A miniszter asszony lekapcsolta a légiforgalmi irányító központot

Baj nem történt, mert egy másik gombbal már korábban beindították a HungaroControl új irányítótermét, mely Európa egyik legkorszerűbb légiforgalmi irányítóközpontja lett.

Még mielőtt Németh Lászlóné, nemzeti fejlesztési miniszter megnyomta a gombot kifejezett szakmai sikerként értékelte, hogy a magyar légiforgalmi irányítást végző HungaroControl (HC) uniós finanszírozással, az állam segítsége nélkül, legsikeresebb - nyereséget is termelő - állami vállalatként olyan csúcstechnológiát felvonultató, új légi navigációs központot állított hadrendbe, mely nem csupán az ország, de az egész régió légi közlekedését is fejleszti. 

Szintén elismerő szavakkal méltatta a magyar légiforgalmi irányítást Frank Brenner, az európai légiforgalmi szolgálatokat összefogó EUROCONTROL főigazgatója. Brenner kifejtette: Magyarország élen jár az egységes európai légtér megteremtésében. Ismeretes, hogy az EU 2004-ben óta dolgozik a légi közlekedést nagyban megkönnyítő, országhatárokon átívelő funkcionális légtér blokkok (FAB) megteremtésén. A FAB-ok révén egyszerűsödne számos légi útvonal vezetése, mely által éves szinten az el nem füstölt kerozin révén euró milliók maradhatnak a légitársaságok zsebében. Magyarország a közép-európai FAB-CE része lenne. 

A FAB-on belüli elsőségért azonban meg kell küzdeni. Ez egyrészt a diplomácia feladata, de mit sem ér, ha nem áll mögötte olyan szakmai és műszaki háttér, amit a HungaroControl kezdve a 2008-as radarkorszerűsítéstől, a tavaly indult, külföldi hallgatókat is fogadó légiforgalmista akadémia, az Entry Point Central-on át a mai irányító központ átadásáig letett az asztalra. Nem mellesleg a magyar légtérirányítás az elmúlt két évben mindössze alig egy másodperces késést okozott, amellett, hogy az európai légiforgalom folyamatosan nő.

Szerdán átadott ANS (Air Navigation Service) III névre keresztelt irányító központban egyebek mellett egy olyan magyar fejlesztésű szoftver - MATIAS - (Magyar Automated and Integrated Air Traffic System) segítségével irányítják a forgalmat, mely a világon egyedülálló technikai újításokat vezetett be.

Az ANS III-at a magyar légi irányítás hosszú távú önálláságának zálogaként látják. Ugyan még nem a FAB-CE, de vizsgafeladat lehet, hogy a NATO felkérésére Magyarország látja el Koszovó magas légtéri forgalomirányítását a HungaroControl budapesti bázisáról.

„A központ a leállításra készen áll” - nyugtázták a régi irányítóközpont leállításának kérelmét, és a miniszter asszony megnyomta a gombot. A hatalmas terem monitorai sorban kihunytak. Az ANS III-ban pedig innentől teljes gőzzel folyik a decemberben már megkezdett irányítói munka, hogy mi utasok továbbra is legnagyobb nyugalommal üljünk fel egy repülőgépre. A régi központban pedig kutatásfejlesztés, szimulációs központ, egyedülálló három dimenziós torony szimulátor kap helyett, az Entry Point Central oktató helyiségeivel egyetemben.


Bárki által elérhető nagysebességű internet a lett légitársaság fedélzetén

Bárki által elérhető nagysebességű internet a lett légitársaság fedélzetén 

A lett airBaltic légitársaság az első, amely ingyenesen bevezeti a SpaceX Starlink nagysebességű internetet az Airbus A220-300-as flottáján.
Előzetes kártérítés landolt a torontói repülőgép-baleset utasainál

Előzetes kártérítés landolt a torontói repülőgép-baleset utasainál  

A Delta Air Lines 30 000 amerikai dollárt (11.500.000 forint) ajánlott fel minden utasnak, aki a hétfőn Torontóban kényszerleszállást végrehajtó repülőgépen tartózkodott.
Latin-Amerikában is ott robognak a zöld buszok

Latin-Amerikában is ott robognak a zöld buszok 

A Flix erősíti jelenlétét a latin-amerikai buszpiacon.
Jól indult az év a Liszt Ferenc Nemzetközi Repülőtéren

Jól indult az év a Liszt Ferenc Nemzetközi Repülőtéren 

Minden idők legmagasabb januári utasforgalmával indult az év a Liszt Ferenc Nemzetközi Repülőtéren.
Feltűnőbb színt kapnak a szegedi villamosok

Feltűnőbb színt kapnak a szegedi villamosok 

A szürke Tram-train járatok élénk sárga színben pompáznak ezentúl.
Jön az új KRESZ?

Jön az új KRESZ? 

A 27 oldalas dokumentum célja a jelenlegi, nehezen átlátható szabályrendszer korszerűsítése és a mai közlekedési szokásokhoz igazítása.
Minden, ami eddig tudható a Torontóban landoló és átforduló gépről – VIDEÓVAL

Minden, ami eddig tudható a Torontóban landoló és átforduló gépről – VIDEÓVAL 

A baleset egy erős havazást követően történt.
Ezeket az utakat jobb, ha két napig elkerüli

Ezeket az utakat jobb, ha két napig elkerüli  

Kedden és szerdán lezárások lesznek Budapesten delegáció közlekedése miatt.
BKK: hamarosan indul a Flórián téri felüljárók felújítása

BKK: hamarosan indul a Flórián téri felüljárók felújítása 

Március elsejétől lezárják a déli hidat.
Törökország új, nagy sebességű vasúti összeköttetést indít

Törökország új, nagy sebességű vasúti összeköttetést indít 

Az új nagysebességű vonat mindössze 3 óra alatt összekapcsol két fő európai várost.

Interjú

Nagybor vagy semmi

Nagybor vagy semmi 

A Jammertal Borbirok ( JBB ) társtulajdonosa, dr. Szűcs Róbert a vörösbor helyzetéről, kihívásairól.
Szerepi Szabolcs: Aki kóstolja a borainkat - többet szeretne tudni róluk

Szerepi Szabolcs: Aki kóstolja a borainkat - többet szeretne tudni róluk 

Borturizmusról és fejlődésről mesélt nekünk az Etyeki Kúria üzletfejlesztési-és cégvezetője.
Lisa Sigl: Alig várom, hogy új trendeket fedezzek fel a vendéglátásban

Lisa Sigl: Alig várom, hogy új trendeket fedezzek fel a vendéglátásban 

Bemutatjuk a Klasszis TopDesign 2024 zsűrijének egy újabb tagját, a linzi designhotel igazgatóját, Lisa Sigl-t.