Az Európai Unió tagállamai több mint fele több mint egy év után elkezdte kiadni a COVID-19 oltási útleveleket az EU digitális Covid tanúsítványa alapján.
Az uniós digitális Covid-igazolvány célja, hogy a koronavírus-világjárvány alatt megkönnyítse az EU-n belüli biztonságos és szabad mozgást. A dokumentum azt tanúsítja majd, hogy tulajdonosa vagy megkapta a Covid-19 elleni védőoltást, vagy negatív koronavírusteszt-eredménnyel rendelkezik, vagy már átesett a fertőzésen.
Az Európai Bizottság szerint a következő tagországok hatékonyan kapcsolódnak az EUDCC (EU digitális Covid tanúsítványa) protokollhoz:
Ausztria
Belgium
Bulgária
Horvátország
Cseh Köztársaság
Dánia
Észtország
Németország
Görögország
Lettország
Litvánia
Luxemburg
Lengyelország
Portugália
Spanyolország
Izland (EU-n kívüli schengeni ország)
Míg június 1-jén Bulgária, Csehország, Dánia, Németország, Görögország, Horvátország és Lengyelország már elkezdte kiadni az első tanúsítványokat, Belgium és Portugália a legfrissebb uniós országokként csatlakoztak a listához.
A többi tagállam technikailag készen áll arra, hogy csatlakozzon az EUDCC protokollhoz, és a következő napokban megkezdi az első útlevelek kiadását állampolgárai számára - írta június 16-án a schengenvisainfo.com. Franciaország már bejelentette, hogy június 22-én frissíti a COVID-19 oltási tanúsítványát annak érdekében, hogy összehangolja az EU digitális Covid tanúsítvánnyal.
Olaszországban pedig az olasz digitális koronavírus-oltási igazolás internetes honlapja június 17-én nyílt meg, és július elsejétől uniós digitális Covid-igazolványként működik.
Az adatok azt mutatják, hogy az európaiak nagyon szeretnének Covid oltási tanúsítványt, amelyet nemzetközileg is elismernek. Németországban például két héten belül ötmillió Covid oltási útlevelet állítottak ki.
A cikk kitér arra is, hogy Magyarország, Finnország és Málta az egyedüli három EU-tagország, amely lemaradt a dokumentum végrehajtásában, mivel mindhárom ország még csak a tesztelési fázisban van, hogy technikailag felkészülhessen az EUDCC-hez való csatlakozásra.
Izland az egyetlen EU-n kívüli schengeni térségbeli tag, amely megkezdte a dokumentum kiadását állampolgárai számára. A másik három - Liechtenstein, Svájc és Norvégia - mind befejezte a tesztfázist, és készen áll a csatlakozásra.
Június 14-én zárult le az európai uniós digitális Covid-igazolványokról szóló jogalkotási folyamat. Az Európai Parlament, az Európai Bizottság és a Európa Tanács vezetői által hivatalosan is aláírt rendelet július 1-től lép érvénybe. A Covid-igazolvány bárkinek ingyen kiállítható lesz az EU összes nyelvén, magában foglalja az oltásra, tesztelésre és gyógyultságra vonatkozó adatokat, biztonságos lesz, és egy digitálisan aláírt QR-kódot tartalmaz.