Az Institute for Economics and Peace minden évben összeállítja a Globális Békeindexet, amely a béke és a potenciális konfliktusok szempontjából rangsorolja az országokat. Magyarország az előkelő, 21. helyen szerepel a globális listán, bár tavalyhoz képest némiképp romlott az eredménye.
Nyolcadik alkalommal állították össze a listát, 162 országot vizsgáltak, 22 minőségi és mennyiségi indikátor alapján. Három fő szempontrendszert vettek figyelembe: az adott ország mennyire biztonságos, mekkora a belföldi és nemzetközi konfliktusok lehetősége és milyen a fegyverkezés szintje.
Izland áll az idei lista élén, akárcsak tavaly. Izlandtól alig marad le Dánia, őket Ausztria, Új-Zéland és Svájc követi. A hatodik helyen Finnország áll, míg a hetediken Kanada, utánuk Japán, Belgium, Norvégia a sorrend. A második dekád Csehországgal indul, majd Svédország, Írország, Szlovénia, Ausztrália, Bhután, Németország, Portugália, Szlovákia és Hollandia következik. A 21. helyen áll Magyarország, utánunk Katar, Lengyelország, Mauritius, Szingapúr, Horvátország, Spanyolország, Tajvan, Uruguay és Chile a sorrend.
A 28. helyezett Tajvan az utolsó olyan ország a felmérés szerint, ahol a béke szintje „nagyon magas”, míg Uruguay már szimplán „magas” besorolást kapott.
Általában elmondható, hogy a tíz legjobb helyezést elért állam mindegyike viszonylag kis területű, stabil demokrácia. Feltűnő a szigetállamok, az észak-európai és a hegyek között elterülő országok dominanciája a listán. Összességében Európa a legbékésebb régió a földön jelenleg.
Grúziában és Elefántcsontparton javult a legjobban a biztonsági helyzet az egy évvel ezelőttihez képest. Burundi, Szlovákia és Mongólia is jelentős növekedést ért el ugyanakkor.
A jelentés fontos megállapítása, hogy 500 millió ember él instabil, konfliktusok által sújtott országokban, közülük ráadásul 200 millió a szegénységi küszöb alatt tengődik.
Az anyag készítői szerint 2008 óta egyértelműen romlott a globális biztonsági helyzet, különösen a terrorcselekmények, a fegyverkereskedelem és a gyilkosságok számát tekintve.
Hogy milyen az aktuális biztonsági helyzet Burundiban, Laoszban, Kuvaitban vagy Egyenlítői Guineában, az a teljes jelentésben itt olvasható.