Egy pekingi iroda, a Hszinghuo Travel kifejezetten ilyen utak szervezésére szakosodott. A Marx nyomában Nagy-Britanniában című kilencnapos túrán a csoportok felkeresik a német filozófus sírját és eléneklik az Internacionálét. Megállnak a Dean Street-i otthonánál, ahol 1851 és 1856 között lakott, és élete utolsó éveinek színhelyére is ellátogatnak. Sétát tesznek a British Múzeumban, ahol kutatott és alkotott, és a Marx Emlékkönyvtárba is elmennek.
A piacra érzékeny idegenforgalmi szakemberek derűlátóan ítélik meg a vörös turizmus jövőjét, különösen, hogy ehhez politikai ösztönzést kaptak, az elmúlt évek kísérletei pedig beválni látszanak.
A Hszinghuo Travel szervezett már utat Kanadába is, ahol a Kínában hősként számon tartott kanadai kommunista orvos, Norman Bethune emlékét ápolják. Bethune a japánok elleni háborúban szolgálta a kommunista csapatokat. A cég idegenvezetői elvitték már ügyfeleiket Kubába és Észak-Koreába is. Utóbbiban a kínai önkéntes hadseregnek a koreai háborúban elesett tagjaira emlékeztek.
Orosz-kínai együttműködés eredményeként nemcsak kínaiak keresik fel Uljanovszkot, Lenin szülőhelyét, hanem egy tavaly júniusi megállapodás részeként orosz turistákat várnak többek között a Hunan tartományi Saosanba, a néhai államelnök, Mao Ce-tung szülőhelyére is.
Kínában 2004 óta a kormány és a kommunista párt támogatásával került a köztudatba a vörös turizmus fogalma, amelynek révén fokozatosan számos forradalmi helyszín épült újjá, sokuk vált könnyebben elérhetővé. Évente milliók kelnek útra, hogy a volt kommunista vezetők emléke előtt tisztelegjenek, ismerkedjenek történelmi helyszínekkel, a Kínai Kommunista Párt forradalmi múltjával.
Az elmúlt tíz évben több mint kilencmilliárd jüan költségvetési pénzt (381 milliárd forint) fektettek a turizmusnak ebbe az ágába, és a turisták száma évente átlagosan körülbelül 16 százalékkal bővül.
Forrás: MTI