Az Egyesült Államok, Kína, Spanyolország és Franciaország továbbra is mind a nemzetközi turistaérkezések számában, mind a turizmusból származó bevételek tekintetében az első helyen áll a Turisztikai Világszervezet legfrissebb jelentése, a Tourism Barometer szerint.
A turizmusból származó bevételek 2015-ös toplistáján az első helyet az Egyesült Államok foglalja el 178 milliárd amerikai dollárral, az ország a nemzetközi turistaérkezéseket tekintve a második helyen szerepel. A bevételeket tekintve 114 milliárd dollárral Kína áll a második helyen, a turistaérkezések száma szerint pedig negyedikek. Mindkét tekintetben a harmadik helyen áll Spanyolország: a turizmusból származó bevételek ott tavaly 57 milliárd dollárra rúgtak, míg ebből a szempontból Franciaország a negyedik helyen áll 46 milliárd dollárnyi bevétellel, ők azonban a világelsők nemzetközi turistaérkezések számában.
A top 10-es listában is történt némi változás: a turizmusból származó bevételek tekintetében Thaiföld a 45 milliárd dollárral a kilencedikről az ötödik helyre lépett elő, míg turistaérkezéseket nézve a 2014-es 14. hely után tavaly már a 11. helyen szerepelt. Hongkong bevételek szempontjából a kilencedik lett (2014-ben a tizedik volt), az érkezéseket tekintve pedig Mexikó ugrott a tizedik helyről a kilencedikre, bevételek szempontjából a huszonkettedik helyről a tizenhetedikre.
Top küldőországok és költések
A legfontosabb küldőországok között 2015-ben Kína, az Egyesült Államok és az Egyesült Királyság szerepel. Kína tavaly is világelső volt a kiutazások számát tekintve, a kínaiak turisztikai célú költése pedig 2004 óta minden évben kétszámjegyű növekedést mutat. Ebből számos desztináció profitál – többek között Japán, Thaiföld, az Egyesült Államok és számos európai ország is. 2015-ben 25%-kal, 292 milliárd dollárra nőtt a kínaiak turisztikai célú költése, a külföldre utazó kínai turisták száma pedig 10%-kal, 128 millióra emelkedett.
A világ második legnagyobb küldőpiaca az Egyesült Államok. Tavaly az amerikaiak külföldre irányuló utazásai 8%-kal nőttek, mintegy 73 millió amerikai utazott határon túlra, de turisztikai célú költésük is 9%-kal emelkedett 2015-ben, így elérte a 120 milliárd dollárt. Az Egyesült Királyság a turisztikai kiadásokat tekintve a negyedik helyet foglalja el a toplistán: költésük 8%-kal, 63 milliárd dollárra nőtt, míg az innen külföldre utazók száma 9%-kal bővült, így elérte a 65 millió főt. Ezzel ellentétben például a német turisták költése kissé visszaesett, ők tavaly 76 milliárd dollárt költöttek turisztikai célból, ami részben a gyenge eurónak tudható be.
A top 10-es listában is történt némi változás: turisztikai célú költés tekintetében Franciaország (38 milliárd dollár) és Oroszország (35 milliárd dollár) helyet cserélt – előbbi az ötödik helyre ugrott fel, utóbbi a hatodik helyre csúszott le. Dél-Korea pedig bekerült a top 10-be, sőt, rögtön a 8. helyre került, miután a dél-koreaiak turisztikai költése 8%-kal, 25 milliárd dollárra nőtt.
Forrás: Turizmus Online