Horvátország szárazföld partvonala 1778 km hosszú, a szigeteké további 4057 km egészen Isztriától Dalmáciáig. A horvát tengerpart 1244 szigetből, kisszigetből és zátonyból áll, azonban sajátosságuk nem a számukból ered, hanem abból, hogy számtalan öblöt, kisöblöt, strandot, barlangot, sziklát, szakadékot rejtegetnek, a csodaszép érintetlen természet mellett pedig ott vannak a lenyügöző tengerparti városok is.
Horvátországban nem a tenger szépsége az egyetlen érték. Az Európai Unió tisztviselői szerint a part menti fürdővizek is tiszták.
Az Európai Környezetvédelmi Ügynökség az Európai Bizottsággal együttműködve minden évben alaposan megvizsgálja az EU-n belüli fürdővizek minőségét, hogy felmérje, fennáll-e a veszélye annak, hogy a fürdőzők vírusok vagy baktériumok, például Escherichia coli baktériumok jelenléte miatt megbetegedhetnek. Munkájuk tehát nem kizárólag az általános vízminőségre összpontosít.
A jelentés 22 081 helyszínre terjed ki az EU-ban, Svájcban és Albániában. Ide tartoznak például a Genfi-tó és a finnországi tavak, valamint a koppenhágai (Dánia) kikötő és a marseille-i Calanques (Franciaország) vizei.
Horvátországban a part menti vizek 99,1%-át minősítették kiválónak, ami a 894 fürdőhelyből 886-ra vonatkozik.
Horvátország 68 Kék Zászló minősítésű stranddal, 33 Kék Zászlós kikötővel és 101 kitüntetett tengerparti hellyel rendelkezik, amelyek garantálják a kiváló vízminőséget és a környezettudatos strandkezelést. A Kék Zászló minősítés olyan kritériumok alapján kerül kiosztásra, mint a víz tisztasága, a biztonság, a szolgáltatások és a környezetvédelem.