Oroszország mindig vezet, de idén kevesebb az amerikai
Oroszország minden vizsgált évben a lista első helyén végzett, azaz innen érkezik a legtöbb Budapestre irányuló foglalás. Németország és Franciaország is rendre az elsők között található, az azonban érdekes, hogy míg 2019-ben az USÁ-ból érkező foglalások száma a top3-ban volt, addig idén az első 10-be sem került bele. „Bár az amerikaiaknak nem tilos Európába utazni, sok országban számos megszorítás van érvényben a turisztikai céllal utazók számára a teljes tilalomtól a nem oltott utasok belépésének korlátozásáig. Ez okozhatja az USA-ból érkező foglalások csökkenését” – jegyezte meg Eliška Dočkalová, a Kiwi.com customer experience igazgatója.
Direkt vagy átszállással?
A Kiwi.com egyedi járatkombinációs algoritmusa képes összekötni azokat a hagyományos és fapados légitársaságokat, amelyek általában nem működnek együtt. A repülőjáratokat, vonatokat és buszokat egyesítve olyan egyedi útvonalakat hoznak létre, amelyeket más keresőmotorok nem találnak. Ez az eszköz azt is mutatja, hogy a Budapestre érkezők 60 százaléka több légitársaságot és járatot kombinálnak és így jutnak el hozzánk, mindössze 40 százalék utazik közvetlen járattal.
A fiatalabbak kedvet kaptak, az idősebbek elmaradnak
Az utazók közel fele minden évben a 25-39 éves korosztályból kerül ki, de nagyon érdekes, hogy a legfiatalabb korosztály (18-24) aránya az utóbbi időben erőteljesen nőtt, míg – valószínűleg a pandémia miatt – az idősebb utazók idén jóval kisebb arányban érkeztek, mint 2019-ben. A pandémia előtti időszakban a 40 évesnél idősebb utazók aránya közel 40% volt, mára ez 25%-ra csökkent, a legfiatalabbak aránya pedig 11%-ról 25-re nőtt.
Ami nem változik
A foglalások kb. 60%-át minden évben a férfiak végzik. Az utazók valamivel több, mint fele egyedül utazik, kb. egyharmaduk párosan. Az itt töltött napok számában sem látszik nagy elmozdulás, átlagosan valamivel több, mint 3 napot töltenek hazánkban az ide utazók.
Az év legsűrűbb időszakai a Budapestre irányuló foglalások tekintetében minden évben a szeptember és az október eleje a társaság adatai alapján. Tudjuk, hogy az ősz jól áll Budapestnek, ez az idén szeptemberi foglalásokon is jól látszik, a 2019 ugyanezen időszakához viszonyítva közel 50%-os emelkedést láthatunk - áll a cég közleményében.
Csökkenő árak
Az átlagos repülőjegy árak változása jelentős: míg 2019-ben egy Budapestre utazó átlagosan 230 EUR-t fizetett egy jegyért, addig idén a 141 EUR-s átalagár a jellemző.
*2018. december 31 – 2021. szeptember 30-ig tartó időszak