A brit közlekedési minisztérium bejelentése szerint a londoni Heathrow-n, illetve a manchesteri nemzetközi repülőtéren állították üzembe a berendezéseket. Azoknak az utasoknak, akiket a biztonsági személyzet erre felszólít, alá kell vetniük magukat az átvilágításnak, ellenkező esetben nem szállhatnak fel járatukra. A brit kormány a karácsonyi repülőgép-robbantási kísérlet nyomán döntött a repülőtéri biztonság szigorításáról. Gordon Brown miniszterelnök személyesen rendelte el a felülvizsgálatot e hónap elején, és nemrég közölte, hogy már meg is kezdődött a testről teljes, három dimenziós képet alkotó, a ruházat alá rejtett robbanószerek kimutatását célzó gépek telepítése.
Ennek előzményeként egy nigériai öngyilkos merénylőjelölt - aki korábban az egyik patinás londoni egyetem, a University College London hallgatója volt, majd a hatóságok gyanúja szerint Jemenben kapott terrorista kiképzést - karácsonykor megpróbált felrobbantani egy Európából Amerikába tartó utasszállító repülőgépet a testére erősített robbanóanyaggal. Detonáció nem történt, és az utasok a személyzet tagjaival együtt legyűrték a terroristát, akit az amerikai hatóságok őrizetbe vettek. A brit kormány az incidens nyomán repüléstilalmi, illetve megfigyelési listát is összeállít Nagy-Britanniába beutazni készülő, illetve brit repülőtereken átutazni kívánó terrorgyanús személyekről. Egyúttal egyeztetést kezdett a többi EU-tagállammal az utasok adatainak cseréjéről.
A közlekedési minisztérium hétfői közlése szerint az átvilágító berendezések alkalmazása egyelőre kísérleti jellegű, "a legközelebbi jövőben" csak az utasok "egy kis százalékát" tervezik átvizsgálni a szerkezetekkel. Nagy-Britanniában még az amerikai merényletkísérlet előtt vita kezdődött e berendezések alkalmazásáról, tekintettel arra, hogy az átvilágítás során gyakorlatilag a pőre emberi testről keletkezik kép. A brit hatóságok által kidolgozott szabályok szerint ugyanakkor a szűrőberendezés alkotta képet semmilyen módon nem lehet tárolni vagy rögzíteni, és az egyes utasok arca nem felismerhető. A szűrést végző biztonságiak zárt helyiségben ülnek, és nem látják, hogy a berendezésen éppen melyik utas haladt át. Korábban az volt a terv, hogy 18 évnél fiatalabb utasokat nem vetnek alá ilyen ellenőrzésnek, de ezt az elképzelést az amerikai merényletkísérlet után megváltoztatták. (MTI)