A latinul Forma Urbis, vagyis a város alakja nevű térképet hatalmas márványlapokra vésték fel 203 és 211 között, Septimius Severus császár uralkodása idején - írja a Startlap.hu. A Forma Urbisnak szentelt múzeum a Colosseummal szemközti Celius-dombon kialakított régészeti parkban található.
A térképet Róma legjelentősebb ábrázolásai között tartják számon, melyet a közönség csaknem egy évszázad után láthat ismét. A Forma Urbist eredetileg százötven márványlap alkotta, és tizennyolc méterszer tizenhárom méteres felületet fedett le.
A térképet 1562-ben fedezték fel, de azóta több darabja elveszett. Az eredeti ábrázolás egy tizede maradt fenn. A Forma Urbist utoljára 1903 és 1924 között állították ki a Capitolium Múzeum udvarán, később egyes darabjai a Celius-dombon található antik kőtárban voltak láthatók.
A kiállítás fő szempontja volt, hogy a közönség jól átlássa a térképet. Ezért nem függőlegesen, hanem fektetve helyezték el, és a töredékek alatt Giovanni Battista Nolli 1748-ban készült térképét rajzolták fel, amely kora legrészletesebb térképe volt Róma ókori helyszíneiről.