A helyi vendéglátósok szerint az olasz fővárosban az utcai rablások száma az elmúlt évben megduplázódott, olvasható az index.hu oldalán. Mint írják, Rómába évente mintegy 20 millió turista érkezik, és a hivatalos adat szerint minden ezredik látogatóból egy bűncselekmény áldozatává válik, de mivel sok esetben elmarad a feljelentés, a valós szám ennél magasabb is lehet.
Hága biztonságos város, igaz nem is számít tipikus turistacélpontnak. Nem úgy az izlandi főváros, Reykjavík, amely egyre nagyobb népszerűségre tesz szert, miközben elképesztően biztonságos is, legalábbis az Insider Monkey kutatása szerint. Talán az ország elszigeteltsége is hozzájárul ahhoz, hogy a bűncselekmények száma rendkívül alacsony.
Világszinten Andorra volt idén a legbiztonságosabb ország, megelőzve az Egyesült Arab Emírségeket és Katart, Közép-Európában pedig Szlovénia és Horvátország bekerült az első húsz közé, míg Magyarország a 40., Románia pedig a 35. helyen végzett.
Az északi országok fővárosai is ott vannak az élvonalban.
Az Insider Monkey listáján Helsinki a 9. helyen áll, Budapest pedig 13. helyen végzett. A Numbeo azonban más sorrendet mutat: itt Budapest a 102., míg Kolozsvár a 19. helyen van.
Az Economist szerint Koppenhága három éve legbiztonságosabb főváros. A városban a kerékpárosok ritkán zárják le járműveiket, még akkor sem, ha kávézó vagy bolt előtt hagyják őket. A dán fővárosban elterjedtek az önkiszolgáló boltok, ahol az emberek becsületkassza alapján fizetnek a vásárlásaikért, anélkül, hogy bárki ellenőrizné őket.
A szlovén főváros, Ljubljana is népszerű úti cél, ahol a város központja különösen gyalogosbarát és biztonságos, főleg ami a tömegközlekedést illeti. Európa legbiztonságosabb négyzetkilométere viszont Monacóban van, ahol lényegében nincs bűnözés, ugyanis Monte-Carlóban közel hatszáz rendőr és ezer kamera felel a közbiztonságért különösen a híres kaszinó környékén.