Elkészült a IATA 2024-es biztonsági jelentése

Az iparág ismét erős teljesítményt nyújtott a biztonság terén, több kulcsfontosságú mutató esetében javulás volt tapasztalható az ötéves átlaghoz képest, azonban a 2023-as év kivételes eredményeihez viszonyítva visszalépés történt.

Egymillió járatra vetítve az összes balesetre vonatkozó arány 1,13 volt, vagyis 880 000 járatonkánt történt egy baleset. Ez jobb mint az ötéves 1,25-ös átlag, de rosszabb, mint a 2023-ban mért 1,09.

2024-ben 40,6 millió repülésből összesen hét halálos baleset történt. Ez a szám magasabb, mint a 2023-as egy halálos baleset és az ötéves átlagot jelentő öt halálos baleset.

Az áldozatok száma 2024-ben 244 fő volt, szemben a 2023-as 72 áldozattal és az ötéves átlag 144-es értékével. A halálozási kockázat viszonylag alacsony maradt (0,06),ami ugyan a 2023-as duplája, viszont alacsonyabb az ötéves átlagnál (0,10), írja az airlineratings.com.

A jelentésben kiemelték a konfliktuszónák növekvő kockázatát, illetve hogy a leggyakoribb balesetek 2024-ben a farokrész ütközései és a kifutópályáról való lesodródások voltak, ezért hangsúlyozzák a felszállás és leszállás biztonságának fontosságát.

A konfliktuszónákhoz kapcsolódó balesetek és események biztonsági incidensnek minősülnek, így nem szerepelnek ebben a jelentésben. Azonban a műholdas navigációs rendszer (GNSS) zavarai egyre nagyobb kihívást jelentenek a repülésbiztonság számára.

 

A jelentés külön foglalkozik a

Fotó: Depositphotos
régiókkal:

Észak-Amerikában 12 baleset történt, és az összes balesetre vonatkozó arány javult (1,53-ról 1,20-ra), meghaladva az 1,26-os ötéves átlagot. A halálozási kockázat 2020 óta nulla.

Ázsia-Csendes-óceáni térségben 2024-ben hét baleset történt, a baleseti arány nőtt (0,92-ről 1,04-re), de még mindig az 1,10-es ötéves átlag alatt maradt. A halálozási kockázat változatlan (0,15).

Afrikában 10 baleset történt, a baleseti arány nőtt (8,36-ról 10,59-re), és meghaladta az ötéves átlagot (8,46). Azonban a halálozási kockázat 2023 után ismét nulla volt.

Közel-Keleten és Észak-Afrikában két baleset történt, a baleseti arány javult (1,12-ről 1,08-ra), és az 1,09-es ötéves átlag alatt maradt. A halálozási kockázat 2019 óta nulla.

Európában kilenc baleset történt, az arány enyhén nőtt (0,95-ről 1,02-re), de az 1,02-es ötéves átlagon maradt. A halálozási kockázat 0,03-ra nőtt 2023 nullás értékéről.

Észak-Ázsiában egyetlen baleset történt, az arány 0-ról 0,13-ra nőtt, de még mindig jobb az 0,16-os ötéves átlagnál. A halálozási kockázat 2022 óta nulla. 

A Független Államok Közösségében (Azerbajdzsán, Fehéroroszország, Grúzia, Kazahsztán, Kirgizisztán, Moldova, Oroszország, Örményország, Tadzsikisztán, Türkménia, Ukrajna és Üzbegisztán)  nem történt baleset, a baleseti arány 1,05-ről nullára csökkent,  ésjelentősen jobb az 2,49-es ötéves átlagnál. A halálozási kockázat 2022 óta nulla.


Fotó: Depositphotos

Latin-Amerikában és a Karib-térségben öt baleset történt, a baleseti arány jelentősen nőtt (0,73-ról 1,77-re), de az ötéves átlag (2,00) alatt maradt. A halálozási kockázat 0,00-ról 0,35-re emelkedett.

A jelentés szerint kulcsfontosságú és időszerű a biztonság további megerősítése, illetve minden esetben az átfogó és nyilvános baleseti jelentések megléte, mert a késedelmes vagy hiányos baleseti jelentések megfosztják a kulcsfontosságú szereplőket – üzemeltetőket, gyártókat, szabályozókat és infrastruktúra-szolgáltatókat – azoktól a létfontosságú információktól, amelyek tovább javíthatnák a repülésbiztonságot.

