Horvátországban már van műanyagmentes sziget!

Az európai egyszer használatos műanyagokról szóló irányelv által vezérelve, a horvátországi Zlarin-sziget helyi aktivistáinak egy csoportja azzal az ötlettel állt elő, hogy Zlarin az egyszer használatos műanyagoktól mentes szigetté váljon. Megnyerték a legjobb innovatív megoldások versenyét, amelyek segítenek megakadályozni az Adriai-tenger műanyaghulladékok által okozott további szennyeződését. Néhány hónappal ezután a vízió kezdett valósággá válni, amikor minden üzlet, étterem, nem kormányzati szervezet és helyi hatóság aláírta a nyilatkozatot, hogy az összes eldobható műanyagot környezetbarát megoldással helyettesíti, hogy hozzájárul a műanyag szennyezés megállításához - írja a Humusz.hu

A Zero Waste Croatia Network, a horvátországi legjobb gyakorlatokat összegyűjtő és támogató hálózat gratulál Zlarin szigetének és valamennyi aktivistának, aki hozzájárult ehhez a nagy és jelentőségteljes sikerekhez. „A nemzetközi műanyagmentes mozgalom - Break Free From Plastic - tagjaként gratulálunk Zlarin szigetének! Sok erőfeszítést tettünk annak érdekében, hogy erős és motiváló uniós jogszabályokat alkossunk a műanyagszennyezés megállításához, és nem sokkal ezután máris konkrét eredmények születtek Horvátországban. Zlarin az első, és remélhetőleg további számos sziget és önkormányzat fogja követni! ”- mondja Marko Košak, a Zero Waste Croatia Network koordinátora és a nemzetközi műanyagmentes mozgalom - Break Free From Plastic – tagja.

"A célunk nem az, hogy egyszerűen lecseréljünk minden egyszer használatos műanyagot egy másik, környezetbarátabb anyagból készült egyszeri felhasználású termékre. Célunk, hogy újra elkezdjük használni az újrafelhasználható tárgyakat – vászon bevásárló táskák, műanyag palackok helyett üveg palackok, palackozott víz helyett csapviz stb. A műanyag poharakat és evőeszközöket fenntarthatóbb megoldásokkal kell helyettesíteni, és a szívószálakat teljes mértékben ki kell vonni a forgalomból”- mondja Ana Elizabeta Robb Zlarinból, a sikeres projekt egyik kezdeményezője.

A döntő lépés után Zlarin nem áll meg. „Már találkoztunk a helyi aktivistákkal és elterveztük a következő lépéseket a sziget életminőségének javítására. A horvát Környezetvédelmi Minisztérium nem sokat tesz annak érdekében, hogy megállítsa a műanyagszennyezést, ezért alulról felfelé gyakorolunk nyomást. A Zlarinhoz hasonló nulla hulladék településeinkkel és műanyagmentes szigeteinkkel a helyes úton haladunk, hogy a társadalmunkat és környezetünket jobb élőhellyé tegyük ”- mondja Marko Košak.

 

Forrás: humusz.hu


Adománygyűjtő kampány Parajd megmentésére

Adománygyűjtő kampány Parajd megmentésére 

A térség egyik legfontosabb látványossága vált elérhetetlenné, és ezzel együtt számos helyi vállalkozás és család megélhetése is veszélybe került.
Rendhagyó űrakció az osztrákoknál

Rendhagyó űrakció az osztrákoknál 

A Strauss-emlékév alkalmából a Kék Duna keringő digitális változatát elektromágneses hullámokra ültetve lőtték ki az űrbe.
Több külföldi, kevesebb belföldi turista Romániában

Több külföldi, kevesebb belföldi turista Romániában 

Romániában 2,5 százalékkal csökkent a turisták száma áprilisban.
Ajándék közösségi program Bécsben

Ajándék közösségi program Bécsben 

Bécs újabb lépést tesz az ifjúság bevonása és a társadalmi egyenlőség erősítése felé.
Büntetik Dél-Olaszországban a fürdőruhában sétáló turistákat

Büntetik Dél-Olaszországban a fürdőruhában sétáló turistákat 

A településvezető kedden aláírt rendelkezése a csaknem tizenkilencezer lakosú város történelmi központjára vonatkozik.
Allianz: idén a magyarok 70 százaléka biztosan utazik, de a legtöbben egy hétre

Allianz: idén a magyarok 70 százaléka biztosan utazik, de a legtöbben egy hétre 

Bár a magyarok többsége idén is készül nyaralni, a pihenés célja, hossza és gyakorisága már igen változatos képet mutat.
Megfontoltan költenek a nyári vakációra a magyarok

Megfontoltan költenek a nyári vakációra a magyarok  

A többség igyekszik a nyári pihenést úgy megszervezni, hogy a pénzügyi lehetőségek összhangban legyenek a nyaralási elképzelésekkel.
Kitört az Etna, menekülnek a turisták – videóval

Kitört az Etna, menekülnek a turisták – videóval 

Hatalmas gáz- és hamuoszlop tört a magasba az olasz sziget felett.
Ketten Comóról – exkluzív hoteldizájn a felhők felett

Ketten Comóról – exkluzív hoteldizájn a felhők felett 

Olasz elegancia, festő ecsetjére kívánkozó háttér, magyar kreativitás és időtlen luxus a hegyek ölelésében – ez a Nuvole Garden hotelprojekt a Comói-tónál.
Ez történt Linzben egy rendhagyó eseményen

Ez történt Linzben egy rendhagyó eseményen 

A jövő nem fenyegetés, hanem lehetőség: felhívás az aktív alakításra.

Interjú

Nagybor vagy semmi

Nagybor vagy semmi 

A Jammertal Borbirok ( JBB ) társtulajdonosa, dr. Szűcs Róbert a vörösbor helyzetéről, kihívásairól.
Szerepi Szabolcs: Aki kóstolja a borainkat - többet szeretne tudni róluk

Szerepi Szabolcs: Aki kóstolja a borainkat - többet szeretne tudni róluk 

Borturizmusról és fejlődésről mesélt nekünk az Etyeki Kúria üzletfejlesztési-és cégvezetője.
Lisa Sigl: Alig várom, hogy új trendeket fedezzek fel a vendéglátásban

Lisa Sigl: Alig várom, hogy új trendeket fedezzek fel a vendéglátásban 

Bemutatjuk a Klasszis TopDesign 2024 zsűrijének egy újabb tagját, a linzi designhotel igazgatóját, Lisa Sigl-t.