Síközpontok, új szerepben - Donovaly-ban

A klímaváltozás miatt a világ szinte mindegyik síterepének változtatnia kellett - vagy kell a jövőben - az arculatán, hogy a már megépített szállodák veszteségét kompenzálják, illetve a régiót turisztikai szempontból négy évszakossá varázsolják A megszállott hazai síelők elsősorban a hazai pályákat részesítik előnyben, de ha át akarják lépni a határt, és nem szeretnének messzire utazni, akkor többnyire Donovaly felé veszik az irányt. Csak éppen máskor és másként.

Ma már köztudomású, hogy a felmelegedés játszik komoly szerepet abban, hogy nemcsak zimankóban vágunk neki a közkedvelt síterepeknek, hanem a melegebb hónapokban is. Sőt, külön blogja létezik azoknak, akik kifejezetten nyáron akarnak ezekre a helyekre kirándulni. Ahogy olvasom,” az Alacsony-Tátra és a Nagy-Fátra között fekvő Donovaly több szempontból is kitűnő választás lehet egy nyári kiránduláshoz, kiruccanáshoz. A Budapesttől mindössze 3 órányira lévő település Szlovákia egyik legfontosabb turisztikai központja, ahol kicsitől a nagyig mindenki megtalálhatja a neki való kikapcsolódást.”

Az efféle hírverésnek érthetően örülnek a helyi szálláskiadók és a turisztikai szakemberek is, akik ezeket a programokat kitalálják – a legtöbbet gyerekekkel érkező családoknak - és köréjük fokozaton megépítik az infrastruktúrát.


Fotó: Fehér Gyula
Főszerepben a gyerekek

Az idézett blogger első választása Donovalkovo kisvárosra és minifarmra esett, ahol minden a gyermekekről szól. A miniváros a játékos tanulást és kikapcsolódást részesíti előnyben, az utcákon 21 különböző építmény várja látogatóit, melyek között felsorakozik az élethű bank vagy az étterem - propagálja az attrakcióit az egyik közkedvelt szállásfoglaló oldal.

Korábbi cikkünk itt olvasható a témában:

E mögött komoly marketingmunka, beruházások ás profilváltás zajlik. A folyamat már akkor elindult, amikor négy és ötcsillagos wellness szállodák nyíltak világszerte a síterepek környékén, éppen azzal a céllal, hogy ne csak télen kívánkozzunk az örök tél birodalmába, illetve aki nem síelni jön, az se unatkozzon. De most már másról van szó.

Ahogy Fehér Gyula, a Chernel István Sí és Turisztikai Klaszter elnöke, a skioutlet.hu tulajdonosa a sieljitthon.hu működtetője fogalmaz, nemzetközi kitekintés alapján két különböző lehetőség mutatkozik az új kihívásokra.

Az egyik a síterepek „négyévszakosítása”.

A téli időszakon kívül is biztosítani szükséges több aktív turisztikai lehetőséget, hogy a síterepek és környezetük gazdaságilag több lábon állhassanak, és biztosítsák a fenntartásukat. Az aquaparkok, a kutyaszánkózás, a hegyi túrák, a magaslatok felülről való megszemlélése, a gyerekprogramok, versenyek, partik, társasági események, a gasztronómiai kínálat fejlesztése mind abba az irányba hat, hogy ne csak sílécre tudjunk pattanni a hegyekben.

Jön az új jégkorszak

A másik lehetőség a korszerűbb technikák alkalmazása a hógyártásban és üzemelésben. Ezek is folyamatos fejlesztéseket igényelnek, szerte a világon. A gazdaságos üzemeltetés komoly kihívás, azonban jól látható az erős piaci igény – a folyamatosan emelkedő síbérlet árak mellett is.


Fotó: Fehér Gyula

De ekkor felbukkan egy meglepő fordulat is: Fehér Gyula több megszólalásában utalt rá, hogy létezik egy reménysugár:

„egyes kutatók publikációikban azt valószínűsítik, hogy egy viszonylag hirtelen fordulattal, egy újabb jégkorszakba léphetünk. Ez az opció általánosságban akár aggasztó is lehet, mégis abban bízunk, hogy az időjárás idővel egyensúlyra talál."

Egyelőre még nem tartunk itt, és ha be is következik az új jégkorszak, senki nem tudja mikor.

A jelen egyik kulcskérdése a megfelelő irányú fejlesztés

Sokat hallani arról, hogy akár Donovaly környékén, akár másutt, komoly beruházások indulnak a célból, hogy a síközpontok környékén – azaz a hegyek között, – újabb szállodák, pályák és bevásárlóközpontok létesüljenek, ám ennek nem mindig örülnek a környezetvédők, de más okok és szempontok miatt is akadoznak az efféle fejlesztések.

