A Besztercebányától mindössze 15 perces autóútra található gótikus-reneszánsz vár a falu legrégebbi épülete. Történetére hatással volt a tatárjárás, a török invázió, a Bocskai és Rákóczi-szabadságharc. Eredetileg erődként szolgált, majd a 16. század végén építették át jelenlegi formájára. A vár kezdetben egy négytornyos védőfalból és vizesárokból álló, amely a török hódítások ellen épített erődítmény volt, és amelyet egy felvonóhídon keresztül lehetett megközelíteni. Az évszázadok során többször gazdát cserélt épület a Soós-Géczy család alatt élte a virágkorát.
A várban időzve nem tudjuk elengedni az érzést, hogy mi mindenről tudnának mesélni ezek a vastag kőfalak. Szerencsére az idegenvezetésnek köszönhetően beavatást nyerhetünk néhány részletbe a vár történetéből. A Rákóczi-szabadságharc idején pénzérméket vertek itt, amelyekből még ma is fellelhető néhány, míg a mai pincék helyét börtönnek használták, de mint idegenvezetőnk elbeszéléséből kiderül, számos legenda is kötődik a várhoz. Az egyik szerint itt született Géczy Julianna (ismertebb nevén: a lőcsei fehér asszony), aki szerelmes lett az ellenséges császári hadsereg parancsnokába, ellopta a városkapu kulcsait és szerelemből elárulta városát, Lőcsét.
Az épület a kilencvenes évek végén még siralmas állapotban volt: beázó, foghíjas tető, betört ablakok, beomlott falak, ledőlt torony….
Nem nehéz elképzelni, hogy milyen sors várt volna a várra, ha 2001-ben művészetpártoló magánszemélyek nem vásárolják meg, akiknek keze alatt egy mindenre kiterjedő rekonstrukción esett át.
Az egykori romhalmaz újjáépítése 21 évig tartott, és a cél nem volt más, mint a hitelesség és az eredetiség megőrzése.
Végül 2023-ban nyitotta meg kapuit a nyilvánosság előtt és ma már hotelként, rendezvényhelyszínént, de főleg történelmi örökségként és egyfajta időkapszulaként szolgál, ahol az idelátogató közönség a hitelesen felújított történelmi apartmanokban nem csak a régi korok varázsát élheti át, hanem annak a csodálatos munkának a gyümölcsét, amit nemes egyszerűséggel úgy nevezünk: értékmentés. A vár maga a művészet, és egyben egy olyan művészeti helyszín, amely tele van kincsekkel, mint a különböző helyiségekben található, a felújítás során előbukkant kutyákat és nyulakat ábrázoló falfestmények, a 14. század második feléből származó kémény és a valamikori családi címer. Talán ezért is látogat ide a környező országokból, így Magyarországról is számos történész és amatőr történelemrajongó.
A minden ízében középkori épületben összesen 12 apartman található, amelyekben megőrizték az eredeti reneszánsz részleteket és amelyeknek mindegyike egyedi és különleges, egyenként összeválogatott darabokkal berendezve. A várudvar és a történelmi hangulatot árasztó belső terek mind a tulajdonosok gondoskodását, különleges látásmódját és bátor lakberendezési ízlését tükrözik.
A kastélyban bárki eltölthet néhány éjszakát, de különböző kulturális és társadalmi rendezvények, koncertek, színházi előadások, kiállítások is zajlanak itt, sőt vezetett túrák keretében látogatható is. A tárlatvezetések során megismerkedhetünk az épület helyiségeivel és történetével, amit semmiképp nem érdemes kihagyni, hiszen így megtudhatjuk mi köze a kastélynak Leonardo da Vincihez, és hogy ki volt a kastély tulajdonosa, Géczy Zsigmond, a lőcsei fehér asszony édesapja.
A vár alapos rekonstrukciónak hála hihetetlen átalakuláson ment keresztül: visszanyerte eredeti szépségét, lepusztult romjaiból egy művészeti kincs jött létre, ahol érdemes eltölteni néhány napot.
A környék felfedezéséről szóló cikkünk itt olvasható: