Észak felől sarkvidékű eredetű levegő árasztja el Nyugat/Közép-Európa térségét, ezzel egyidejűleg északnyugat felől frontok közelednek. A hideg levegőből a Földközi-tenger térségébe is jut. Mivel a Földközi-tenger még mindig az átlagnál melegebb vízhőfokkal bír, ezért ez frontokat (alacsony nyomású képződmények) generál. Ezek a frontok az Alpok felé veszik útjukat, és a 2000-3000 méteres hegyvonulatokba beleütközve hatalmas havazás kezdődik. Karintia (különösen Nassfelden, Mölltali gleccseren és Heilgenblutban) és Kelet-Tirol mellett sok hóra lehet számítani az Ötzvölgyi-Alpokban (Sölden, Obergurgl), a Magas Tauernben (Kaprun, Weißsee, Sportgastein), illetve Salzburg tartomány délebbi vidékein, azaz Lungau (Katschberg, Grosseck, Fanningberg), Pongau (Obertauern, Zauchensee, Kleinarl, Bad Gastein) és Pinzgau déli része (Rauris).
A völgyek már most is sok felé havasak 1000 méter alatt, például a Kapruni völgy 750 méteren hófehér, de esik a hó Raurisban is (950 m). A havazás két hullámban érkezik, kedden és szerdán, majd egy csütörtöki szünetet követően pénteken is havazni fog, igaz akkor várhatóan már magasabb (1500 m) hóhatárral.
A havazás kedden Salzburg tartományban 600 méterig csökken, szerdán 400-900 méter közt várható. Karintiában magasabban, 1200-1900 m közt várható hóesés, igaz az emelkedő csapadékintenzitás mellett ez csökkenhet. A legújabb előrejelzések vasárnap délutántól is egy újabb hóhullámot mutatnak.
A mostanra várt hómennyiségek a szezon kellős közepén is kimagaslónak számítanak, de így novemberben meglehetősen párját ritkítóak. Az Osztrák Meteorológiai Szolgálat a fentebb nevezett hegységekben 80-150 cm havat vár, egyes völgyekben sem zárják ki a 60-80 cm közti mennyiségeket, így a Karavankák és a Gailvölgyi-Alpok közt fekvő Lesach völgyében. Bizonyos modellek ezeknél az értékeknél is nagyobb mennyiségeket jósolnak.
Forrás: Síelők.hu