Az IATA 2018–2023 közötti baleseti vizsgálatokat elemző jelentése szerint a vizsgálatok mindössze 57 százaléka készült el és került publikálásra a Chicagói Egyezmény előírásai szerint.

A befejezési arányok jelentősen eltérnek az egyes régiók között:

  • Észak-Ázsia vezeti a listát 75 százalékkal,
  • ezt követi Észak-Amerika (70 százalék),
  • Európa (66 százalék),
  • Független Államok Közössége (CIS) (64 százalék),
  • Közel-Kelet és Észak-Afrika (60 százalék),
  • Latin-Amerika és Karib-térség (57 százalék),
  • Ázsia-Csendes-óceáni térség (53 százalék),
  • míg a legalacsonyabb befejezési aránnyal Afrika rendelkezik (20 százalék).

 


Elindult a Scoot Bécs-Szingapúr járata

Elindult a Scoot Bécs-Szingapúr járata 

Ünnepélyes keretek között fogadták Bécsben a Scoot első közvetlen szingapúri járatát.
Több ország is csatlakozott a spanyolok poggyász csatájához

Több ország is csatlakozott a spanyolok poggyász csatájához 

Tizenkét ország fogyasztóvédelmi szervezete csatlakozott a spanyol kezdeményezéshez.
IATA: Erősödő nyereség a szélsőséges időjárás ellenére is

IATA: Erősödő nyereség a szélsőséges időjárás ellenére is 

A Nemzetközi Légi Szállítási Szövetség (IATA) szerint a légitársaságok a gazdasági és geopolitikai bizonytalanságok ellenére is erős nyereséggel számolhatnak 2025-ben.
Újabb légitársaságok az uniós tiltólistán

Újabb légitársaságok az uniós tiltólistán 

A listára valamennyi Suriname-ban és Tanzániában engedélyezett légi fuvarozó felkerült.
Épülhet a repülőtéri gyorsvasút

Épülhet a repülőtéri gyorsvasút 

A beruházás előkészítése az ezt részletező kormányhatározat alapján elkezdődött, a koncessziós pályázatokat fél éven belül kiírhatják.
Kompjárat indult Dubrovnik és Kotor között

Kompjárat indult Dubrovnik és Kotor között 

A politikus közölte, az új kompjárattal erősíteni kívánják a baráti és gazdasági kapcsolatokat a két ország között.
Krétára indít charterjáratot Debrecenből a Kartago Tours

Krétára indít charterjáratot Debrecenből a Kartago Tours 

Az utazásszervező új úti céllal bővítette debreceni indulású ajánlatait.
Új korszak kezdődik a low cost légitársaságnál

Új korszak kezdődik a low cost légitársaságnál 

A Wizz Air célja, hogy 2029-re kizárólag új generációs, neo gépeket üzemeltessen.
Repülési élmény autista gyerekeknek

Repülési élmény autista gyerekeknek  

Autizmussal élők számára szerveztek repülési próbát a Liszt Ferenc Nemzetközi Repülőtéren.
Így nőtt a római nemzetközi repülőtér forgalma egy év alatt

Így nőtt a római nemzetközi repülőtér forgalma egy év alatt 

2019 óta tízmillióval emelkedett az érkezők és indulók száma, hosszabb távon pedig 60 millió fölötti utasforgalmat akarnak elérni.

Interjú

Nagybor vagy semmi

Nagybor vagy semmi 

A Jammertal Borbirok ( JBB ) társtulajdonosa, dr. Szűcs Róbert a vörösbor helyzetéről, kihívásairól.
Szerepi Szabolcs: Aki kóstolja a borainkat - többet szeretne tudni róluk

Szerepi Szabolcs: Aki kóstolja a borainkat - többet szeretne tudni róluk 

Borturizmusról és fejlődésről mesélt nekünk az Etyeki Kúria üzletfejlesztési-és cégvezetője.
Lisa Sigl: Alig várom, hogy új trendeket fedezzek fel a vendéglátásban

Lisa Sigl: Alig várom, hogy új trendeket fedezzek fel a vendéglátásban 

Bemutatjuk a Klasszis TopDesign 2024 zsűrijének egy újabb tagját, a linzi designhotel igazgatóját, Lisa Sigl-t.