Hogy áll a helyzet itthon?

Vannak kiemelten jó példák a síterep négyévszakosításra, itt van például a sátoraljaújhelyi Zemplén Kalandpark esete vagy az eplényi Vibe Park egész éves programkínálata.

Ugyanakkor léteznek elakadt projektek, például a Kékestetőn: bár 2021 szeptemberében bemutatták a Kékes és környezete Fejlesztési Programot, sajnos ebből mindeddig szinte semmi sem valósult meg. Vízellátási problémák miatt évek óta nem megoldható a sípályák hóágyúzása a Kékesen, és nem működnek a síliftek. Most egyébként újra van remény arra, hogy sikerül egy négyévszakos felvonót, egy környezetbarát közlekedési alternatívát megépíteni. Sajnos akadnak szomorú történetek ezen kívül is, ilyen a Nagyhideghegy és Dobogókő, pedig ez utóbbiról kormány határozat is született...

 


Kiderült, mikor érdemes repülőjegyet venni

Kiderült, mikor érdemes repülőjegyet venni 

Ha tavasszal szeretnénk utazni, akkor közeli úti célra még vehetünk kedvező árú repülőjegyet.
Ausztria 2024-es turisztikai eredményei

Ausztria 2024-es turisztikai eredményei 

Ausztria számára 2024 különösen sikeres év volt a közép-kelet-európai piacokon.
Utazás Kiállítás 2025: Ciprus, ahol a kultúra és a természet találkozik

Utazás Kiállítás 2025: Ciprus, ahol a kultúra és a természet találkozik 

Mutatós vendégszámok, az igazi profik ősszel indulnak a szigetre.
Járatlan utakon: felfedezésre váró úti célok Franciaországban

Járatlan utakon: felfedezésre váró úti célok Franciaországban 

Vajon szüksége van marketingre a világ egyik leglátogatottabb országának, amely több esetben az overtourismmal is küzd?
Túlzsúfoltság a velencei karneválon

Túlzsúfoltság a velencei karneválon 

Valentin nap hétvégéjén hatalmas tömegű turista áradat lepte el a velencei utcákat és hidakat újabb aggodalmakat keltve a helyiekben.
Jelentős vásárok Brnó-ban a világ szakembereinek

Jelentős vásárok Brnó-ban a világ szakembereinek 

A 2025-ös év ismét gazdagá vásárprogramot hoz a brnó-i vásárterületre, tele nagy jelentőségű eseményekkel különöző iparágak és egyéb szakterületek számára.
Kultúrális központ lehet a spanyol festő szülőháza Sevillában

Kultúrális központ lehet a spanyol festő szülőháza Sevillában 

Kulturális központtá alakítaná Diego Velázquez (1599-1660) világhírű spanyol festő sevillai szülőházát az épületet megvásároló befektetői csoport.
Melyik a jó választás? –10 °C-ban fagyoskodni vagy +16 °C-ban napfürdőzni?

Melyik a jó választás? –10 °C-ban fagyoskodni vagy +16 °C-ban napfürdőzni? 

Az elsőt Budapesten mérik, a második pedig Málta szigetén a most jellemző hőmérséklet.
A jövő fesztiválja Bécsben

A jövő fesztiválja Bécsben 

Áprilisban Bécs ad otthont Európa legnagyobb, a jövő munkahelyeivel foglalkozó rendezvényének.
Rakonczay Gábor 1300 kilométerre a céltól az óceán-átkenuzáson

Rakonczay Gábor 1300 kilométerre a céltól az óceán-átkenuzáson 

A 44 éves magyar sportoló közösségi oldalán ad mindennap helyzetjelentést, de az érdeklődők online is nyomon tudják követni a hajóját.

Interjú

Nagybor vagy semmi

Nagybor vagy semmi 

A Jammertal Borbirok ( JBB ) társtulajdonosa, dr. Szűcs Róbert a vörösbor helyzetéről, kihívásairól.
Szerepi Szabolcs: Aki kóstolja a borainkat - többet szeretne tudni róluk

Szerepi Szabolcs: Aki kóstolja a borainkat - többet szeretne tudni róluk 

Borturizmusról és fejlődésről mesélt nekünk az Etyeki Kúria üzletfejlesztési-és cégvezetője.
Lisa Sigl: Alig várom, hogy új trendeket fedezzek fel a vendéglátásban

Lisa Sigl: Alig várom, hogy új trendeket fedezzek fel a vendéglátásban 

Bemutatjuk a Klasszis TopDesign 2024 zsűrijének egy újabb tagját, a linzi designhotel igazgatóját, Lisa Sigl-t.