Heteken belül kerozinhiány az európai reptereken

Az egyik jelentős légiközlekedési iparági szervezet arra figyelmeztetett, hogy a közel-keleti biztonsági válság okozta hiány miatt Európa kifogyóban van a repülőgép-üzemanyagból.

Munkahelyet váltana, vagy új kollégát keres?

Az utazási szakma nálunk egymásra talál. Hirdessen ott, ahol valóban a döntéshozók és a szakma résztvevői olvassák a tartalmat: célzott felületen, nagy eléréssel!
Álláshirdetése nemcsak a Turizmus Online oldalán jelenik meg, hanem hírlevelünkben is, amely naponta több mint 7000 szakmai címzettet ér el – gyorsan, hatékonyan, pontosan.

Adja fel hirdetését!

Amennyiben nem áll helyre a forgalom a Hormuzi-szoroson, akár három héten belül rendszerszintű hiány alakulhat ki repülőgép-üzemanyagból Európában – idézi ciikkében az Európai Repülőterek Nemzetközi Tanácsát (ACI Europe) az AIRportal.

Az iparági szervezet figyelmeztetése szerint az európai Jet-A1 kerozinimport körülbelül fele a Perzsa-öböl térségéből érkezik, vagy a Hormuzi-szoroson halad át.

A hiány különösen a regionális repülőtereket és az azokra támaszkodó térségeket érintheti súlyosan

– emelte ki az ACI Europe  vezérigazgatója, Olivier Jankovec a traveltomorrow.com cikkében.


Fotó: DepositPhotos.com

A kisebb repülőterek jellemzően csak körülbelül egyhavi üzemanyagkészlettel rendelkeznek, így ha a légitársaságok nem tudnak ott tankolni, a tartalékok csökkenésével várhatóan háttérbe szorítják ezeket a célpontokat.

Elemzők szerint még tűzszünet esetén is több mint három hétbe telhet a szállítások normalizálása.

Ennek oka nemcsak az Arab-öbölből vezető út hossza, hanem az is, hogy az üres hajóknak először vissza kell térniük a válság sújtotta térségbe, amit a biztosítók valószínűleg nem támogatnak, amíg a tűzszünet törékenynek tűnik.

ACI Europe: összehangolt fellépésre van szükség

A szervezet sürgeti az összehangolt fellépést: az EU-nak erősítenie kellene a repülőgép-üzemanyag rendelkezésre állásának monitorozását, enyhítenie kellene az ellátásra vonatkozó szabályozást, valamint közös beszerzéseket kellene indítania, hogy az utazás ne kizárólag a légitársaságok fedezeti stratégiáitól függjön, számoltak be. 

A légiközlekedés Európa GDP-jének mintegy körülbelül 5 százalékát adja ( 851 milliárd eurót)  és nagyjából 14 millió munkahelyet az EU-ban.

 


EU Tanács: véglegesek a légi utasok jogait erősítő szabályok

EU Tanács: véglegesek a légi utasok jogait erősítő szabályok 

Az új rendelkezések több új jogosultságot is bevezetnek.
Újabb csavar az EasyJet felvásárlásában

Újabb csavar az EasyJet felvásárlásában 

Bejelentkezett egy újabb ajánlattevő.
Wizz Air: bázisnyitások Spanyolországban

Wizz Air: bázisnyitások Spanyolországban 

Az ultrafapados légitársaság novemberben nyitja meg első operatív bázisait Spanyolországban.
Kikapott Norvégia – a norvég légitársaság egy napra British Airways lett

Kikapott Norvégia – a norvég légitársaság egy napra British Airways lett 

A közösségi média egyik legszórakoztatóbb légitársasági akcióját eredményezte a labdarúgó-világbajnokság negyeddöntője.
Jövőre Belgiumba készül? Akkor van egy rossz hírünk

Jövőre Belgiumba készül? Akkor van egy rossz hírünk 

Fizetőssé válnak a belga autópályák 2027-től kezdődően.
Egyre több Airbus a fellegekben

Egyre több Airbus a fellegekben 

Az Airbus kiszállításai mintegy 15 százalékkal nőttek az első fél évben.
Vasútfejlesztés Székesfehérvár és a Balaton között

Vasútfejlesztés Székesfehérvár és a Balaton között 

Új vasúti beruházás előkészítése a balatoni vasútvonal Szabadbattyán–Lepsény szakaszának fejlesztésére, amelynek célja, hogy két vágányon, 160 kilométer/órás sebességgel lehessen haladni.
Új arcfelismerő rendszer a katari légikötőben

Új arcfelismerő rendszer a katari légikötőben 

Új biometrikus szolgáltatást vezetett be a dohai Hamad Nemzetközi Repülőtér és a Qatar Airways.
Rangos díjjal jutalmazták a taiwani légitársaságot

Rangos díjjal jutalmazták a taiwani légitársaságot 

Az EVA Air a világ legjobb nemzetközi légitársasága a Travel + Leisure World's Best Awards 2026 rangsorában.
Változik a kerékpárszállítás a BKK buszokon

Változik a kerékpárszállítás a BKK buszokon 

Egy járművön egyszerre egy kerékpár szállítható, amelyet az utazás idejére a kijelölt helyen biztonságosan rögzíteni kell.

Interjú

Istentelen időben isteni helyen – a pilisi erdő mélyén

Istentelen időben isteni helyen – a pilisi erdő mélyén 

Látogatás egy kortárs erdei házban a szakértővel – személyes élményeken keresztül.
Élet a hajóhídon, avagy hogy lesz valakiből tiszt egy luxusóceánjárón?

Élet a hajóhídon, avagy hogy lesz valakiből tiszt egy luxusóceánjárón? 

Éliás Balázs navigációs tiszttel nemzetközi karrierjének állomásairól, egy óceánjáró fedélzetén végzett munkájáról és a tengeri hajózás mindennapi kihívásairól beszélgettünk.
Helyzetjelentés a SIRHA Budapestről

Helyzetjelentés a SIRHA Budapestről 

Tihanyi Klárát, a HUNGEXPO stratégiai és üzletfejlesztési igazgatóját kérdeztük, aki a Lyonból indult SIRHA mintájára létrehozott hazai eseményt a kezdetektől fogva szervezi és irányítja.