Carcassonne-ból – az erődvárosból – távolsági autóbusszal indultunk a Pireneusokhoz. Jól kiépített főközlekedési úton haladtunk, több apró települést érintve, amíg elértük célunkat, Quillant, a középkorból fennmaradt kisvárost. Előtte is számos élményben volt részünk, hiszen amerre csak elhaladtunk, megcsodálhattuk a szabályos, rendezett sorokba telepített szőlőültetvényeket, a borfeldolgozó üzemeket és pincészeteket. Híres nedűket készítenek erre, közöttük pezsgőket is.
Fesztiválok és szabadtéri sportprogramok
Közel két órás buszozás után értük el a kalapok városát, Quillant, ahol nagy múltú, a divatcikket gyártó üzem működik ma is. A fő téren – ahol az autóbusz megállt – régi, díszes házak sorakoznak, előttük pedig szépséges platánfák ékesítik a környéket. Már innen is jól rálátni a Pireneusokra.
A városon áthalad az Aude-folyó, melynek vizét és energiáját egykor malmok működtetésére használták. Ez a település ugyanis nagyon régi, a X. századból őrzik róla az első írásos emlékeket. A gyönyörű természeti környezetet kihasználva az elmúlt években nagyon sokat fejlődött a turizmus. Egyre több vendég érkezik ide, aminek örülnek is a helybeliek.
A belvárosban az egyik mór hangulatú épületben – amelyet fürdőházként használtak – ma idegenforgalmi hivatalt találhatunk, ahol fontos információkkal és kiadványokkal látják el a turistákat, akik vasúti és buszmenetrendet is kapnak. Ebben a városban az épített látványosságok mellett főleg szabadtéri programokat kínálnak a vendégeknek, így sokan kerékpározhatnak, lovagolhatnak, továbbá hegyi túrákon vehetnek részt. Ezek mellett pedig az Aude-folyón kajakozhatnak és kenuzhatnak, a merészebbek pedig raftingolhatnak is. Évente fesztiválokat is rendeznek ebben a városban, melyek során zenészek koncerteznek, a színjátszók pedig pompás bemutatókat tartanak, de autó- és kerékpáros versenyekkel is szórakoztatják az érdeklődőket.
A panorámás várrom és a helyi Notre Dame
Akik pedig a városnézést választják, azok sem csalódnak. A látványosságok közé tartozik a XII. században épített helyi katolikus Notre Dame, illetve a város fölött emelkedő XIII. századi várrom, melynek a megmaradt falait felújították. Ezek mellett régi kastélyok és kúriák is láthatók. A középkori téren szökőkút áll, körülötte hotelek, különféle divatüzletek és kávézók sorakoznak. Az épületek mellett folyik el az Aude, melyen régi kőhíd vezet át a várromhoz. Lejjebb a kanyargó folyón egy modernebb vashidat is emeltek, ahol a gyalogosok és a kerékpárosok közlekedhetnek. A híd érdekessége, hogy a környékbeli házak ajtóival és ablakaival együtt kékre festették, és ezzel még hangulatosabbá tették a környezetet.
A várromhoz felérve megtudhattuk, hogy egykor vizigót erődként szolgált. A tetejéről pazar kilátás tárul a látogató elé a város házaira, műemlékeire. A vár nagyon egyszerű, szögletes építmény, köveinek nagy részét még az elmúlt évszázadok során házépítésekhez hordták el. Az alaprésze azonban megmaradt, és látogatható emlékhelye lett a városnak.
A Földközi-tengerhez közel
A több mint háromezer lakosú Quillanban hetente kétszer – szerdán és szombaton – nyitják ki a piacot, ahol zöldségeket, gyümölcsöket, jó minőségű borokat árulnak, nemcsak a helybelieknek, hanem a turistáknak is. A város gazdasági életében ugyanis a növekvő idegenforgalom mellett fontos szerepe jut a mezőgazdaságnak is. Elsősorban a szarvasmarha- és a baromfitenyésztésnek, valamint a gabonatermelésnek. Többféle kenyeret és pékárut készítenek, a húsok mellett tejet és tejtermékeket is értékesítenek, a borokat pedig a helyi ételekkel együtt kóstolhatják meg a vendégek az éttermekben.
Azok a turisták pedig, akik még jobban szeretnék megismerni Quillan környékét, autóval vagy tömegközlekedéssel gyorsan elérhetik a földközi-tengeri strandokat is, Toulouse-t pedig másfél óra alatt közelíthetik meg. Ezekre a helyekre egyébként programokat is ajánlanak az idegenforgalmi hivatal munkatársai.