Vezérváltás az airBalticnál

Pauls Cālītis, az igazgatóság tagja és operatív vezérigazgató-helyettes látja el ideiglenesen a vezérigazgatói feladatokat, amíg sor kerül az új vezésigazgató kinevezésére.

A 2025. április 7-én tartott közgyűlésen az airBaltic lett nemzeti légitársaság felügyelőbizottsága a társaság igazgatótanácsának megváltoztatásáról döntött, és

a korábbi vezérigazgató, Martin Gauss lemondott posztjáról. Bár más információk szerint lemondatták posztjáról – erről az alábbiakban részletesen beszámolunk a Reuters híre alapján.

Martin Gauss, a távozó vezérigazgató
Martin Gauss, a távozó vezérigazgató
Fotó: eco-aviation.org

Andrejs Martinovs, a felügyelőbizottság elnöke a vezérigazgatói váltással kapcsolatban elmondta:

Az egész airBaltic csapat nevében őszinte köszönetünket fejezem ki Martin Gaussnak a 2011 óta tanúsított vezetéséért, elhivatottságáért és jövőképéért, aki több mint egy évtizeden át jelentős átalakuláson és növekedésen keresztül vezette a vállalatot, erős alapot fektetve le számára.

Mint legfrissebb közleményükből kiderül, mostantól Pauls Cālītis, az igazgatóság tagja és operatív vezérigazgató-helyettes látja el ideiglenesen a vezérigazgatói feladatokat. Vitolds Jakovļevs továbbra is igazgatósági tagként és pénzügyi vezérigazgató-helyettesként folytatja munkáját.

Pauls Cālītis tapasztalt szakember a repülésben, 30 éves karrierrel az airBalticnál. 1995-ben pilótaként kezdte útját a légitársaságnál, és fokozatosan magas rangú vezetői feladatokat látott el, beleértve a repülési műveletek felügyeletét. 2020-ban operatív vezérigazgató-helyettessé nevezték ki, és az igazgatóság tagja lett.

Mint az airBaltic közleményében még hozzáteszik, a cég működését ez a változás nem érinti. A lett légitársaság továbbra is stratégiai fontosságú vállalkozás, amely biztosítja a nemzeti összeköttetést és közvetlenül hozzájárul országuk gazdaságához. 

Ki is pontosan a most távozó vezérigazgató, és miért kellett távoznia?

Martin Gauss német származású légiközlekedési szakember, aki 2011 novembere és 2025 áprilisa között az airBaltic vezérigazgatójaként tevékenykedett.

Szakmai pályafutása:

Pilótaként kezdte karrierjét: 1992 és 1995 között a Deutsche BA légitársaságnál Boeing 737-es repülőgépeken repült.

Vezetői szerepek: Pilótakarrierje mellett különböző vezetői pozíciókat töltött be, beleértve a repülési műveletek irányítását is.

airBaltic vezérigazgatója: 2011-ben csatlakozott az airBaltichoz, ahol sikeresen végrehajtotta a légitársaság átalakítását és növekedési stratégiáját. Vezetése alatt az airBaltic lett az Airbus A220 típus legnagyobb üzemeltetője, és bevezette az innovatív technológiákat, mint például a bitcoin fizetést és a Starlink internetet.

2025 áprilisában a lett kormány megvonta bizalmát Gauss-tól, ami azonnali távozásához vezetett. A kormány elégedetlenségét fejezte ki a légitársaság 2024-es teljesítményével kapcsolatban. A Reuters híre szerint Gauss távozását követően kifejezte csalódottságát a döntés hirtelensége és módja miatt, azonban reményét fejezte ki, hogy ez a mostani változás előnyös lesz az airBaltic jövője szempontjából. 

 


Exkluzív díjátadó a Duna-parton

Exkluzív díjátadó a Duna-parton 

Díjakat osztott magyarországi utazási irodáknak a világ legtöbb országába repülő légitársasága.
Születésnapját régi vonatokkal ünnepli a Gyermekvasút

Születésnapját régi vonatokkal ünnepli a Gyermekvasút 

Szombaton rendezik meg a Gyermekvasút napját.
Új kezdeményezés a szingapúri légitársaságnál

Új kezdeményezés a szingapúri légitársaságnál 

A SIA Group a 60. szingapúri évforduló ünnepléséhez jegyár akciókkal, különleges ajánlatokkal és közösségi kezdeményezésekkel csatlakozik.
Rangos elismerés a fővárosi légikikötőnek

Rangos elismerés a fővárosi légikikötőnek 

Tizenkettedik alkalommal is a Liszt Ferenc Nemzetközi Repülőtér a régió legjobb légikikötője
TUI Airline Day – fókuszban a légi közlekedés

TUI Airline Day – fókuszban a légi közlekedés 

A TUI Magyarország április 9-én első alkalommal rendezte meg légügyi témában partnertalálkozóját a pesti Dumaszínházban.
Idén is robog Csíksomlyóra az expresszvonat

Idén is robog Csíksomlyóra az expresszvonat 

Idén is elindul a Székely Gyors és a Csíksomlyó Expressz a csíksomlyói pünkösdi búcsúba a Kárpáteurópa Utazási Iroda és a MÁV Személyszállítási Zrt. szervezésében.
Slow train: az új trend

Slow train: az új trend  

Néha azok a legemlékezetesebb utazások, amelyeken lassan haladunk.
Ideiglenes forgalomkorlátozások a fővárosban

Ideiglenes forgalomkorlátozások a fővárosban 

Gyűlést jelentettek be az Erzsébet hídra, jelentős fennakadásokra kell kedd délutántól számítani.
Szlovák szigor: határellenőrzés Magyarország és Ausztria felé

Szlovák szigor: határellenőrzés Magyarország és Ausztria felé 

A döntés néhány nappal azután született, hogy egy újabb településen is kimutatták a száj- és körömfájás fertőzést.
Bővülő légi kapcsolatok: fókuszban az amerikai járatindítások

Bővülő légi kapcsolatok: fókuszban az amerikai járatindítások 

Valentínyi Katalin (Budapest Airport) aktualitásokról, a jövőbeli tervekről az MSZÉSZ budapesti régióülésén.

Interjú

Nagybor vagy semmi

Nagybor vagy semmi 

A Jammertal Borbirok ( JBB ) társtulajdonosa, dr. Szűcs Róbert a vörösbor helyzetéről, kihívásairól.
Szerepi Szabolcs: Aki kóstolja a borainkat - többet szeretne tudni róluk

Szerepi Szabolcs: Aki kóstolja a borainkat - többet szeretne tudni róluk 

Borturizmusról és fejlődésről mesélt nekünk az Etyeki Kúria üzletfejlesztési-és cégvezetője.
Lisa Sigl: Alig várom, hogy új trendeket fedezzek fel a vendéglátásban

Lisa Sigl: Alig várom, hogy új trendeket fedezzek fel a vendéglátásban 

Bemutatjuk a Klasszis TopDesign 2024 zsűrijének egy újabb tagját, a linzi designhotel igazgatóját, Lisa Sigl-t.