A szezon tapasztalatait összegezve Termes Nóra, az IBUSZ hálózati és marketingigazgatója elmondta, hogy már az idei előfoglalási időszakban is megelőztük a tavalyi rekordévet, s tovább erősödött a már 2023-ban is érezhető trend: magasabb kategóriás szálláshelyek, 4-5 csillagos hotelek, ellátásban az all inclusive, de legalább a félpanzió az, amit legtöbben keresnek.
Előbbi kritériumoknak leginkább a török Riviéra felel meg, de a spanyolországi desztinációk is nagyon hamar beteltek Mallorca, Costa Brava vagy a Costa Dorada, ez utóbbi kettő Barcelona közelsége miatt is vonzó. Görögországban a klasszikusan ellátás nélküli apartmanok, illetve a kisebb szállodák helyett is egyre inkább a 4-5 csillagos, félpanziós vagy all inclusive hotelek a családi célpontok.
Érezhetően nőtt a charterjáratok iránti bizalom: nagy előny, hogy az utazás árában benne van egy 23 kilós csomag, a fapadosokkal ellentétben nincsenek felmerülő extra költségek, nagy késések, az utasokat pedig transzferbusz várja a repülőtéren, mindezt egyre inkább preferálják a tudatos utazók.
Idén a foci-Eb és a párizsi olimpia, valamint a hosszabb tanév kissé felülírta a korábbi trendeket, döcögősebben indult el a nyári szezon, a szokásos „last minute dömping” elmaradt. Júniusban jellemzően anyák, barátnők utaztak gyerekekkel, a férfiak zöme vélhetően a sportközvetítéseket nézte.
Tavaly a téli szezonban az utazási iroda által elsőként bevezetett ománi, azon belül salalahi úticél volt a szezon egyértelmű sikertörténete, 95 százalék feletti feltöltési mutatókkal. A nem túl hosszú, 6-7 órás közvetlen, átszállás nélküli repülőút, a biztosan kellemes időjárás, a meleg tenger, a magas színvonalú, luxus kategóriás, de megfizethető all inclusive családbarát hotelek, az omániak vendégszeretete és az ország biztonsága meggyőzte a magyarokat is, hogy az itthoni hidegből érdemes elmenekülni legalább egy hétre a közel-keleti paradicsomba.
Ezért az idei évben a vállalat hosszabb időszakban üzemelteti a közvetlen charter járatokat: október 11-től május 9-ig minden pénteken indulnak a turnusok. Szeptember 30-ig pedig 15 százalékos kedvezményt kínálnak erre a desztinációra az előfoglalási akció keretében.
Termes Nóra szerint míg náluk az előző évben nagyjából 300 ezer, addig idén fejenként 340-350 ezer forintot szánnak átlagosan a magyarok ebben benne vannak a három-négy napos városlátogatások és az all inclusive nyaralások is.
Egyre több a tudatos, az árakat összehasonlító fiatal utazó is, aki rájött, hogy sok esetben érdemes utazási irodával menni, mert ár-érték arányban többet kap, valamint a kényelem, és persze a biztonság is egyre fontosabb szempont.
A városlátogatás és körutazás pedig továbbra is reneszánszát éli: Róma, Párizs, London, Lisszabon, Barcelona, Isztambul, Nápoly és újabban Izland a közönségkedvenc az európai desztinációk között. A tengerentúli körutazások között pedig Vietnám-Kambodzsa és Mexikó iránt mutatkozik nagy érdeklődés. A hajóutakra is fokozott az érdeklődés. A tengeri hajózás szerelmesei már a 2025-ös évre foglalják le balkonos kabinjaikat, a 7-10 napos Perzsa-öböli vagy karibi utakra, de már a következő tavaszi-nyári szezonra is szép számmal érkeznek foglalások mind a mediterrán, mint az Északi-tengeri utazásokra. Utóbbi iránt az eddigieknél is intenzívebb az érdeklődés, új trend ugyanis az európai nyári időszakban a hűsölés az északi tájakon.