A korábbi, szeptember 23-i árverés sikertelensége mögött Márki Sándor, a település polgármestere az idő rövidségét vélte felfedezni. Ezúttal - mint arról a Világgazdaság beszámolt - meg sem érkeztek az árverés megkzedéséhez szükséges 400 millió forintos biztosítékok. A pályázati kiírást azért megvették 180 ezer forintért. A gyakorlatilag csak beton repülőtér kikiáltási ára 4 milliárd forint.
A magyar katonai sugárhajtású repülés bölcsőjét a szovjet hadsereg a végletekig lecsupaszítva hagyta hátra, majd 2003-ban Kunmadaras gyakorlatilag térítésmentesen kapta meg az államtól.
Hol is fekszik?
A polgármester korábban a Turizmus Online-nak elmondta: amennyiben az egykori szovjet katonai bázis vevőre talál, cargo reptérként képzelnék el annak jövőbeli működését. Csak második körben gondolkodnak személyi, a közeli Tisza-tó térségébe irányuló személyi forgalomban. A települést ambíciózus terveitől nem tántorítja vissza a tény, hogy Kunmadaras két működő nemzetközi repülőtér - Debrecen és Ferihegy - vonzáskörzetének közepén terül el, illetve hogy a szintén nem messze fekvő, hasonló állapotú mezőkövesdi repülőtér hasonló terveiről nagy a hallgatás az utóbbi időkben. Márki Sándor akkor elmondta: Kunmadarason van hely terjeszkedni a bázis 750 hektárnyi területén, így ipar is megtelepülhet a reptér szomszédságában. A polgármester tájékoztatott: van már egy-két komoly érdeklődő a bázis iránt.
Angol-orosz-grúz trojka
A potenciális befektetők egyike, az ötmilliárd dolláros alaptőkéjű angol-orosz-grúz hátterű Hungarian Air Cargo Kft. nemzetközi teherforgalmi repülőtérként üzemeltetné az ingatlant - tudtuk meg korábban a beruházókkal kapcsolatban álló egyik helyi szállásadótól, Bódi Zoltántól. A társaság a környék mezőgazdasági terményeit – gabonát, húst, zöldséget - felvásárolná, feldolgozná és Kínába, Indiába és a volt szovjet utódállamokba szállítaná a repülőtérről - tájékoztatott Bódi, hozzátéve, hogy a projekt teljes felfutása esetén 1500-200 embernek adna munkát. Mi több: a teherfuvarok mellett charterjáratokat is indítana a befektető Nyugat-Európából, gyógyüdülőket hoznának a szomszédos Berekfürdőre. Bódi Zoltán szerint amennyiben megvalósul a repülőtér fejlesztése, egy spanyol befektető 4-5 csillagos gyógyszállodát is építene a rendkívül magas jódtartalmú gyógyvízzel megáldott Berekfürdőre. (Turizmus Online-Napi Turizmus/Világgazdaság)