A július 12-ig tartó tanácskozáson hét természeti, 27 kulturális és egy vegyes helyszín nevezését vizsgálja meg a bizottság, emellett áttekinti a veszélyeztetett 55 világörökségi helyszín állapotát - olvasható az UNESCO honlapján.
Az idén a listára nevezett 35 helyszín között szerepel az indiai Ahmadábád óvárosa, az északnyugat-angliai Lake District (tóvidék) és a ghánai Mole Nemzeti Park. Angola és Eritrea először jelölt helyszínt a listára: az angolai Mbanza-Kongo óvárosa és az eritreai főváros, Aszmara is szerepel a jelöltek között. Magyarország idén nem jelölt helyszínt a listára.
Több világörökségi helyszín állapotának vizsgálatakor arról dönt majd a bizottság, hogy a veszélyeztetett kategóriába kerüljön-e. Ezek között szerepel egyebek közt Bécs történelmi városközpontja, a brazil Chapada dos Veadeiros és Emas Nemzeti Parkok, a Kaliforniai-öböl mexikói részének szigetei és védett területei, a nepáli Katmandu-völgy, Pakisztánban a lahori erőd és a Salimar-kertek. Ausztria egy magasház építésével teszi kockára Bécs történelmi központját.
A veszélyeztetett világörökség listáján egyebek közt hat szíriai helyszín szerepel, köztük a harcokban súlyosan megrongálódott Aleppó vagy a részben lerombolt Palmüra.
Az UNESCO világörökségi listáján már 165 ország 1052 helyszíne szerepel, köztük 8 magyarországi helyszín, például Hollókő ófalu és környezete, a budapesti Duna-partok, a budai várnegyed, az Andrássy út vagy a tokaji történelmi borvidék kultúrtáj.
A listára kerüléssel az érintett országok kötelezettséget vállalnak a helyszínek védelmére és megőrzésére, a listán szereplés megkönnyítheti a pénzhez jutást a helyreállításhoz, a működtetéshez és az idegenforgalmi fejlesztéshez.
Forrás: MTI