Az Európai Unió hivatalos lapjában megjelent közlés szerint a francia Vinci Airports vállalattal közösen veszi meg a magyar állam a Budapest Airportot, a repteret eddig irányító, kanadai tulajdonú AviAlliance pedig egy másik hirdetmény szerint az athéni reptér teljes irányítását szerzi meg.
Elsőként a Portfolio vette észre azt az Európai Unió hivatalos lapjában megjelent közleményt, amelyben az Európai Bizottság közli, hogy november 20-án bejelentést kapott egy úgynevezett összefonódás tervezetéről.
Mint írják, az is kiderül, hogy a korábbi értesülésekkel összhangban a Budapest Airport Zrt. részvényeit birtokló Airport Holding Tanácsadó Korlátolt Felelősségű Társaságot a Magyar Állam irányítása alá tartozó Corvinus Nemzetközi Befektetési Zrt. és a Vinci SA irányítása alá tartozó Vinci Airports kívánja részesedés vásárlása útján teljes egészében megszerezni.
A Bizottság előzetes vizsgálatára alapozva megállapította, hogy a bejelentett ügylet az összefonódás-ellenőrzési rendelet hatálya alá tartozhat, a végleges döntés jogát fenntartja, és az ügyet egyszerűsített eljárás alá vonta.
Ugyanezen a napon megjelent egy másik hirdetmény is, amelyben az Európai Bizottság egy november 24-én bejelentett, tervezett összefonódásról ad tájékoztatást. Eszerint a Budapest Airportot eddig irányító, kanadai PSP Investments nyugdíjalap tulajdonában lévő, de németországi székhelyű AviAlliance az athéni nemzetközi repülőtérben szerezné meg a teljes irányítást részvényvásárlás útján.
Az Európai Bizottság ebben az ügyben egyszerűsített eljárás keretében arról döntött, hogy nem ellenzi a bejelentett műveletet, és azt a belső piaccal és az EGT-megállapodással összeegyeztethetőnek nyilvánítja.
Az AviAlliance jelenleg Budapest és Athén mellett a németországi Düsseldorf és Hamburg reptereit üzemeltető vállalatokban rendelkezik érdekeltséggel, valamint a Puerto Ricó-i San Juan repülőterét üzemelteti.
A teljes cikk ITT található.
Forrás: Portfolio / Airportal