tól 12 éven át lakott e házban Joseph Haydn. Leróttuk kegyeletünket a Mauzóleumban, a hegyi templomban, ahol Haydn sírjánál a nagy zeneszerzőre emlékeztünk. Majd ellátogattunk az Esterházy-kastélyba, amely egyben a kor kulturális központja és az Esterházy család rezidenciája volt. A kastélyban található Haydn-terem 1986 óta ad otthont az egyre nagyobb népszerűségnek örvendő Haydn-koncerteknek. Este meghallgattunk itt egy koncertet Marialena Fernandes felejthetetlen előadásban. A csodálatos koncert után másnap indultunk Forchtensteinbe, hogy tovább kutassunk az Esterházy család titkai után.


Bárki által elérhető nagysebességű internet a lett légitársaság fedélzetén

Bárki által elérhető nagysebességű internet a lett légitársaság fedélzetén 

A lett airBaltic légitársaság az első, amely ingyenesen bevezeti a SpaceX Starlink nagysebességű internetet az Airbus A220-300-as flottáján.
Előzetes kártérítés landolt a torontói repülőgép-baleset utasainál

Előzetes kártérítés landolt a torontói repülőgép-baleset utasainál  

A Delta Air Lines 30 000 amerikai dollárt (11.500.000 forint) ajánlott fel minden utasnak, aki a hétfőn Torontóban kényszerleszállást végrehajtó repülőgépen tartózkodott.
Latin-Amerikában is ott robognak a zöld buszok

Latin-Amerikában is ott robognak a zöld buszok 

A Flix erősíti jelenlétét a latin-amerikai buszpiacon.
Jól indult az év a Liszt Ferenc Nemzetközi Repülőtéren

Jól indult az év a Liszt Ferenc Nemzetközi Repülőtéren 

Minden idők legmagasabb januári utasforgalmával indult az év a Liszt Ferenc Nemzetközi Repülőtéren.
Feltűnőbb színt kapnak a szegedi villamosok

Feltűnőbb színt kapnak a szegedi villamosok 

A szürke Tram-train járatok élénk sárga színben pompáznak ezentúl.
Jön az új KRESZ?

Jön az új KRESZ? 

A 27 oldalas dokumentum célja a jelenlegi, nehezen átlátható szabályrendszer korszerűsítése és a mai közlekedési szokásokhoz igazítása.
Minden, ami eddig tudható a Torontóban landoló és átforduló gépről – VIDEÓVAL

Minden, ami eddig tudható a Torontóban landoló és átforduló gépről – VIDEÓVAL 

A baleset egy erős havazást követően történt.
Ezeket az utakat jobb, ha két napig elkerüli

Ezeket az utakat jobb, ha két napig elkerüli  

Kedden és szerdán lezárások lesznek Budapesten delegáció közlekedése miatt.
BKK: hamarosan indul a Flórián téri felüljárók felújítása

BKK: hamarosan indul a Flórián téri felüljárók felújítása 

Március elsejétől lezárják a déli hidat.
Törökország új, nagy sebességű vasúti összeköttetést indít

Törökország új, nagy sebességű vasúti összeköttetést indít 

Az új nagysebességű vonat mindössze 3 óra alatt összekapcsol két fő európai várost.

Interjú

Nagybor vagy semmi

Nagybor vagy semmi 

A Jammertal Borbirok ( JBB ) társtulajdonosa, dr. Szűcs Róbert a vörösbor helyzetéről, kihívásairól.
Szerepi Szabolcs: Aki kóstolja a borainkat - többet szeretne tudni róluk

Szerepi Szabolcs: Aki kóstolja a borainkat - többet szeretne tudni róluk 

Borturizmusról és fejlődésről mesélt nekünk az Etyeki Kúria üzletfejlesztési-és cégvezetője.
Lisa Sigl: Alig várom, hogy új trendeket fedezzek fel a vendéglátásban

Lisa Sigl: Alig várom, hogy új trendeket fedezzek fel a vendéglátásban 

Bemutatjuk a Klasszis TopDesign 2024 zsűrijének egy újabb tagját, a linzi designhotel igazgatóját, Lisa Sigl-t.