A szakértők hozzátették, hogy 2010-ben már növekedés várható mind az utasforgalom, mind a teherszállítás terén, amelynek elsődleges forrását az ázsiai, latin-amerikai és közel-keleti légitársaságok jelenthetik. Erőteljes fellendülést lehetett tapasztalni a légiközlekedésben 2009 végén és 2010 első hónapjaiban, a növekedést továbbra is az ázsiai, a latin-amerikai és a közel-keleti régiók biztosítják. Az amerikai és európai fejlett országokban a légitársaságok jóval alacsonyabb dinamikára számíthatnak az idei évben, ami azt eredményezi, hogy a légitársaságok teljesítménye regionálisan szétválik.
A légiforgalom feltámadásának köszönhetően a Nemzetközi Légiforgalmi Szövetség felfelé módosította a szektor 2009-es és 2010-es eredményeire vonatkozó várakozásait. 2009-ben az IATA becslései szerint a légitársaságok globálisan 9,4 milliárd dolláros veszteséget halmoztak fel a nettó eredmény szintjén, míg korábban még 11 milliárd dolláros veszteséget jósolt. Az idei évre jelenleg 2,8 milliárd dolláros veszteséget vár a szövetség a korábbi 5,6 milliárd dollár helyett. A kedvezőbb kilátások okai a légiforgalom növekedésében keresendők, amely 2010-ben jóval erőteljesebb lehet, mint amire korábban számítottak a szakértők. Az IATA becslései szerint ugyanis az utasforgalom 5,6 százalékkal, a teherszállítás pedig 12 százalékkal ugorhat meg 2010-ben.
A gazdasági növekedés várhatóan fellendül 2010-ben, Európát kivéve, ahol a légitársaságok is a legrosszabb teljesítményt mutathatják, miután a szektor erőteljesen ciklikusnak számít. A légitársaságok azért különlegesek a szektorok között, mert még mindig nagyon függnek hazai piacuk teljesítményétől annak ellenére, hogy újabb és újabb felvásárlásokról, együttműködésekről lehet hallani. Ez annak tudható be, hogy a légiközlekedés még nem liberalizált és az egyes országok között kétoldalú megállapodások szabályozzák. Ennek megfelelően pedig az ázsiai és latin-amerikai légitársaságok teljesíthetnek a legjobban, ahol a gazdasági fellendülés is erőteljesebb volt. Akárcsak regionális szinten, a különböző jegykategóriák között is divergencia mutatkozik: miközben a turistaosztály utasainak száma csak kismértékben marad el a 2008-ban elért csúcshoz képest, addig a prémium jegyekből 17 százalékkal fogy még mindig kevesebb. A félelmek fő forrása, hogy tartós lesz-e az, hogy az eddig a prémium jegyeket vásárlók az olcsóbb utazási formákat keresik, de a legutóbbi adatok fellendülést mutatnak, ami azt jelzi, hogy csak a ciklusnak megfelelően alakult a drágább jegyek kereslete.
A válság során a kereslet zuhanásával a légitársaságok nagyszabású kapacitáscsökkentésekbe kezdtek, amely ahhoz vezetett, hogy a kapacitáskihasználtság mind az utasszállításban, mind a teherszállításban rekordszintre emelkedett. A kapacitáskihasználtság kiemelten fontos a profitabilitás szempontjából az olyan tőkeintenzív iparágban, mint például a légiközlekedés. (Portfolio.hu)