Négy százalékkal élénkült a légi utasforgalom

Négy százalékkal növekedett a légi utasforgalom 2013 novemberében, amely elmarad az októberi 6,5 százalékos bővüléstől - közölte a Nemzetközi Légi Szállítási Szövetség (IATA) hétfőn az MTI-vel.

Novemberben a kapacitások 6,1 százalékkal bővültek, így az átlagos töltöttségi mutató (load factor) 1,4 százalékkal 76,3 százalékra csökkent az egy évvel korábbi szinthez képest. Az év első tizenegy hónapjában az előző év hasonló időszakához viszonyítva 5,1 százalékkal növekedett az utaskilométer (RPK).

A legnagyobb növekedést a közel-keleti légi cégek jelentették: 2012 novemberéhez képest 9,7 százalékos bővülést tapasztaltak, amely elsősorban az üzlethez köthető prémium utazások iránti nagyobb érdeklődésnek köszönhető. Európában 4,1 százalékos keresletbővülés volt, viszont a kapacitások ennél nagyobb mértékben, 4,8 százalékkal emelkedtek, ezért a töltöttségi mutató fél százalékponttal 77 százalékra csökkent.

A kelet-ázsiai légi cégek 2012 novemberéhez képest 5,5 százalékos bővülésről számoltak be, ez elsősorban Japán és Kína jól teljesítő gazdaságának köszönhető az IATA szerint. A belföldi forgalomban az IATA szerint 3,1 százalékos növekedés volt 2012 novemberéhez képest 77,7 százalékos töltöttségi mutató mellett, az év 11 hónapjában pedig 4,7 százalékkal több utas volt az előző év azonos időszakához viszonyítva a belföldi járatokon, a gépek pedig ebben a periódusban átlagosan 80 százalékos töltöttséggel üzemeltek.

A szövetség arra számít, hogy a növekedés a következő hónapokban gyorsulni fog. Az IATA a világ légi forgalmának 84 százalékát fedi le, taglétszáma 240 légitársaság.

Forrás: MTI


A Singapore Airlines összebútoroztt az OpenAI-val

A Singapore Airlines összebútoroztt az OpenAI-val 

A SIA – a nagyobb légitársaságok között elsőként – együttműködésre lépett a mesterséges intelligencia szervezettel.
Nyílt nap az Angyalföldi kocsiszínben

Nyílt nap az Angyalföldi kocsiszínben 

Nyílt nappal várja az érdeklődőket a BKV Zrt. szombaton az Angyalföld kocsiszínben.
Próbautazás az autizmussal élők számára

Próbautazás az autizmussal élők számára 

Az Emirates légitársaság egy évvel ezelőtt indította el az akadálymentes és inkluzív légiközlekedési programjának újabb fejezetét, amely az autizmussal élő gyermekek és szüleik utazását hivatott segíteni.
HungaroControl: élénk volt a húsvéti légi forgalom

HungaroControl: élénk volt a húsvéti légi forgalom 

A húsvéti időszakban jelentősen erősödött a forgalom Magyarország légterében a tavalyi év ugyanezen időszakához képest.
Ha vasárnap dunai sétahajózásra indul – jól jár

Ha vasárnap dunai sétahajózásra indul – jól jár 

Ugyanis a dunai sétahajók évadnyitó kirajzásán ingyenes lesz az utazás.
Wizz Air: “Út a nettó zéró kibocsátás felé”

Wizz Air: “Út a nettó zéró kibocsátás felé” 

A légitársaság átfogó akciótervet mutatott be “Flying Towards Net Zero” néven. Cél a nettó karbonsemlegesség elérése 2050-re.
Reze újra szolgálatba állt Gemencen

Reze újra szolgálatba állt Gemencen  

Egész napos szezonnyitó rendezvénnyel várja május elsején a turistákat a Gemenc Zrt.
Stabil eredmények az ÖBB 2024-es jelentésében

Stabil eredmények az ÖBB 2024-es jelentésében  

Erős évet zárt az Osztrák Szövetségi Vasutak 2024-ben.
Bővült az isztambuli reptér kifutópályáinak száma – elég különleges módon

Bővült az isztambuli reptér kifutópályáinak száma – elég különleges módon 

A Turkish Airlines (TA) az iGA isztambuli reptéren április 17-től elsőként vezet be Európában a három független futópályás üzemet (Triple Independent Runway Operations).
Portugália új repülőteret tervez Lisszabon közelében és egy nagysebességű vasútvonalat is

Portugália új repülőteret tervez Lisszabon közelében és egy nagysebességű vasútvonalat is 

Portugália egy új nemzetközi repülőtér építésébe kezd körülbelül 40 kilométerre a fővárostól, de emellett jön az új Madrid–Lisszabon nagysebességű vasútvonal is.

Interjú

Nagybor vagy semmi

Nagybor vagy semmi 

A Jammertal Borbirok ( JBB ) társtulajdonosa, dr. Szűcs Róbert a vörösbor helyzetéről, kihívásairól.
Szerepi Szabolcs: Aki kóstolja a borainkat - többet szeretne tudni róluk

Szerepi Szabolcs: Aki kóstolja a borainkat - többet szeretne tudni róluk 

Borturizmusról és fejlődésről mesélt nekünk az Etyeki Kúria üzletfejlesztési-és cégvezetője.
Lisa Sigl: Alig várom, hogy új trendeket fedezzek fel a vendéglátásban

Lisa Sigl: Alig várom, hogy új trendeket fedezzek fel a vendéglátásban 

Bemutatjuk a Klasszis TopDesign 2024 zsűrijének egy újabb tagját, a linzi designhotel igazgatóját, Lisa Sigl-t.