Ősztől új járatokat indítanak a fapadosok

Érdekes verseny kezdődik a Wizz és a Ryanair között az odesszai és a tel-avivi párhuzamos járatindítással, míg a Balkán felé a Wizz eddigi egyeduralmát a LOT kezdi ki - írta a Világgazdaság.

 Közeleg az ősz. A légi közlekedésben egyértelműen ezt jelzi, hogy lényegében majd mindennap lehet hallani arról, milyen új városokba juthatunk el Budapestről vagy Debrecenből az október végi téli menetrendváltás után. Budapestet elsősorban a diszkont-légitársaságok határozzák meg, így érthetően az ő bejelentéseik mozgatják meg az utazási piacot.

A téli menetrend ráadásul náluk egyértelműen a kísérletezés időszaka: a nyári – nem kis részben az utazási irodák által feltöltött – nyaralójáratok kiesése miatt felszabaduló kapacitásoknak keresnek új lehetőségeket. Ezek egyike a népszerű útvonalakon történő frekvenciabővítés (járatsűrítés), de nem egy esetben ennél kifizetődőbb új lehetőségek keresése.

A repülőtér-üzemeltetők általában nagy kedvezményeket adnak az olyan desztinációkért, amelyeket nem repüli a konkurencia. A fapadosok így duplán jól járnak: egyrészt meglehet, hogy olyan területre tévednek, ahol jelentős lehet az ügyféligény, ráadásul az átlagosnál sokkal kedvezőbb költségek mellett működtethetik az adott járatot. A dolog árnyoldala, hogy a kedvezmények elmúlásával a diszkontcégek szó nélkül elengedik az adott úti célt.

Az idén először a Wizz jelentette meg téli menetrendjét, amelyben számos újdonságot lehet találni. A légicég az eddigi hagyományos Luton mellett a közvetlen vasúti összeköttetéssel rendelkező London Gatwick repülőtérre is indít járatokat. Korábban a norvég fővárost az onnan 120 kilométerre lévő Oslo Sandefjord Torp repülőterén keresztül érhették el a Wizz utasai Budapestről, a repteret ma már csak lengyelországi és rigai indulással kínálja a cég. Ősztől Skandinávia második legforgalmasabb reptere, a városközponttól 50 kilométerre levő Oslo Airport a Wizz új budapesti célpontja.

Decemberben debütál a Budapest és Skócia fővárosa, Edinburgh közötti járat, így Glasgow mellett a második legnagyobb skót város is elérhető lesz, ezzel Nagy-Britannia nyolc városába repül a Wizz a magyar fővárosból. A kínálatban megmarad a nyári menetrendben szereplő spanyol Castellón is.

Érdekes verseny bontakozik ki a két ultra low cost légicég, a Wizz és a Ryanair között a dél-ukrajnai Odessza tekintetében. Mind a két légitársaság repül majd ősztől a Fekete-tenger partjára. A két vetélytárs a Wizz indulásakor meglepő módon évekig ügyelt arra, hogy ne üzemeltessen párhuzamos járatokat, és eddig – legalábbis Budapestről – egy-egy üdülőhelyen kívül csak olyan többmilliós nagyváro­sokba volt azonos járat, mint London vagy Róma. (A Wizz például Párizst nem viszi Pestről, aminek persze oka lehet az is, hogy a francia fővárost a Ryanair mellett az EasyJet és az Air France is kiszolgálja, az utóbbi ráadásul a kifejezetten fapadosokon szocializálódó fiatalok igényeire szabott új generációs légitársasága, a Joon gépeivel repül Budapestre.) Olyan városokba, mint Odessza, nem volt még példa ilyen „egymásra repülésre”. Mind a két légitársaság kedden és szombaton repül Odesszába, ám míg a Wizz a reggeli járata után más repülőtérre is visz utasokat a Fekete-tenger mellől, és csak onnan visszatérve, délután indul újra Budapestre, addig a Ryanair klasszikus berepülő utat visz: a gép délben indul, majd 35 perc átpakolás után indul vissza Budapestre, s így 25 perccel hamarabb landol a Liszt Ferenc reptéren, mint a Wizz járata.

