Ánusz Hotel és Kafka feje

Fél a testétől? Viszolyog a szívdobbanástól? Parázna egy végbélben? Igen? Akkor ezeket a helyeket ne látogassa meg… 

Az 1990-es évek elején kialakult „blob” mozgalmat, vagy más néven a blobizmust a szakértők az organikus építészet egyik oldalágának tartják. Bár ez az építészettechnológiai irányzat szintén az ívelt vonalak és a lekerített formák nyelvén kommunikál a külvilággal, az ebben a „műfajban” alkotó építészek nem használják fel a természet kínálta építőagyagokat, ők csak betonban, acélban, műanyagban és üvegben gondolkodnak. Konstrukcióik egyedisége elsősorban annak köszönhető, hogy Greg Lynn építész és csapata 1995-ben kifejlesztett egy szabad, nyílt forráskódú, háromdimenziójú grafikai szoftvert, amellyel a poligonális testektől a NURBS-felületeken és a Bézier-görbéken át a metaballikus formákig szinte bármit meg lehet rajzolni, digitalizálni és térben animálni.

Érdekesség, hogy a „Spline” nevű komputer tomográfiai program továbbfejlesztett változata elvégzi a leendő biomorf épület előzetes statikai számításait is, így jelezve előre, ha radikális, vagy extrém formájú ingatlan összedőlne a saját súlya alatt, vagy valamelyik tartó eleme nem bírná el a rá nehezedő terheket. Az ezzel a programmal megtervezett első híresebb konstrukció a Frank Gehry tervezte 1997-ben felavatott bilbaói Guggenheim Múzeum volt.

Gyorsan dobban

Bár nem képvisel külön építészeti irányzatot, de érdemes külön figyelmet szentelni a blobizmus azon „ágának”, ahol a megépíteni kívánt konstrukciók egy emberi testrészre, egy szervre, vagy egy arcra hajaznak. Amikor Graz városa 2003-ban elnyerte az Európai Kulturális Fővárosa program megrendezési jogát, akkor Peter Cook és Colin Fournier megbízott angol építészek például egy emberi szívre hajazó konstrukciót álmodtak meg az osztrák város új művészeti központjának, amelyből több aortagyökre hajazó ablak és szellőző lóg ki.

A Mura folyó melletti  60 méter széles, 23 méter magas, több mint 11 ezer négyzetméteres összterületű biomorfikus épületet kékes árnyalatú akrilüveggel fedték be, amelyből „csak” 2500 négyzetmétert foglalnak el a kiállítóterek. Mivel egy múzeumnak vagy kiállítóhelynek sosem elég a rendelkezésére álló hasznos terület, így a grazi Kunsthaus egy szenzációs, de egyszerű ötletet vetett be a berlini Realitiesunited csoport elképzelése alapján: összesen 925 darab hagyományos, kör alakú, 40 wattos fénycsövet építettek be az épület 900 négyzetméteres külső héjára, amelyeket az emberi szív sejttextúrája mintájára rendeztek el. A fénykörök pixelként működnek, melyeket egy központi számítógép vezérel. Ezáltal a múzeum homlokzata egy hatalmas, alacsony felbontású képernyő-felületként is működtethető, amelyen rendszeresen váltakozó, kifejezetten erre a helyre tervezett műalkotások és kapcsolódó információk jeleníthetők meg, így idézőjelben véve újabb kiállító felületek állnak rendelkezésére a múzeumnak.

Kafka feje

Bár nem épület, de szintén köztéri alkotásnak számít a meghökkentő és provokatív szobrai miatt világhírű-világhírhedt David Černy szobrászművész úgynevezett „Metamorphosis” című szökőkútja is. A 11 méter magas, 14 tonnás Franz Kafkát ábrázoló rozsdamentes acélból készült műalkotás lényege, hogy a cseh származású szobrász az író fejét 42 szeletre osztotta fel, amelyek egy számítógépes programnak köszönhetően különböző ütemben és sebességgel forognak körbe és körbe a geometriai tengelyük körül, hogy óránként ismét egy egésszé álljanak össze.

A tükröződő fémelemezek összeállása esetén nem egy, hanem a fej hét rejtett szökőkútjából kezd el egyszerre kifolyni a víz, amely „érdekes sziluettet és hipnotikus hullámzó játékot tükröz vissza az ismét átalakuló korpusz felületén.” A műalkotást először a prágai Národní třída metrómegálló közelében állították fel, de nemzetközi sikere miatt később megvették az amerikaiak és átszállították az észak-karolinai Charlotte város Whitehall Technológiai Parkjába.

