Katasztrófa sújtotta területté nyilvánították Zágrábot

Katasztrófa sújtotta területté nyilvánította a földrengés után Zágrábot Milan Bandic, a város polgármestere - közölte hétfőn a helyi média. Kora esti híradások szerint meghalt az a fiatal gimnazista, akit súlyos sérülésekkel szállítottak kórházba a földrengés után.

A döntés azt jelenti, hogy a földrengés áldozatai külön pénzügyi segítséget igényelhetnek a várostól házaik és lakásiak felújítására. A vasárnap reggel fél óra különbséggel bekövetkezett 5,6-os, majd 5,1-es erősségű földmozgásban számos épület megrongálódott és több ember is megsérült. A károk nagyságáról egyelőre csak becslések állnak rendelkezésre. Davor Bozinovic belügyminiszter, a horvát nemzeti válságstáb vezetője hétfői sajtótájékoztatóján elmondta: a földrengésben 27 ember sérült meg, 18-an súlyosabban, s a miniszter beszámolt arról is, hogy egy összeomlott épületből kimentett, fejsérüléseket szenvedett 15 éves gyerek állapota válságos. Goran Roic, a zágrábi gyermekkórház igazgatója utóbb a sajtóval közölte: erőfeszítéseik ellenére az orvosok nem tudták megmenteni a fiatal lány életét, aki hétfőn délután elhunyt.

Zágráb szűk belvárosában 250 épületben okozott kárt a földrengés. Megrongálódott a főváros jelképének számító katedrális, a horvát parlament (szábor) és a kormány épülete, valamint több templom és más a kulturális örökség körébe tartozó építmény. Több kórházból is evakuálni kellett az embereket vasárnap. Zágrábban 17 kórház működik, van, amelyiket teljesen le kellett zárni, mint például a szülészeti és nőgyógyászati klinikát. A kismamákat és a csecsemőket még vasárnap átköltöztették egy másik kórházba. Biztonsági okok miatt közel hatvan ember töltötte az éjszakát egy zágrábi diákotthonban, ugyanakkor sokkal többen is vannak, akik nem térhettek vissza otthonaikban, ők rokonoknál, ismerősöknél húzták meg magukat.

Vasárnap reggel óta 57 utórengést jegyeztek fel Zágrábban. Kettő közülük - hétfőn hajnali 3 órakor, majd délelőtt 11 óra 12 perckor - jól érzéklehető volt és újabb pánikot keltett az emberekben. Az első rengés 3,1-es, a második 3,7-es erősségű volt. Szakemberek szerint az utórengések akár hónapokig is eltarthatnak. Bár lehet erősebb vagy ugyanakkora földrengés is, mint vasárnap reggel volt, ennek valószínűsége kicsi - hangoztatták, hozzátéve, hogy mindenki legyen elővigyázatos és tanuljon meg együtt élni a jelenséggel. Magyarország és Szlovénia elsőként ajánlotta fel, hogy segélyszállítmányt indít a földrengés sújtotta zágrábi körzetbe.

Forrás: MTI


Már Horvátország felé is nehezítettek a határátkelésnél

Már Horvátország felé is nehezítettek a határátkelésnél 

Szlovákia és Ausztria után április 15-től Horvátország is ideiglenes határellenőrzést rendelt el.
Lezuhant egy drótkötélpálya kabinja – többen meghaltak

Lezuhant egy drótkötélpálya kabinja – többen meghaltak 

Az olaszországi Nápoly közelében történt a tragédia, a Faito-hegyre vezető drótkötélpályán.
Felújítják a világ egyik leghíresebb épületét

Felújítják a világ egyik leghíresebb épületét 

Már hozzá is láttak.
World Tourism Film Awards: idén is díjazzák a világ legjobb turisztikai kisfilmjeit

World Tourism Film Awards: idén is díjazzák a világ legjobb turisztikai kisfilmjeit  

Főszerkesztőnk is a nemzetközi zsűri tagja.
Ingyenes és pénztárcabarát dubaji programok

Ingyenes és pénztárcabarát dubaji programok 

Sokan azt gondolják, hogy Dubajban csak költséges szórakozás várja a látogatókat. Szerencsére ez nem így van, hiszen számos ingyenes látnivalót is találunk, ha Dubajba látogatunk.
Magyar kortársművészet Milánóban

Magyar kortársművészet Milánóban 

A Magyar Divat & Design Ügynökség szervezésében megvalósult Budapest Select – A VVoven View kiállítás több mint 8000 érdeklődőt fogadott a Milan Design Week során, az 5VIE designnegyed egyik kiemelt helyszíneként.
Bizonyítékot találtak arra, mi volt valójában a Stonehenge funkciója

Bizonyítékot találtak arra, mi volt valójában a Stonehenge funkciója 

Ez az a hely, amiről már mindenki hallott, és látta fotókon, de kevesen tudják, miért is épült valójában?
Felmérés: a fiatal generáció lemond a luxuscikkekről, csakhogy utazhasson

Felmérés: a fiatal generáció lemond a luxuscikkekről, csakhogy utazhasson 

Idén inkább utaznak a fiatalok, minthogy megvegyék a legújabb okostelefont.
A világ legnagyobb vizicsatája

A világ legnagyobb vizicsatája 

A hatalmas vízipisztolyos csata a Fehér Lótusz (White Lotus) filmsorozat egyik legfrissebb epizódjában is szerepet kapott.
Oszakai Világkiállítás: nyitva a Magyar Pavilon

Oszakai Világkiállítás: nyitva a Magyar Pavilon 

Nagy Márton nemzetgazdasági miniszter nyitotta meg a 2025-ös Oszakai Világkiállítás Magyar Pavilonját.

Interjú

Nagybor vagy semmi

Nagybor vagy semmi 

A Jammertal Borbirok ( JBB ) társtulajdonosa, dr. Szűcs Róbert a vörösbor helyzetéről, kihívásairól.
Szerepi Szabolcs: Aki kóstolja a borainkat - többet szeretne tudni róluk

Szerepi Szabolcs: Aki kóstolja a borainkat - többet szeretne tudni róluk 

Borturizmusról és fejlődésről mesélt nekünk az Etyeki Kúria üzletfejlesztési-és cégvezetője.
Lisa Sigl: Alig várom, hogy új trendeket fedezzek fel a vendéglátásban

Lisa Sigl: Alig várom, hogy új trendeket fedezzek fel a vendéglátásban 

Bemutatjuk a Klasszis TopDesign 2024 zsűrijének egy újabb tagját, a linzi designhotel igazgatóját, Lisa Sigl-t.