A közel-keleti konfliktusok mindig komoly hatással voltak az izraeli turizmusra, ez alól a jelenlegi helyzet sem kivétel. A bizonytalan helyzet miatt az utazási irodák egyelőre óvatosan terveznek, és sok múlik azon, hogy a következő hónapokban mennyire lesz stabil az ország politikai és biztonsági helyzete.
Szalai Viktor, Jeruzsálemben élő idegenvezető és utazási szakember szerint még akkor is, ha a biztonsági helyzet stabilizálódik, évekbe telhet, mire a turisták újra bizalommal érkeznek Izraelbe, és hozzáteszi: „ez éles kontrasztot mutat más konfliktusos térségekkel, mint például Egyiptommal, ahová a turisták a feszültségek ellenére is folyamatosan visszatérnek.”
Fotó: Szalai Viktor
A 2019-es évben, még a COVID-időszak előtt, Izrael turizmusa rekordot döntött: ekkor 4,5 millió látogató érkezett az országba, majd 2023-ban mindössze hárommillió turistát regisztráltak, tavaly pedig még drámaibb volt a visszaesés: 961 ezer turista, amelynek harmada egyébként az Egyesült Államokból érkezett. „Az idei év sem indult fényesen: az első hónapban mindössze 80 ezer turista érkezett, ami elenyésző a korábbi adatokhoz képest”, tájékoztatott a szakember.
A látogatók nagy része – ahogy a korábbi években – továbbra is az Egyesült Államokból érkezik, ők főként vallási célzattal látogatnak Izraelbe. A hagyományos turisták, különösen az európaiak, egyelőre kivárnak, az orosz piac gyakorlatilag megszűnt, részben a közvetlen légi járatok hiányának következtében.
Fotó: Szalai Viktor
A szakértő szerint az elsőként visszatérő turisták szintén az előbb említett vallási indíttatású csoportok lesznek. Ezek közé tartoznak a keresztény közösségek, például az amerikai és afrikai reform egyházak, valamint a zsidó szervezetektől érkező látogatók, akik Izrael támogatására és önkéntes munkára érkeznek. A klasszikus nyaralóturizmus háttérbe szorul, főként a bizonytalan biztonsági helyzet miatt.
Sérült a turizmus infrastruktúrája is
A visszaesett forgalom mellett az izraeli turisztikai infrastruktúra is rendesen megkopott. Sok szálloda hónapokon keresztül a kitelepített lakosok elszállásolására szolgált, amelynek következtében jelentősen leromlott az állapotuk. „Országszerte számos étterem és turisztikai vállalkozás tönkrement és bezárt, és egyelőre bizonytalan, hogy mikor indulhatnak újra teljes kapacitással.” A helyzetet fokozza, hogy a repülőjegyek drágák, és még mindig viszonylag kevés légitársaság állította vissza járatait.
Fotó: Szalai Viktor
Mit hozhat a jövő?
Szalai Viktor úgy véli, hogy legkorábban őszre prognosztizálható a turizmus fellendülése, de az újraindulást még több tényező befolyásolhatja. Ha újraélednek a konfliktusok az ismét elriaszthatja a látogatókat és a légitársaságokat is.
Összességében kijelenthetjük, a turizmus visszatérése Izraelben nem egyik napról a másikra fog bekövetkezni, és a vallási turistákat követően a hagyományos turisták visszatérése feltehetően még hosszabb időt fog igénybe venni.