Érdemes szót ejteni egy harmadik emberi szervet megmintázó biomorf épületről is, amelyet bár nem számítógépes programmal terveztek meg, mint a fentieket – sőt, ez az építmény inkább buhera-építészetnek tűnik –, ám a végeredmény mindenféleképpen meghökkentő. Joep van Lieshout holland építész ugyanis a belgiumi Kemzeke határában működő 17 hektáros Geert Verbeke Művészeti Alapítvány park területére egy olyan emberi szervet építtetett fel 2007-ben, amelyet purhabból, hungarocell-darabokból és tyúkketrecrácsból alkottak meg. A bio-art művészet kategóriájába tartozó kinetikus építmény egyébként nem más, mint egy emberi végbelet és az ahhoz tartozó vastagbelet mintázó eres hurka kinagyított másolata, amely jelenleg egylégterű hotelként működik CasAnus néven.

Hogy a meghökkentésen kívül mi volt az Ánusz Hotel megalkotásakor az építész célja az talány, ám tény, hogy a kompozíció anatómiai részletességéért a Genti Egyetem molekuláris biológia tanszékének munkatársai feleltek. A titáni méretű, íves belső térrel rendelkező vékony műalkotásban összesen két ember tud egyszerre megpihenni és aludni 120 euróért naponta, reggeli nélkül 97 euróért. A „hangulatos” anatómiai modellben szó szerint biotermikus (nem részletezném) a fűtés, a külső borításon látható kidülledt erekben van elvezetve az ivó- és a szennyvíz, valamint a franciaágy is a záróizom mellett kapott helyet. Az építész szerint a polgárpukkasztó konstrukció lényege és sikere abban áll, hogy „akkor is tojhatunk a világra és többi embertársunk fejére, ha nyilvánosan és közvetlenül nem (mindig) merjük megtenni.”


Friss kutatás:  az utazók közel fele nem köt utasbiztosítást

Friss kutatás: az utazók közel fele nem köt utasbiztosítást 

Pedig a nyaralások során bekövetkező balesetek és betegségek akár milliós költségeket is okozhatnak.
Új trend az európai utazók körében

Új trend az európai utazók körében 

Nyaralás a Balti-tenger lengyel partján.
Elég volt! Mostantól korlátozzák a szelfik készítését az Uffiziben

Elég volt! Mostantól korlátozzák a szelfik készítését az Uffiziben 

Újabb eset borzolja a kedélyeket Olaszországban a múzeumokban viselkedni nem tudó turisták miatt.
Perzselő forróság idején indulás a hűvösebb nyárba

Perzselő forróság idején indulás a hűvösebb nyárba 

Egyre népszerűbb a coolcationing.
Csődöt jelentett a szlovák utazási iroda – ezer utas rekedt külföldön

Csődöt jelentett a szlovák utazási iroda – ezer utas rekedt külföldön  

A Happy Travel több mint 17 éve volt jelen a szlovák utaztató piacon.
Ötcsillagos hely, ahová elmenekülhet a kánikula elől

Ötcsillagos hely, ahová elmenekülhet a kánikula elől 

Ha eddig azt hittük, hogy a régió és az itteni élmények nem tudnak már semmi újat nyújtani, akkor ideje újratervezni.
A hőség miatt nem látogatható az Eiffel-torony

A hőség miatt nem látogatható az Eiffel-torony  

A perzselő hőség szinte egész Franciaországot sújtja, a Météo France mérései szerint hétfőn sok helyen mintegy 38 Celsius-fok feletti értékeket regisztráltak.
Magyarok külföldön: mi a helyzet a biztosítási piacon?

Magyarok külföldön: mi a helyzet a biztosítási piacon? 

Az egyik biztosításközvetítő adatai szerint adatai a szerződések száma 9 százalékkal, az átlagdíj pedig 6 százalékkal emelkedett.
Van új a Nap alatt? – turisták az európai „hőkupola” alatt

Van új a Nap alatt? – turisták az európai „hőkupola” alatt 

Európa perzselő nyara – hol érzik a hőséget a legnagyobb mértékben a turisták?
Tömeg, pénz és ellentmondások – Jeff Bezos-esküvő Velencében

Tömeg, pénz és ellentmondások – Jeff Bezos-esküvő Velencében 

Az Amazon-alapító luxusesküvője nemcsak látványosság volt, hanem komoly bevételi forrás is, amelyet tüntetések és kritikus hangok kísértek.

Interjú

Nagybor vagy semmi

Nagybor vagy semmi 

A Jammertal Borbirok ( JBB ) társtulajdonosa, dr. Szűcs Róbert a vörösbor helyzetéről, kihívásairól.
Szerepi Szabolcs: Aki kóstolja a borainkat - többet szeretne tudni róluk

Szerepi Szabolcs: Aki kóstolja a borainkat - többet szeretne tudni róluk 

Borturizmusról és fejlődésről mesélt nekünk az Etyeki Kúria üzletfejlesztési-és cégvezetője.
Lisa Sigl: Alig várom, hogy új trendeket fedezzek fel a vendéglátásban

Lisa Sigl: Alig várom, hogy új trendeket fedezzek fel a vendéglátásban 

Bemutatjuk a Klasszis TopDesign 2024 zsűrijének egy újabb tagját, a linzi designhotel igazgatóját, Lisa Sigl-t.