Svájci szilveszter: tragédia a síparadicsomban

Egy gyorsan terjedő tűz és robbanás tört ki a helyiségben, amely pillanatok alatt lángba borította a belső teret, és pánikot okozott az ünneplők között. Több mint 40 ember vesztette életét, sok közülük fiatal volt, olvasható a Reuters cikkében a tragikus esetről. Cikkünk új információkkal frissült.

Munkahelyet váltana, vagy új kollégát keres?

Az utazási szakma nálunk egymásra talál. Hirdessen ott, ahol valóban a döntéshozók és a szakma résztvevői olvassák a tartalmat: célzott felületen, nagy eléréssel!
Álláshirdetése nemcsak a Turizmus Online oldalán jelenik meg, hanem hírlevelünkben is, amely naponta több mint 7000 szakmai címzettet ér el – gyorsan, hatékonyan, pontosan.

Adja fel hirdetését!

Az eddigi vizsgálatok szerint mintegy 115-120 személy megsérült, sokan súlyos, égési sérülésekkel kórházba kerültek, többeket specializált ellátóhelyekre szállítanak Svájcon belül és a környező országokba. A sérültek és az áldozatok között vannak külföldi turisták is, áll a wsj.com beszámolójában.

A hatóságok szerint a tüzet szikrázó csillagszórók (sparklerek) vagy pezsgős üvegekre erősített gyertyák okozhatták, amelyek túl közel kerültek a mennyezet alatt lévő gyúlékony anyagokhoz (pl. hangszigetelő hab), ami gyors lángterjedést eredményezett. 

Le Constellation lounge bar, Crans-Montana
Le Constellation lounge bar, Crans-Montana
Fotó: Tripadvisor

A svájci hatóságok vizsgálják a tűz pontos okát, beleértve a mennyezeti anyagok gyulladási tulajdonságait, a helyszín tűzbiztonsági előírásainak betartását és a felelősség kérdését. Terhelő mulasztások vagy gondatlanság esetén büntetőeljárás sem kizárt. 

Svájc elnöke gyászként jellemezte az esetet, és őszinte részvétét fejezte ki a családoknak. Az országban ötnapos nemzeti gyászt rendeltek el. A helyi egészségügyi kapacitás gyorsan telítődött, ezért több sérültet más városokba, illetve külföldi kórházakba szállítanak. 

A cbs.news cikke szerint a hatóságok még folytatják az áldozatok azonosítását, sok sérültet pedig külföldi kórházakba szállítottak további kezelésekre.

Mint az Euronews tudósításából kiderül, valószínűleg a mennyezethez túl közel tartott, pezsgőspalackokba rögzített bengáli fáklyák okozták a legkevesebb 47 ember halálát okozó tüzet Crans-Montanában – közölte a svájci Valois kanton főügyésze.

A síparadicsomban szilveszter éjszaka kitört tűzvész következtében 119 sérültet ápolnak franciaországi és svájci kórházakban. Sok sérült kritikus állapotban van. Valois kanton rendőrfőnöke közölte, hogy a sérültek közül eddig 113 személyt sikerült azonosítani: 71 svájci, 14 francia, 11 olasz és 4 szerb állampolgárt.

Mintegy ötven sérültet más európai országokba szállítottak vagy fognak átszállítani súlyos égési sérülések kezelésére szakosodott klinikákra – közölte a kanton elnöke.

Antonio Tajani olasz külügyminiszter pénteken ellátogatott a halálos tűzvész helyszínére, és magyarázatot követelt a svájci hatóságoktól. Tudomása szerint legalább hat ott tartózkodó olasz állampolgárról nincs semmiféle információ.

A svájci szövetségi kormány ötnapos gyászt hirdetett.

 


Kiwi.com: ilyenek az idei nyár utazási trendjei

Kiwi.com: ilyenek az idei nyár utazási trendjei 

A tavalyi foglalási mintát alapul véve három magyarból egy még csak most foglalja le utazását a Budapestről induló szezonális mediterrán járatok valamelyikére.
Töretlen a magyarok külföldi utazási kedve

Töretlen a magyarok külföldi utazási kedve  

Közel 8 százalékos növekedés 2025 első negyedévéhez képest, és az elmúlt öt év legerősebb első negyedéves eredménye.
Megtorpant a horvát turistaforgalom

Megtorpant a horvát turistaforgalom 

Az Adriai-tenger partvidékén 27,1 millió vendégéjszakát töltöttek el a turisták, ugyanannyit, mint tavaly.
Fotós kalandtúrával csábítja az utazókat Málta és Gozo

Fotós kalandtúrával csábítja az utazókat Málta és Gozo 

Új élményalapú turisztikai kezdeményezéssel népszerűsíti Máltát a VisitMalta.
Szárnyal az olasz konferenciaturizmus

Szárnyal az olasz konferenciaturizmus  

Egyre erősödő növekedést és átalakuló trendeket mutat az olasz konferencia- és üzleti rendezvényipar.
Újabb hőhullám Franciaországban

Újabb hőhullám Franciaországban 

A turizmusnak és a fesztiváloknak is próbatételt jelent a több napon át tartó kánikula. Utcabálok, sportesemények maradnak el, múzeumok rövidített nyitva tartással várják a látogatókat.
Halálos erdőtüzek Spanyolországban

Halálos erdőtüzek Spanyolországban 

Turisták ezreit érinti a katasztrófa.
Újabb bizonyíték, hogy Frida Kahlo halhatatlan világsztár

Újabb bizonyíték, hogy Frida Kahlo halhatatlan világsztár 

A londoni kiállítás rekordokat döntöget, miközben több oldalról is komoly kritikák érik.
Bemutatkozott Lengyelország legmisztikusabb városa

Bemutatkozott Lengyelország legmisztikusabb városa 

Fotókiállítás, ízek és kulturális élmények.
A Comói-tónál nem kérnek a tiszteletlen turistákból

A Comói-tónál nem kérnek a tiszteletlen turistákból 

Pénzbírság járhat a félmeztelen turistáknak a Comói-tó egyik legnépszerűbb falujában.

Interjú

Istentelen időben isteni helyen – a pilisi erdő mélyén

Istentelen időben isteni helyen – a pilisi erdő mélyén 

Látogatás egy kortárs erdei házban a szakértővel – személyes élményeken keresztül.
Élet a hajóhídon, avagy hogy lesz valakiből tiszt egy luxusóceánjárón?

Élet a hajóhídon, avagy hogy lesz valakiből tiszt egy luxusóceánjárón? 

Éliás Balázs navigációs tiszttel nemzetközi karrierjének állomásairól, egy óceánjáró fedélzetén végzett munkájáról és a tengeri hajózás mindennapi kihívásairól beszélgettünk.
Helyzetjelentés a SIRHA Budapestről

Helyzetjelentés a SIRHA Budapestről 

Tihanyi Klárát, a HUNGEXPO stratégiai és üzletfejlesztési igazgatóját kérdeztük, aki a Lyonból indult SIRHA mintájára létrehozott hazai eseményt a kezdetektől fogva szervezi és irányítja.