Ez Horvátország legnépszerűbb múzeuma

Meghaladta az 5,2 millió főt tavaly a horvát múzeumok látogatóinak a száma, a legtöbb érdeklődőt, 575 ezer 294 főt az Isztriai Régészeti Múzeum vonzotta - közölte honlapján a horvát Múzeum Dokumentációs Központ (MDC).

A felmérésben a 160 horvát magán és állami fenntartású múzeum közül 134 szerepelt, és bevontak továbbá 12 olyan múzeumot is, amely része a horvát Múzeumok, Galériák és Gyűjtemények Nyilvántartásának. Az 5,2 millió látogató 29,6 százaléka állami fenntartású, míg 70,4 százaléka más alapítású múzeumokat látogatott meg. A látogatók száma ugyanakkor valamivel több mint 200 ezer fővel csökkent 2018-hoz képest. Az Isztriai Régészeti Múzeum után a legtöbben a Split Városi Múzeumot látogatták meg, 389 ezren, ezt követte a zágrábi Klovicevi Dvori Galéria 353 ezer, a Dubrovnik Múzeum 234 ezer és a Horvát Zagorje Múzeum 265 ezer látogatóval.

Maja Kocijan, a MDC igazgatója által jegyzett felmérés szerint a legtöbb látogatót Horvátországban az ősi műemlékeket bemutató hagyományos múzeumok vonzzák. A legnagyobb növekedést az állandó kiállítások jegyezték: 2018 óta ezekben az intézményekben 200 ezerrel nőtt a látogatók száma, ebből 160 ezer volt külföldi vendég. A legnagyobb visszaesést az ideiglenes tárlatok jegyezték, ez 1,1 millió főről 752 ezerre csökkent egy év alatt. Komolyabb aggodalomra ad okot az oktatási célú tárlatok látogatottságának csökkenése, amely 2016 óta 51,5 százalékkal esett vissza - hangsúlyozta Kocijan.

Hozzátette továbbá, hogy egyre kevesebb gyerek és a fiatal látogatja a múzeumokat. Csökkent továbbá a Múzeumok éjszakája és a Nemzetközi Múzeumi Nap nevezetű kulturális programok látogatottsága is 2019-ben. "A látogatói statisztika tükrözi a hozzáállásunkat azok felé, akikért dolgozunk, ugyanakkor egyértelmű alap ahhoz, hogy az intézmények átgondolják a prioritásaikat, valamint erős alap ahhoz is, hogy tárgyaljunk az alapítókkal" - húzta alá az MDC alapítója.

Forrás: MTI


Fesztiválok, történelem, helyi konyha, borélmények  – vár a pozsonyi nyár

Fesztiválok, történelem, helyi konyha, borélmények – vár a pozsonyi nyár 

Pozsony és környéke idén nyáron is meglepetésekkel, élményekkel és felfedezésre váró kincsekkel csábítja az érdeklődőket.
Prado festmények a tavalyi valenciai áradások sújtotta települések utcáin

Prado festmények a tavalyi valenciai áradások sújtotta települések utcáin 

A madridi Prado múzeum leghíresebb festményeiből nyílt szabadtéri tárlat a valenciai régióban, a tavaly őszi áradások sújtotta 12 település utcáin.
Romániában terjeszkedik az egyik legnagyobb lengyel utazási iroda

Romániában terjeszkedik az egyik legnagyobb lengyel utazási iroda 

A lengyel cég csütörtökön fuzionálásról szóló előzetes megállapodást írt alá a Paralela 45 utazási irodával.
Marie Antoinette a Pozsonyi várban

Marie Antoinette a Pozsonyi várban 

A „Marie Antoinette – Bécstől Versailles-ig és egészen a guillotine alá” címet viselő kiállítás a Pozsonyi vár lovagtermében kapott helyet.
Elit golfverseny a Turkish Airlines szervezésében

Elit golfverseny a Turkish Airlines szervezésében 

A világ élvonalbeli golfozóit felvonultató 2025-ös Turkish Airlines Open négy napon át kínált világszínvonalú sportélményt az antalyai Regnum Carya Golf & Resort pályáján.
Mérgező füstfelhő Sevillánál

Mérgező füstfelhő Sevillánál 

Feltételezhetően mérgező füstfelhő miatt mintegy 80 ezer ember nem mehet ki a szabadba Sevilla környékén.
Földrengés Görögországban

Földrengés Görögországban 

Erős földrengés rázta meg Kréta térségét, károkról nem érkezett jelentés.
Hajnan varázsa: egzotikum, élmények – helyszíni beszámoló

Hajnan varázsa: egzotikum, élmények – helyszíni beszámoló  

A hazai utazási irodásokkal közösen felfedeztük Kína trópusi üdülőparadicsomát.
Egyre több kék zászlós strand a spanyoloknál

Egyre több kék zászlós strand a spanyoloknál 

A legtöbb, 164 zászlós strand a kelet spanyolországi Valencia tartományban található.
Különös fesztivál Linzben

Különös fesztivál Linzben 

Rendhagyó módon megélhető Linz város friss jövőstratégiája.

Interjú

Nagybor vagy semmi

Nagybor vagy semmi 

A Jammertal Borbirok ( JBB ) társtulajdonosa, dr. Szűcs Róbert a vörösbor helyzetéről, kihívásairól.
Szerepi Szabolcs: Aki kóstolja a borainkat - többet szeretne tudni róluk

Szerepi Szabolcs: Aki kóstolja a borainkat - többet szeretne tudni róluk 

Borturizmusról és fejlődésről mesélt nekünk az Etyeki Kúria üzletfejlesztési-és cégvezetője.
Lisa Sigl: Alig várom, hogy új trendeket fedezzek fel a vendéglátásban

Lisa Sigl: Alig várom, hogy új trendeket fedezzek fel a vendéglátásban 

Bemutatjuk a Klasszis TopDesign 2024 zsűrijének egy újabb tagját, a linzi designhotel igazgatóját, Lisa Sigl-t.