„Javaslat a Főváros vagyonkezelésében lévő dunai partszakaszok rendezésével kapcsolatos döntések meghozatala” címen nyújtott be előterjesztést György István városüzemeltetési és Hutiray Gyula városfejlesztési főpolgármester-helyettes. A hosszú címmel ellátott irományban arra szeretnék rábírni a főváros közgyűlését, hogy 1995-ös, fővárosi közterületek használatáról és rendjéről szóló rendelet vonatkozó részeit kissé átdolgozza, új koncepciót dolgozzon ki. Így több pénz folyhatna be Budapest kasszájába.
Teherviselés, hozzájárulás
Az előterjesztők nehezményezik, hogy a kikötők üzemeltetői által közterület-használat címén fizetendő díj alapja az úszóművet, kikötőt a parttal összekötő híd által elfoglalt terület folyamméterben mérve. Ebben a formában a gyakorlat alapján jelenleg legfeljebb három méter az díjalap az előterjesztés szerint. A két főpolgármester-helyettes úgy véli, hogy így emiatt jóval szerényebb bevétel csorog be a budapesti költségvetésbe, mint amit a „mögöttes használat kereskedelmi eredménye” adhatna. Nem fizetnek ezen kívűl az egyéb terhelésekért - zaj-, környezeti-, stb - sem, ahogy az árzvízvédelmi intézkedés költségeibe sem szállnak be a kikötőket üzemeltetők. A városháza közlése szerint 2010-ben mintegy 30 millió forint folyt be a közterület-használati hozzájárulásokból, míg a főváros által kötelező feladatként elvégzendő árvízvédelmi munkák évente átlagosan 70 millió forintba kerülnek.
A főváros kezdeményezné az érintetekkel a kapcsolatfelvételt, közvetlen viszonyt, akár közös társaság alakítása révén is. Lényeg, hogy a terhek arányos viselése mellett az eddiginél több bevételre tegyen szert a főváros a „jelenlegi inséges nemzetközi és honi gazdasági állapotok közeptte”.
Közös lónak...
Az előterjesztők szándéka szerint a Budapesti Közlekedési Központra bízott rendezés persze nem lesz egyszerű a 23 kiskirályságból álló Budapesten. Jóllehet a főváros teljes dunai, 64 kilométeres partszakaszán a Fővárosi Önkormányzat mellett osztoznak még az I., II., XI., XXII., IV., V., IX., XIII., XXI., kerület önkormányzatai illetve magántulajdonosok. Az érintett vállakozások a szerződéseket a Főváros tulajdonosi hozzájárulása mellett mederhasználati szerződést a magyar állammal kötöttek.
A jelenlegi közterület-használati szerződéseket a közgyűlés 2012. március 31-ig meghosszabbította. Eddig szeretnék az új szabályozást megalkotni. Amennyiben új szerződést kötnének ez idő alatt, az legkésőbb 2012. november 30-án hatályát vesztené.