Forrás: Világgazdaság


Low cost járatindulás: Isztambult köti össze Budapesttel

Low cost járatindulás: Isztambult köti össze Budapesttel 

Az AVIAREPS Magyarország, az idén 30 éves AVIAREPS cégcsoport magyar leányvállalata jelentette be a járatindítást.
Dubaj a világ legnagyobb repülőterét tervezi

Dubaj a világ legnagyobb repülőterét tervezi 

Dubajban vasárnap bejelentették az emírség azon tervét, hogy az Al Maktoum nemzetközi repülőteret a világ legnagyobb repülőterévé fejlesztik.
A 111 éves hajómatuzsálem visszatér a BAHART flottájába

A 111 éves hajómatuzsálem visszatér a BAHART flottájába 

A Jókaival a nagyközönség május elsejétől Balatonfüreden találkozhat, ahol sétahajóként üzemel  a teljes hajózási szezonban.
Lazulós döntés a holland légitársaságnál

Lazulós döntés a holland légitársaságnál 

Tornacipőt hordhat májustól a KLM teljes hajózó személyzete.
Új éjszakai járat indul Sopronból Varsóba

Új éjszakai járat indul Sopronból Varsóba 

A FlixBus új közép-európai járatával bővíti a Magyarországról elérhető úti célok kínálatát. A naponta közlekedő közvetlen járat kényelmes és megfizethető lehetőséget kínál Sopron lakosainak, hogy felfedezzék Varsó gazdag kulturális életét.
Ritkítják a balatoni buszjáratokat május 1-jétől

Ritkítják a balatoni buszjáratokat május 1-jétől 

Olyan lépést tett a Volánbusz, mintha náluk senkit nem érdekelné, hogy a főszezon közeledtével tömegközlekedési eszközzel is el lehessen érni hazánk nyári legfőbb turisztikai célpontját a főváros felől.
Hamarosan indul Közép-Európa legnagyobb motoros túrája

Hamarosan indul Közép-Európa legnagyobb motoros túrája 

A résztvevő több száz motoros összesen 831 km tesz meg idén, hogy ezúttal Békés megye kulturális és turisztikai értékeit felfedezze.
Megvan az év legmenőbb kerékpáros útvonala

Megvan az év legmenőbb kerékpáros útvonala 

Magyarország keleti részébe vezet az idei év kedvenc kerékpáros útvonala.
Járatnyitás Budapest és egy újabb kínai nagyváros között

Járatnyitás Budapest és egy újabb kínai nagyváros között 

Újabb légijárat indul Magyarország és Kína között, így idén júniustól immár egy hetedik kínai nagyváros, Sencsen is közvetlenül elérhető lesz Budapestről.
A kollektív utazás lehet a megoldás a fenntartható jövő felé

A kollektív utazás lehet a megoldás a fenntartható jövő felé 

2023-ban több mint 1 millió tonna szén-dioxidot kibocsátását előzték meg az utazók azzal, ha buszos utazást választottak más közlekedési módok, például autó vagy repülő helyett.

Interjú

Hat érdekes és meghatározó téma a JAB Csoporttal

Hat érdekes és meghatározó téma a JAB Csoporttal 

Olyan szakmai információk, amelyekről ritkán esik szó az európai szállodai és kiskereskedői területen piacvezetőnek számító német alapítású textilcég esetén.
Vámos Nóra: „Sokszor minden lépésért meg kellett küzdeni”

Vámos Nóra: „Sokszor minden lépésért meg kellett küzdeni” 

A helyszín a Hardangervidda Nemzeti Park, ahol annak idején Amundsen készült fel az Antarktisz-expedícióra.
Első az életképesség: fenntartható üzleti modell a vendéglátásban

Első az életképesség: fenntartható üzleti modell a vendéglátásban 

A vendéglátóipar fenntarthatósági fordulata elkerülhetetlen az ökológiai lábnyomunk csökkentéséért - de vajon hatékonyan cselekedhet-e a fenntarthatóságért egy olyan vendéglátóhely, amelynek saját jövője sincs biztosítva?