A legkorábban 2027-ben bevezetésre kerülő átfogó reform célja, hogy az útdíjrendszer digitális, igazságosabb és átláthatóbb legyen. Az információk szerint hosszú távon kevesebbet kell majd fizetni és forgalmi dugók esetén visszatérítést kaphatnak az utazók, írja a reisereporter.de német hírportál.
A tervezett reform központi eleme a közlekedési kihívások miatti kártérítés. E szerint bárki, akinek jelentősen hosszabb időt kénytelen az olasz autópályákon tölteni útépítési munkálatok vagy forgalmi dugók miatt, visszakapja a befizetett útdíj egy részét. A visszatérítés automatikus lesz, és az érintett szakasz hosszán valamint a késés időtartamán alapul majd, fogalmaznak.
Egységes útdíj-számítási módszer
Olaszországban az útdíjakat jelenleg magán-úthálózat-üzemeltetők határozzák meg, akik rendszeresen emelhetik a díjakat, függetlenül attól, hogy történtek-e új beruházások vagy felújítások.
A reform következtében azonban ez is változni fog.
Az új tervek szerint az útdíj-emeléseket csak akkor hagyják jóvá, ha a sofőrök számára nyújtott szolgáltatások kézzelfogható javulását lehet kimutatni.
Fotó: DepositPhotos.com
Ez azt jelenti, hogy egy kátyúkkal és rossz minőségű útburkolati jelekkel teli autópálya-szakasz a jövőben kevesebbe kerül majd, mint egy tökéletes állapotú szakasz.
Napszaktól és járműtípustól függő díjak
A reform következtében a jövőben az útdíjak olyan tényezőktől is függhetnek, mint a napszak, a forgalom nagysága vagy a jármű típusa: kevesebbet fizethetnek azok, akik csúcsidőn kívül vagy alacsony kibocsátású autóval használják az autópályát, ellenben magasabb díjat lesznek kénytelenek fizetni, akik csúcsidőszakban.
A cél, a forgalom jobb kezelése, a dugók és a CO₂-kibocsátás csökkentése.
A változások várhatóan legkorábban 2027-ben vagy 2028-ban kerülhetnek bevezetésre.